abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders m2 hesaplama office tarif etmek veda düstur kantatif politika nedir ayrılık 1.balkan savaşının sonuçları muhasebat tasarruf yatırım levanti nice nice kömür Çin gülü yarım tarife dil devrimi hava kararmak bono nedir fen ve doğa etkinliklerini gözleme basit kesir anlamı deyi avrupa birliği karşıtları aratış kontör yunus emre şiirleri hukuken muhasebe staj raporu üreteçlerin paralel bağlanması ekoloji nedir bağışçı göçüm limuere kardeşler takoz midye türleri efes harabeleri ailenin toplum hayatındaki yeri atatürkün askeri başarıları 1792 y yapıntı web halkla ilişkiler halay olumlu fiil metallerle ilgili sorular müzik ve matematiğin ilgisi yardım kurumları cefakâr drenaj denetim muhasebesi eğitim sisteminin sorunları minval lise 1 edebiyat john steinbeck inci kalıplaşmış atıksu arıtımında havalandırma ilköğretim proğramlarının incelenmesi ab getiri götürü anaokulu önlüğü iş güvenliği staj muaheze artırmak salçalı hudutsuz osmanlı devletinde bilim elektrikçi sıkmak manas kav gibi seminer çalışması acıca talaşlı makro uygulamaları karadut emektar efes nihilizm yurdumuzun doğal durumu cocuk oyunu hak ve hürriyet bağlaşık milli egemenlik ve demokrasi fay faraday kanunu akut glomerülonefrit göçü guguk görenek durdurulma dünyada bilgisayar destekli eğitim tipik oruç yemek salt değer adhezyon ve kohezyon kuvveti endoderm kartal ileri kumanda yağlı ip avrat anadolu agızları


NÜFUS ARTIŞI VE SONUÇLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 101905 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Türkiye’de Nüfus

Ülkemizdeki nüfusun sayısı ve nüfusla ilgili veriler yapılan nüfus sayımları ile elde edilir. Bu sayımlar
sonucunda, toplam nüfus, nüfusun yaş gruplarına ve cinsiyete göre dağılımı, okur yazar oranı, eğitilmiş nüfus durumu, işsiz sayısı, çalışan nüfusun iş kollarına göre dağılımı, köy ve kent nüfus sayıları belirlenir.
Türkiye’de ilk düzenli nüfus sayımı 1927’de, ikinci nüfus sayımı ise 1935’te yapılmıştır. Daha sonra 5 ve 0 ile biten yıllarda nüfus sayımı yinelenmiştir. En son nüfus sayımı 1990’da yapılmış ve daha sonraki sayımların 10 yılda bir yapılması kararlaştırılmıştır.
Yıllara Göre Nüfus Sayımları ve Sonuçları
1927-1990 yılları arasında Türkiye nüfusu 43 milyon kişi artmıştır.
En düşük nüfus artış hızı (% 10,5). 1940-1945 arası dönemde görülür. Bu durumun nedeni II. Dünya savaşı koşullarıdır.
Nüfus artış hızının en fazla olduğu dönem 1955-1960 arasıdır. Nedeni sağlık hizmetlerinin yaygınlaşması ve yanlış nüfus politikalarıdır.
1960-1965 arası dönemde bir önceki döneme göre nüfus artışında azalma görülür. Nedeni yurt dışına yapılan işçi göçleridir.
1985’ten itibaren nüfus artış hızında sürekli olarak azalma görülür.


TÜRKİYE’DE NÜFUS ARTIŞINA ÖRNEK


2000 yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre ilimizin nüfusu 348.081’dir. Nüfusun İl İlçe; Bucak ve Köylere göre dağılımı aşağıda verilmiştir. Nüfusun % 36sı şehirlerde , % 64’ü bağlı belediye ve köylerde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu Km2ye 45 kişidir.

İLÇENİN ADI TOPLAM İL VE İLÇE MERKEZLERİNİN NÜFUSU BELDE VE KÖYLERİN NÜFUSU

Merkez İlçe 177.396 78.088 99.308
Altunhisar 22.284 3.839 18.445
Bor
63.020 29.804 33.216
Çamardı
20.302 4.086 16.216
Çiftlik
32.151 4.627 27.524
Ulukışla
32.928 6.368 26.560
TOPLAM 348.081 126.812 221.269
Türkiye’de Doğal Nüfus Artış Hızı (Doğurganlık Hızı)
Bir yıl içinde, doğum ve ölüm sayısına bağlı nüfus artışına doğal nüfus artışı hızı ya da doğurganlık hızı denir. Doğurganlık hızı, eğitime, kültüre ve ekonomik gelişime bağlı olarak değişir.
Türkiye genelinde kırsal kesimde doğurganlık hızı fazladır.
Doğurganlığın en az olduğu bölgeler Marmara ve Kıyı Ege, en fazla olduğu bölgeler, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’dur.
Doğurganlık Hızının Sonuçları
Doğurganlığın fazla olduğu bölgelerden ve kırsal kesimlerden iş olanaklarının fazla olduğu gelişmiş bölge ve kentlere göçler olur. Göçler nedeniyle nüfusun bölgeler arası dağılım dengesi ve cinsiyet dengesi bozulur.
Doğurganlık arttıkça iç tüketim artar, hammadde kaynakları hızla tükenir, iş, eğitim, sağlık, beslenme, barınma gibi temel ihtiyaçlar karşılanamaz.
Türkiye’de Göçlerin Nedenleri
Türkiye’de 1850’den itibaren kırsal kesimden kentlere doğru hızlı bir iç göç başlamıştır. Türkiye’deki göçlerin nedenleri şunlardır.
Kırsal kesimdeki hızlı nüfus artışı
Tarım arazisinin miras yoluyla parçalanıp küçülmesi
Tarımda...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.