abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tuşe zarflı kaynakça gösterme simgeci kireçleşme acı ceviz kimyasal denklemler tam sayilar taş ekmek asya hun devletinde kültür ve medeniyet azametli sifilis siyanojen düalist vur patlasın, çal oynasın strateji ve planlama göreneksel dilekçe nedir panelin özellikleri küffar kimyasal denge sevgi seli meyve nedir 1. murat devri matematikteki eski rakamlar hayvanların insanlara zararları futbolda taktik meyvelerdeki vitaminler nesi ataturk ilkelerinin unsurları mukassi bağdatta ölüm gelecek anele aşk hvac osmanlıda günlük yaşam tasıtların onemi prens cezmi 2. derece denklem kazı bozkır bitki örtüsü tatlı 1 metre küp kac litre cibali lisesi betimleme nedir 53 plakası boşa almak elektronik veri değişimi televizyonu kim buldu aristotales sosyoloji olarak rekombinant dna tanrı misafiri kariyer geliştirme 7. gün dik prizma soru ve cevapları fabrika staj rapor rahatlatma 316 müstefit istanbulun tarihi aksarayın eski tarihi konma aydınlatma tesisatı mertçe müskirat tus toprak hammaddesi olan fabrikalar karıştırıcı taşıyıcılar okul ve çevre izohipsler somut isim sanat eseri inceleme öğretmenler için materyaller ısı enerjisi iletişim araçlarının resimleri alegorik lezzet koçaklama suyun canlılara önemi nişanlanma dijital kale planlama ve tahmin efsane resimler sürücül staj raporu makine mühendisliği membran nedir yağmurun oluşumu eğinti akdetmek kalça samed şefkatli çalışkanlık aşılmak kamber öğretmen öğrenci ilişkileri iletişim araçlarında masal


HALDUN TANER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 100359 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HALDUN TANERHaldun Taner, 16 Mart 1915 tarihinde İstanbulda doğdu. Beş yaşında iken, devletlerarası hukuk profesörü olan babası ölünce, annesiyle birlikte büyükbabasının konağında kalmaya başladı. Annesine ve kendisine Hidemat-ı Vataniye fonundan maaş bağlanmasının yanısıra (1925), vatana hizmeti geçenlerin veya şehit düşenlerin çocuklarına tanınan haktan yararlanıp parasız yatılı olarak Galatasaray Lisesine girdi. Buradan mezun olduktan sonra (1935), bir süre, Almanyada Heidelberg Üniversitesinde iktisat ve siyaset öğrenimi gördü (1936-1938); üniversitenin üçüncü yılında tüberküloza yakalanarak bir süre Karaormanlarda bir sanatoryumda tedavi gördü. Sonra yurda döndü ve Erenköy Sanatoryumuna yatırıldı (1938 - 1942). 1950de İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olarak aynı üniversitede sanat tarihi asistanlığına başladı. Viyanada tiyatro eğitimi de gördükten sonra (1955-1957), Edebiyat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsünde tiyatro tarihi, dramaturji, edebiyat ve estetik dersleri verdi. Bu arada gazetelerde fıkralar, başyazılar yazarak, söyleşiler yayımlayan Haldun Taner 1967 yılında Devekuşu Kabare Tiyatrosunu kurdu. 1973de Milliyette fıkra yazmaya başladı ve Ankara Gazeteciler Derneği tarafından yılın gazetecisi seçildi. Yazıya, öyküyle başlayan (1945) Haldun Taner, New York Herald Tribune gazetesinin düzenlediği uluslararası bir yarışmada (1953) Şişhaneye Yağmur Yağıyordu adlı öyküsüyle birincilik aldı. Yoğun bir yazı ve tiyatro faaliyetinden sonra, 7 Mayıs 1986 tarihinde İstanbulda kalp krizinden öldü.
HALDUN TANER , Öykü Kitapları

Yaşasın Demokrasi (1949), Tuş (1951), Şişhaneye Yağmur Yağıyordu (1953), Ayışığında Çalışkur (1954), On İkiye Bir Var (1954), Konçinalar (1967), Sanchonun Sabah Yürüyüşü (1969), Yalıda Sabah (1983)
Bir Öykü - ON iKiYE BiR VAR

Nasıl başladı, ne vakit başladı, bilemiyorum. Ama ilk belirtiler, dokuz yaşımda iken patlak verdi.
Misafirlerle bahçede oturuyorduk. Yaşlı bir zat saati sordu. Aksi gibi, kimsede saat yoktu. Eniştem içeri, saate bakmaya koştu. Ben o aralık:
Üçü yirmi geçiyor diyivermişim.
Bu tutturuşa, önce kimse şaşmadı. Boğazda, geçen vapurlara bakıp zamanı bazen dakikası dakikasına kestirmek mümkündür. Görünürde vapur filan olmadığı anlaşılınca gözler faltaşı gibi açıldı:
Peki ama nasıl bildin?
Bilmem dedim. Dilimin ucuna geliverdi işte.
Rahmetli halam:
Tesadüf a canım dedi. Attı tuttu işte. Olmaz mı böyle şeyler.
Öbürküler de:
Evet dediler. Tesadüf. Ama bu kadar olur yani.
İnsanlar, mantıklarının normal akışına uymayan olayları bu üç hece ile ne güzel ortadan kaldırıverirler. Kahinliğimin sırf bu tesadüfe dayandığı oybirliği ile kabul edildi. Hatta ben bile buna inandım. İnanacaktım.
Aradan iki hafta geçmiş geçmemişti ki, bir gece, ter içinde yatağımda uyandım:
Bire beş var. Bire beş var diye sayıklıyordum.
Kalktım. Lambayı yaktım. D...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.