abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dünyadaki ilk yerleşmeler baharat yolu haritası annem kitap araştırması el katmak sindirim sistemının amacı telaffuz döngü eylül roman özeti anaokulu ögretmenligi isim hakkı fabl türünde metinler lazer ışığı gizemcilik nergis çoğalma hazırbulunuşluk trafik unsurlarında yol ali baba ve kırk haramiler özet kalıtsal soylama teknolojinin olumlu ve olumsuz yanları eşleştirmek cemşid reviş öngörme plastik enjeksiyon fiber neşide sishane henri bergson ayın görünüşü hiç kimse insanların doğal hayata etkileri oylumlama zararı yok mostra asimtotik kimya mühendisi ara kazanç havlu atmak tarihli para birimi veri türünde kullanılan alan özellikleri hediye oguz atay tutunamayanlar bilimi teşvik eden ayetler obeb okek garnitürlü epey ikiz açıklar şampiyona dik silindir nedir çağdaş eğitim akımı mühürdar bağışıklılık sistemi drama masal barajda staj uyuz kimyasal tepkimelerde hız fatih gelenbevi milli güvenlik kurulu beyoğlu atılış atık sembolleri gösteri yöntemi ohmmetre şarıl şarıl panikleme çin medeniyeti ar- ge savaş ve insan batı cephesi ile ilgili sorular veri depolama arabaların gelişimi ince bağırsak kalınma latincede sindirim mantık çalışmaları ataturk cocuklara soyledigi dynamics tıklatma canlılar ile grafik soruları sıkı basmak pilâv geometri soruları garp 6. sınıf testleri aşmak atatürk ün edebiyat görüşleri antrenman ödevleri olmaz olmaz doğanın önemi atatürkün çocukluk anıları yürürlükte olmak taraz mesaj azimet buharlaşmak blais pascal


DÖKÜM YÖNTEMLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101526 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


DÖKÜM YÖNTEMLERİ


Döküm parçası üretiminde kullanılan yöntemler:
- Kum kalıba döküm
- Vakumlu kalıcı kalıbadöküm
- Tam kalıba döküm (EPC)
- Kabuk kalıba döküm (shell
molding)
- Hassas döküm (investment
casting)
- Manyetik kalıba döküm
- Alçı kalıba döküm
- Metal (kokil) kalıba döküm
- Basınçlı döküm
- Santrüfüj (Savurma) döküm
-Santrüfüjleme
- Sürekli (kontünü) döküm
-Ezme döküm

-Eritme ve döküm
1. Alçı Kalıba Döküm :
Kum kalıba dökümde olduğu gibi modeller birden fazla kullanılabilir. Kalıplama malzemesi olarak kumla karıştırılmış alçı kullanılır. Demir dışı metal alaşımlarının dökümünde kullanılan bu yöntemde; kum kalıba göre özellikle yüzey hassasiyetinin iyi olması bir avantajdır. Bunun yanı sıra ince ve karışık detaylar oluşturulabilir. Ancak kum kalıba döküme göre daha pahalı bir yöntemdir. Sadece düşük sıcaklıkta eriyen demir dışı metaller, uzun kalıplama süresi ve maksimum boyut sınırı olması Alçı Kalıba dökümün dezavantajlarıdır.


2. Sürekli Kalıba Döküm :
Kalıp olarak grafit veya metalik malzemeler kullanılır. Sıvı metal sürekli olarak su soğutmalı kalıba dökülürken, katılaşan metal ise alt tarafından yine sürekli olarak alınır. Kalıba döküm işlemi yine yer çekim kuvvetinin etkisiyle gerçekleştirilir. Kalıp defalarca kullanılabilir. Yöntem çubuk, boru ve profillerin dökümüne uygundur.
Hurdadan ergitme yapılarak kütük üretiminde Elektrik Ark Ocağı , Pota Ocağı (Sekonder Metalurji) – Sürekli Döküm prosesleri kullanılmaktadır. Deoksidasyon, desülfürizasyon, homojenleştirme ve ısıtma gibi işlemlerin Elektrik Ark Ocağının dışına kaydırılması ile EAO yalnız ergitme ve defosforizasyon işlemleri için kullanılmakta ve azami trafo gücünde çalışmaktadır. Pota Ocağında ısıtma, deoksidasyon, desülfürizasyon homojenleştirme ve kalıntıların yüzdürülmesi, gaz giderme gibi metalurjik işlemlerin yapılması "Sekonder Metalurji" olarak adlandırılmaktadır. Sürekli Döküm ise, sıvı çeliğin haddelenebilir boyutta yarı mamül dönüştürülebilmesi için kullanılan bir çelik üretim prosesidir.

Pota Ocağındaki işlemler Elektrik Ark Ocağı ile Sürekli Döküm arasında koordinasyon sağlamaktadır. Dolayısıyla, sıvı çeliğin EAOdan potaya aktarılmadan hemen önceki özellikleri Pota Ocağını (Sekonder Metalurji), Pota Ocağındaki özellikler ise Sürekli Dökümü etkilemektedir. Ayrıca, Sürekli Döküm esnasında seçilen işletme parametreleri de yarı mamül (kütük) özelliklerini belirlemede önemli rol oynamaktadır. Sürekli döküm, potadan tandişe ve tandişten de kalıba sıvı çeliğin aktarılması ile başlamaktadır. Kalıptan çıkan ve kalıp içi primer soğutma ile ilk katılaşması sağlanmış çelik püskürtme suları ile sekonder soğutmaya tabi tutularak katılaşması tamamlanmaktadırBu proje Sekonder Metalurji ve Sürekli Döküm parametrelerinin etkilediği kütük kalitesinin incelenmesini kapsamaktadır.


...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.