abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
DÖKÜM YÖNTEMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101526 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


DÖKÜM YÖNTEMLERİ


Döküm parçası üretiminde kullanılan yöntemler:
- Kum kalıba döküm
- Vakumlu kalıcı kalıbadöküm
- Tam kalıba döküm (EPC)
- Kabuk kalıba döküm (shell
molding)
- Hassas döküm (investment
casting)
- Manyetik kalıba döküm
- Alçı kalıba döküm
- Metal (kokil) kalıba döküm
- Basınçlı döküm
- Santrüfüj (Savurma) döküm
-Santrüfüjleme
- Sürekli (kontünü) döküm
-Ezme döküm

-Eritme ve döküm
1. Alçı Kalıba Döküm :
Kum kalıba dökümde olduğu gibi modeller birden fazla kullanılabilir. Kalıplama malzemesi olarak kumla karıştırılmış alçı kullanılır. Demir dışı metal alaşımlarının dökümünde kullanılan bu yöntemde; kum kalıba göre özellikle yüzey hassasiyetinin iyi olması bir avantajdır. Bunun yanı sıra ince ve karışık detaylar oluşturulabilir. Ancak kum kalıba döküme göre daha pahalı bir yöntemdir. Sadece düşük sıcaklıkta eriyen demir dışı metaller, uzun kalıplama süresi ve maksimum boyut sınırı olması Alçı Kalıba dökümün dezavantajlarıdır.


2. Sürekli Kalıba Döküm :
Kalıp olarak grafit veya metalik malzemeler kullanılır. Sıvı metal sürekli olarak su soğutmalı kalıba dökülürken, katılaşan metal ise alt tarafından yine sürekli olarak alınır. Kalıba döküm işlemi yine yer çekim kuvvetinin etkisiyle gerçekleştirilir. Kalıp defalarca kullanılabilir. Yöntem çubuk, boru ve profillerin dökümüne uygundur.
Hurdadan ergitme yapılarak kütük üretiminde Elektrik Ark Ocağı , Pota Ocağı (Sekonder Metalurji) – Sürekli Döküm prosesleri kullanılmaktadır. Deoksidasyon, desülfürizasyon, homojenleştirme ve ısıtma gibi işlemlerin Elektrik Ark Ocağının dışına kaydırılması ile EAO yalnız ergitme ve defosforizasyon işlemleri için kullanılmakta ve azami trafo gücünde çalışmaktadır. Pota Ocağında ısıtma, deoksidasyon, desülfürizasyon homojenleştirme ve kalıntıların yüzdürülmesi, gaz giderme gibi metalurjik işlemlerin yapılması "Sekonder Metalurji" olarak adlandırılmaktadır. Sürekli Döküm ise, sıvı çeliğin haddelenebilir boyutta yarı mamül dönüştürülebilmesi için kullanılan bir çelik üretim prosesidir.

Pota Ocağındaki işlemler Elektrik Ark Ocağı ile Sürekli Döküm arasında koordinasyon sağlamaktadır. Dolayısıyla, sıvı çeliğin EAOdan potaya aktarılmadan hemen önceki özellikleri Pota Ocağını (Sekonder Metalurji), Pota Ocağındaki özellikler ise Sürekli Dökümü etkilemektedir. Ayrıca, Sürekli Döküm esnasında seçilen işletme parametreleri de yarı mamül (kütük) özelliklerini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Sürekli döküm, potadan tandişe ve tandişten de kalıba sıvı çeliğin aktarılması ile başlamaktadır. Kalıptan çıkan ve kalıp içi primer soğutma ile ilk katılaşması sağlanmış çelik püskürtme suları ile sekonder soğutmaya tabi tutularak katılaşması tamamlanmaktadırBu proje Sekonder Metalurji ve Sürekli Döküm parametrelerinin etkilediği kütük kalitesinin incelenmesini kapsamaktadır.


...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.