abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fonksiyonlarda süreklilik diline sağlam olmak kuvvet ile ilgili sorular 30 agustos kelimeler koordinasyonu geliştirici canlılar neden beslenir milli güvenlik elektrot dizilimleri own business bilimde belirsizlik öylesine ihtiyaç duyuru proje ödevleri reçine yağı işret yalnızız özet 1980 sonrası sanayi politikası makroekonomi fizibilite raporu örneği birinci dereceden bir bilinmeyenli denklemler soruma temel duruş etli meyveler zahmet çekmek perdesi yırtık dar ünlüler esim tepegözler hizmet kalitesi nazariyeci process ağır gelmek bakım melengiç güneş sistemi ve gezegenler teavün kaideci go straight ahead endemik ve relikt bitki mirza pasta bilgisayar piyes mezgit mütevelli milli değerlerimiz çıldırış kanatlı gıcır anayasanın önemi serpilme işçi ücret bordrosu semai cumhuriyette rejim elinden impact loads 52 yas on yedı nobel edebiyat 0 12 yaş cocuklarının gelişim özellıkler himmet görkem atletizm disk atma ıska geçmek teskin oseonografya nedir 1.dünya savaşı yönetim sonrası yönetim anlayışı ön deyiş orhun abideleri esasen çarpılı romen rakamlari faturasız yargı organları adamını bulmak sene sonu zümre son derece büro makinaları ve sekreterlik oss soruları harname istanbul un eski isimleri birleştirilmiş sınıflarda dünyada petrol gayzer paralel süsleme killi hor tutmak örgün eğitim destere ormanın oluşumu gök kutbu haşıl sökme ahşap esaslı kaplamalar besinlerin insan sağlığına etkileri rekabet gücü işletmelerde yönetim şekli osmanlı kültür ve uygarlıgı


KOROZON DENEİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101016 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A -) Deney Amacı : Korozyon oluşumunun incelenmesi, galvanik pil ve seri oluşturulması ve korozyonu önleme çarelerinin incelenmesidir. B -) Teorik Bilgi : Korozyon genel olarak, malzemelerin çevreleri ile kimyasal ve elektro-kimyasal reaksiyona girerek hasara uğraması olarak tanımlanabilir.Korozyon kimyasal ve elektro-kimyasal olarak iki gruba ayrılabilir. 1 -) Kimyasal Korozyon : Kuru korozyon olarak da bilinir.Metal ve alaşımlarının gaz ortamlar içindeki korozyonudur.Bilinen en iyi örnek yüksek sıcaklıklarda daha etkili olan oksitlenmedir. Örnek olarak Mg un oksitlenmesi örnek verilebilir. 2Mg + O = 2MgO 2 - ) Elektro Kimyasal Korozyon : Teknikte en çok rastlanan korozyon türü olan elektro kimyasal korozyon, metal ve alaşımlarının sulu ortamlar içindeki korozyonudur.Elektro kimyasal korozyonun oluşabilmesi için elektrik akımının iletilebileceği sulu bir elektrolit ortamın olması gerekir.Elektrolit asit, baz ve tuzların sudaki çözeltileridir. Örneğin bir metal elektrot, kendi tuzunun sulu çözeltisine daldırıldığında atomlarının son yörüngesindeki elektronlar serbest hale geçer.Bunun sonucunda ; Metal Atomu Metal İyonu (+) + Elektron ( - ) (+) yüklü metal iyonu meydan gelir.Bu iyonlaşma nedeniyle elektrot ve elektrolit sıvı arasında bir elektrik akımı oluşur.Elektrottan sıvıya doğru ( i ) anot kısmi akımı, sıvıdan elektroda doğru ise ( i ) katot kısmi akımı meydana gelir ( Şekil 1 ). Olayın başlangıcında bu akımların değeri birbirinden farklıdır.Örneğin Zn gibi asal olmayan bir metal elektrot kendi tuzunun çözeltisine daldırıldığında i akımı başlangıçta daha yüksektir.Bunun sonucunda elektrot üzerindeki ( + ) yüklü metal iyonları elektrolite geçer.Dolayısıyla elektrotta bir kayıp , yani korozyon olayı meydana gelir.Ancak bunun sonucu i gittikçe azalır ve sonuçta i ve i akımları birbirine eşitlendiğinden iyon geçişi durur.Bu sisteme yarım pil adı verilir. Cu gibi soy metallerde ise başlangıçta i akımı daha büyüktür.Bu nedenle metal elektrottan sıvıya iyon geçişi yerine elektron geçişi meydana gelir.Dolayısıyla korozyon olayı görülmez. Metal Elektrot Zn Cu i i + i i - + i + - + i i + i i - + i + + + +... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.