abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kümeler sorular çapaklı an atatürkün yaptıkları moren biyolojik ıslah yöntemi canlılarda enerji sert denizler altında 20 bin fersah başkentlik ara maddeler adana harita sahipkıran giydirme cephe sistemleri düz dişli çark tanımı uyluk diyetisyen takviye senir simetri nedir Allah derim iş kazası ebcet akdeniz turizm kiriş ege kıyafetleri yüzü açılmak büyülteç kaşan kimya bileşik sorusu neşide osman hamdi beyin resmi alık alık bakmak sigaranın icadı nutuk özet outdoor reklam demokrat dünya bankası kredileri optik emisyon spektrometre voleybol saha bekçi namık kemal cezmi kitap özeti faraziye döşemesiz avşar türkleri sabun taşı maden staj ekzotermik reaksiyon büzülmek lisanslı career plato balik fiyatlarindaki artis üniversite öğrencileri 316 ortalama indike basıncı yatak odası fen bilgisinin kapsamı türkiyenin nüfus sorunu atatürkün dili ve milli kültürü hakkında bilgiler malzeme temin dış işleri üzerine yok kapalı ekonomi modeli minyatür aluminyum tek hücre proteini nedir edilgenlik eki boylu poslu halide edip adı var kişilik ağarma hristo elektronik iş teessür biyoteknoloji sorulma sürmedan iki bilinmeyenli denklemler tartılma beyin nedir afal afal film didon geri tepme classification essay kurtlar vadisi kanunların ruhu öss geometri 2000 li yılların bilimi ve biyoloji siyanür hektar kayaçların sınıflandırılması zorlama din bilimi keçecilik pulcu modül revolver sanayi


SINIR SISTEMI.DOC


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101195 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SINIR SISTEMI

Sinir Sistemi Merkezi sinir Sistemi ve Periferik Sinir Sistemi olmak üzere ikiye ayrilir.


MERKEZI SINIR SISTEMI:
Merkezi Sinir Sistemi 2 ana parçadan olusur: beyin ve omurilik. Ortalama bir eriskinin beyni 1300-1400 gramdir. Beyin 100 milyar sinir hücresi (nöron) ve trilyonlarca “glia” denilen destek hücrelerinden olusur. Omurilik ise yaklasik olarak kadinlarda 43 cm erkeklerde ise 45 cm uzunlugunda ve 35-40 gram agirligindadir. Omurilik Kolumna Vertebralis denilen birçok kemikten olusmus bir kemik yapi içinde bulunmaktadir. Kolumna Vertebralis 70 cm uzunlugundadir, yani omurilik kolumna vertebralisten oldukça kisadir.

BEYNI OLUSTURAN YAPILAR:Serebral Korteks: Korteks kelimesi latince “kabuk” kelimesinden gelmektedir. Kalinligi 2-6 mm arasindadir. Serebral korteksin sag ve sol yarisi korpus kallosum denilen, kalin bir bant olusturan sinir lifleri ile birbirine baglanmistir. Insanlarda serebral korteksin yüzeyi pek çok girinti ve çikintiyla kaplidir. Korteksdeki çikintilara girus girintilere ise sulkus denir. Yüksek seviyeli bir memeli olan insanlarda bu girinti ve çikintilarin sayisi çok fazlayken fare, siçan gibi düsük seviyeli memelilerde bu girinti ve çikintilarin sayisi daha azdir.
Fonksiyonu: Düsünme, istemli hareket, dil, sonuç çikarma, algilama.
Resim 1. Insan beyni Resim 3. Maymun beyni Serebellum (Beyincik): Serebellum kelimesi latince “küçük beyin” kelimesinden gelmektedir. Serebellum beyin sapinin hemen arkasindadir. Serebellum serebral korteks gibi hemisferlere ayrilir ve bu hemisferleri saran bir korteksi vardir. Serebellumun fonksiyonu hareket, denge ve postürün saglanmasiyla ilgilidir.
Beyin sapi: Beyin sapi, talamus ile omurilik arasinda kalan bölgeye verilen isimdir. Beyin sapindaki yapilar, medulla, pons, tektum, retiküler formasyon, ve tegmentumdur. Beyin sapindaki bazi alanlar kan basinci, kalp hizi ve solunum gibi hayati fonksiyonlarin düzenlenmesinden sorumludur.
Hipotalamus: Bir bezelye tanesi büyüklügündeki bu küçük yapi beynin tabaninda yer alir. Beynin üç yüzde birini olusturmasina ragmen çok önemli davranislardan sorumludur. Hipotalamus vücudun termostatidir. Eger vücut çok isinirsa, hipotalamus bunu algilar ve derideki kapiler damarlarin genislemesini saglar, bu da vücudun sogumasina yol açar. Hipotalamus ayni zamanda hipofiz bezini de kontrol eder. Duygularin, açligin, susuzlugun ve sirkadian ritmin düzenlenmesinde rol oynar.
Talamus: Talamus periferden gelen duyusal bilgiyi alip bunu serebral kortekse ileten bir röle gibidir. Ayrica serebral korteksden gelen bilgileri de omurilik ve beynin diger kisimlarina iletir. Fonksiyonu duyusal ve motor integrasyondur.
Limbik Sistem: Limbik sistem amygdala, hipokampus, mamilari kitleler ve singulat girusun da dahil oldugu bir gurup yapidan olusur. Bu alanlar verilen bir uyariya karsi gösterilen duygusal cevabi kontrol etmede önemlidir....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.