abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders lügat türk ve dünya edebiyatında mektup türü büro yönetimi staj tacir hakları eko sistemin bozulmasının sonuçları gübrelik saatçilik kur an da geçen kız cocuk isimleri iletişim araçlarının resimleri halk ozani oynaşma vagon li olayı karşıtçı elektriği kesmek kendini tanıtma ingilizce 2. sınıf toplama meyve suyu üretimi atatürkün liderlik anlayışı 1970li yıllarda ardışık sayı çocuk hakları ile ilgili şiirler akü tünel kalıp şekli artistik jimnastik prokaryotik gen yapısı turnusol rf yayın kara gün doğa tasviri birinci ve ikinci inönü savaşı küreselleşme ve sağlık tercih etmek sanayide alınacak önlemler akış türleri eski paralar almanya profesyonellik açık öğretim soruları ağzından ev cihazları bilgi toplumu ve türkiye acı kavak natürel beynit pikrik asit matematikte sıfır avrupanın savunma ve güvenlik politikaları kastanyet kabadayılık 2. mahmut dönemi paralel ak şemsettin hayatı bent olmak ahu gözlü madame bovary tahsin ayıklanma merkezi doğalgaz tesisatı büro yönetimi sekreterlik adjectives olupbitti anakart bölümleri ve özellikleri gönlü olmak msn calma programı neden sunucu sporda organizasyon cebir bayrak şiirleri statik topraklama didaktik şiir örnekler kesirli problemler likidite riski doğuran hayvanlar cüppe servo kontrol step motor sürücüleri arka vermek cam süsleme alvin toffler karagöz ve hacivatın hayatı ismen Afrikalı gümrükçü köşe dolabı 1.haçlı seferi vatandaş nedir titreşim sistemleri mikoz Rumluk tüme varım bilimsel araştırma örneği safra tasarruf açığı hayal gibi açıkögretim soruları özür çöp enerjisi kurumsuz sadullah paşa


KOROZON DENEİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101016 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A -) Deney Amacı : Korozyon oluşumunun incelenmesi, galvanik pil ve seri oluşturulması ve korozyonu önleme çarelerinin incelenmesidir. B -) Teorik Bilgi : Korozyon genel olarak, malzemelerin çevreleri ile kimyasal ve elektro-kimyasal reaksiyona girerek hasara uğraması olarak tanımlanabilir.Korozyon kimyasal ve elektro-kimyasal olarak iki gruba ayrılabilir. 1 -) Kimyasal Korozyon : Kuru korozyon olarak da bilinir.Metal ve alaşımlarının gaz ortamlar içindeki korozyonudur.Bilinen en iyi örnek yüksek sıcaklıklarda daha etkili olan oksitlenmedir. Örnek olarak Mg un oksitlenmesi örnek verilebilir. 2Mg + O = 2MgO 2 - ) Elektro Kimyasal Korozyon : Teknikte en çok rastlanan korozyon türü olan elektro kimyasal korozyon, metal ve alaşımlarının sulu ortamlar içindeki korozyonudur.Elektro kimyasal korozyonun oluşabilmesi için elektrik akımının iletilebileceği sulu bir elektrolit ortamın olması gerekir.Elektrolit asit, baz ve tuzların sudaki çözeltileridir. Örneğin bir metal elektrot, kendi tuzunun sulu çözeltisine daldırıldığında atomlarının son yörüngesindeki elektronlar serbest hale geçer.Bunun sonucunda ; Metal Atomu Metal İyonu (+) + Elektron ( - ) (+) yüklü metal iyonu meydan gelir.Bu iyonlaşma nedeniyle elektrot ve elektrolit sıvı arasında bir elektrik akımı oluşur.Elektrottan sıvıya doğru ( i ) anot kısmi akımı, sıvıdan elektroda doğru ise ( i ) katot kısmi akımı meydana gelir ( Şekil 1 ). Olayın başlangıcında bu akımların değeri birbirinden farklıdır.Örneğin Zn gibi asal olmayan bir metal elektrot kendi tuzunun çözeltisine daldırıldığında i akımı başlangıçta daha yüksektir.Bunun sonucunda elektrot üzerindeki ( + ) yüklü metal iyonları elektrolite geçer.Dolayısıyla elektrotta bir kayıp , yani korozyon olayı meydana gelir.Ancak bunun sonucu i gittikçe azalır ve sonuçta i ve i akımları birbirine eşitlendiğinden iyon geçişi durur.Bu sisteme yarım pil adı verilir. Cu gibi soy metallerde ise başlangıçta i akımı daha büyüktür.Bu nedenle metal elektrottan sıvıya iyon geçişi yerine elektron geçişi meydana gelir.Dolayısıyla korozyon olayı görülmez. Metal Elektrot Zn Cu i i + i i - + i + - + i i + i i - + i + + + +... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.