abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürkün hayatında edebiyatın yeri atatürk ve bilim havacılık politikası hafiye savunma görsel bilgi kaynakları irileşme hava kirlenmesi tundra biyomu istanbul un posta kodu basınç ölçme metotları ödüllendirme satj reçine yağı eski kıyafetleri 100 temel eser özeti nakliyat taşım talat ve fitnat bilgisayar destek bilimi mâli plan açı ortay nedir 1.ve 2. mesrutiyet taşınma üniversiteye uyum diş protez geometri doğrudan açılar özkaynaklar yapılı ultrasonik muayene güm güm büro yönetimi sansar temkin babalar günü yasaklamak ilkögretim haftası şiirleri arzulamak 6 ekim istanbulun kurtuluşu bab-üs selam solgunluk anlayışlı alternatif yakıt kaynakları hızlı çarpma sistemleri kadrolu kurgu nedir atom enerjisi önemli türk haritacılar sürünme water wave hatira ani nedir dünyanın şekli ile görüşler hamlet özet grahambelin hayatı az değil! halkçılık absorpsiyon sogutma romantizm katran çamı biomekanik fahim bey ve biz osmanlı devlet yönetimi yalancı şahit magralar kefeli esrime torna uygulamaları öğle yemeği hobi orta deri arçelik production küfran suyun vücudumuzdaki önemi fizibilite örne muhil demir oksit ödev insan derisi geceleme merkeze bağlı eyaletler çevremizi neden korumalıyız eğitimde verimlilik al takke ver külâh şiddetli asma biti tabaklanma 0732 okşanma çanakkale geldiler bağımsız değişken nedir boşaltım sistemi baba ilgili kompozisyon aşıkpaşazade satirik cins ismi görev almak bağlanış bilgisayar donanım staj bay düdük seracılık


SINIR SISTEMI.DOC


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101195 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SINIR SISTEMI

Sinir Sistemi Merkezi sinir Sistemi ve Periferik Sinir Sistemi olmak üzere ikiye ayrilir.


MERKEZI SINIR SISTEMI:
Merkezi Sinir Sistemi 2 ana parçadan olusur: beyin ve omurilik. Ortalama bir eriskinin beyni 1300-1400 gramdir. Beyin 100 milyar sinir hücresi (nöron) ve trilyonlarca “glia” denilen destek hücrelerinden olusur. Omurilik ise yaklasik olarak kadinlarda 43 cm erkeklerde ise 45 cm uzunlugunda ve 35-40 gram agirligindadir. Omurilik Kolumna Vertebralis denilen birçok kemikten olusmus bir kemik yapi içinde bulunmaktadir. Kolumna Vertebralis 70 cm uzunlugundadir, yani omurilik kolumna vertebralisten oldukça kisadir.

BEYNI OLUSTURAN YAPILAR:Serebral Korteks: Korteks kelimesi latince “kabuk” kelimesinden gelmektedir. Kalinligi 2-6 mm arasindadir. Serebral korteksin sag ve sol yarisi korpus kallosum denilen, kalin bir bant olusturan sinir lifleri ile birbirine baglanmistir. Insanlarda serebral korteksin yüzeyi pek çok girinti ve çikintiyla kaplidir. Korteksdeki çikintilara girus girintilere ise sulkus denir. Yüksek seviyeli bir memeli olan insanlarda bu girinti ve çikintilarin sayisi çok fazlayken fare, siçan gibi düsük seviyeli memelilerde bu girinti ve çikintilarin sayisi daha azdir.
Fonksiyonu: Düsünme, istemli hareket, dil, sonuç çikarma, algilama.
Resim 1. Insan beyni Resim 3. Maymun beyni Serebellum (Beyincik): Serebellum kelimesi latince “küçük beyin” kelimesinden gelmektedir. Serebellum beyin sapinin hemen arkasindadir. Serebellum serebral korteks gibi hemisferlere ayrilir ve bu hemisferleri saran bir korteksi vardir. Serebellumun fonksiyonu hareket, denge ve postürün saglanmasiyla ilgilidir.
Beyin sapi: Beyin sapi, talamus ile omurilik arasinda kalan bölgeye verilen isimdir. Beyin sapindaki yapilar, medulla, pons, tektum, retiküler formasyon, ve tegmentumdur. Beyin sapindaki bazi alanlar kan basinci, kalp hizi ve solunum gibi hayati fonksiyonlarin düzenlenmesinden sorumludur.
Hipotalamus: Bir bezelye tanesi büyüklügündeki bu küçük yapi beynin tabaninda yer alir. Beynin üç yüzde birini olusturmasina ragmen çok önemli davranislardan sorumludur. Hipotalamus vücudun termostatidir. Eger vücut çok isinirsa, hipotalamus bunu algilar ve derideki kapiler damarlarin genislemesini saglar, bu da vücudun sogumasina yol açar. Hipotalamus ayni zamanda hipofiz bezini de kontrol eder. Duygularin, açligin, susuzlugun ve sirkadian ritmin düzenlenmesinde rol oynar.
Talamus: Talamus periferden gelen duyusal bilgiyi alip bunu serebral kortekse ileten bir röle gibidir. Ayrica serebral korteksden gelen bilgileri de omurilik ve beynin diger kisimlarina iletir. Fonksiyonu duyusal ve motor integrasyondur.
Limbik Sistem: Limbik sistem amygdala, hipokampus, mamilari kitleler ve singulat girusun da dahil oldugu bir gurup yapidan olusur. Bu alanlar verilen bir uyariya karsi gösterilen duygusal cevabi kontrol etmede önemlidir....
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.