abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders başuzman açındırma aborda tel dolap ampülün icadı reis efendi mehmet kaplan-kültür ve dil özeti bursa tarihi rehabilitasyon engelli kurultay çanakkale victory bütçe açığı elektronlar tamamiyet eskiden kullanılan ölçü aletleri bisiklet olimpiyat gazete tarihçesi vygostky eve dönen adam pencil paralel ve meridyenler mırıldanma otobiyografi örnegi almanca sözlük herk etmek kamaştırma yaşar ne yaşar ne yaşamaz kitap özeti atatürkün liderliği matematikte hacim iki bilinmeyenli denklemler kurumsal liderlik ilkeleri su içeriği deneyi fızıksel ayrısma gometri zayıflatmak müftehir arşidük hava şartları silik son dört fizik beden eğitim 7. sınıf matematik permütasyon gözetlenme tebligat öz odun harmonik ortalama finans öpülmek sarf integral uygulama alanları anadoluda tarım almanya il stoklar hacivat hayatı koordinatlar bilgisayar donanım avutma hakkını savunma 5. sınıf yarışma soruları sağlı sollu ergenlik psikolojisi asit yağmurunun oluşumu anthony robins inekçi çelik türleri tişört kin duymak hartama duyu materyal bir defterin üretim sinterlemesi mesen kıkırdak zorunlu öğrenim aristo deneyi çevreyi kimler, nasıl kirletiyor hacimle ilgili problemler ali cavuş bilgisayar kullanim işletme yönetimi ile kooperatif yönetimi elektromanyetik kirlilik panzehir okul deneyimi dosyası gerilik kebapci bilişim teknolojisi nedir dumansız protistalar genetikte son gelişmeler sağlamak alkış ağası deforme bayilik raptetme 6. sınıf fen 1. ünite bankalar ne işe yarar yakınçağ tarihi ispatlama


PEROKSİZOMLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 100452 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PEROKSİZOMLAR Peroksizomlar yağ asidi, ürik asit, hidroksiasit gibi substratları okside eden enzimler ve enzim yollarına sahip,tek zarla çevrili hücre organelleridir .Bu reaksiyonların çoğunda FAD elektron alıcısı olarak görev yapar, FADH2 reoksidasyona uğrayarak H2O2 oluşur. RH2 + FAD ® R ( oxidized ) +FADH2 FADH2 +O2 ® FAD +H2O2 Bu reaksiyonların sonrasında H2O2 katalaz enzimi ile indirgenir. 2H2O2 ® 2H2O +O2 Peroksizomların Gerçekleştirmesi Beklenen Görevleri 1-) Yüksek derecede toksik ve reaktif H2O2’nin yıkımı 2-) Çok uzun zincirli yağ asitleri (VLCFA) nin metabolizması. Mitokondrideki yollar ile 20 karbona kadar olan yağ asitleri yıkılabilir. 3-) D- aminoasitler dahil aminoasitlerin ve nükleotidlerin N yapısının metabolizması. Bu yolaklardan (pathway) bazıları mitokondride de bulunmaktadır. 4-) NADH’ın oksidasyonu ile sitozolik NAD’ın rejenerasyonu ( ATP sentezi olmaksızın ) bu fonksiyon mitokondrisi olmayan yeni oluşmuş ökaryotlar için önemlidir. 5-) Bitki hücrelerinde depolanmış yağlardan Glyoxolate siklusunda asetat üzerinden glukoneogenesiz. Diğer yollarda asetattan glikoz oluşturulamaz. 6-) Fotorespirasyonda oluşan fosfoglycolatdan karbonu kurtarma.Bu yol kloroplastların, peroksizomların ve mitokondrinin enzimlerini kullanır. Peroksizomlar DNA içermezler. tüm peroksizomal proteinler sitozolde sentezlenir ve peroksizomlara alınırlar. Peroksizomal biyogenez tamamen anlaşılamamasına rağmen, 23 peroksin ( Pex proteinleri) peroksizomal protein uptake biyogenezinde tariflenmektedir. Bazı kanıtlar peroksizom biogenezinde E.R’un rolü olduğunu göstermektedir. E.R’da vezikül immatür form olarak tomurcuklanır ve ek peroksizomal proteinler ile birleşerek matür hale gelir. Bu süreçte golgi aygıtının rolü yoktur. Peroksizomal matriks proteinleri ribozomlardan bağımsız olarak sitozolde sentezlenir ve salınır.Genetik hastalıkları içeren çalışmalar peroksizomlara protein alınımını anlamamıza olanak sağlamıştır. Zellweger sendromu peroksizomal matriks enzimlerinde bulunan proteinlerin birinde oluşan genetik defekt sonucu ortaya çıkan ölümcül bir hastalıktır. Peroksizomal membran bu proteinlerin bazılarını içerse de matriks enzimleri eksiktir. ALD uzun zincirli yağ asitlerinin metabolizmasında bozuklukla giden başka bir genetik hastalıktır. Farklı proteinlerin peroksizomal matrikse geçişindeki sinyal zinciri 2 grup olarak tariflenebilir.en çok görülen kısa zincir Ser-Lys-Leu ( SKL ) dir ve bu proteinin karboksi terminalinde bulunur. Diğer varyasyonlar ise KKL ve SKF dir. SKL ve varyasyonları bir reseptör proteini olan Pex5p ile tanınır. Bu reseptöre karşı oluşmuş bir antibody veya reseptör geninde oluşan bir mutasyon Yağ Acyl-CoA sentaz içeren SKL proteinlerin alınımını inhibe eder. SKL reseptörü ( Pex 5p ) sitozolik, soluble bir proteindir. Bir integral membran proteini olan Pex13p’ye bağlanır. Pex13p diğer bir protein olan Pex14p ile ilişki... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.