abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders reseptör öğretim teknikleri ege denizi haritası mavi karanlık 2007 seçimleri exel ali kemal meram hava atışı hücre çeşitleri kısa film senaryosu sergerde performance management doğanın dengesini lazer ışığı örgütlü tuz nerede kullanılır kredi olcme ve degerlendirme kumaşların eğilme dayanımı fıchte jinokoloji kadeh otomobil silindir blok alıngan eski zaman ölçüleri bir litre zeytinyağı karşılaştırma atlanma hanımın çiftliği akışkanlık terminal yönetimi yüzme koşulları süregelme turp maddeler verginin temeli şıp şıp zevalî ince saz muhasebe ile ilgil evraklar toki malatya medyan fikir işçisi ahmet tek kimlik bilgileri spor ürünleri bir çift yürek cimento etkili ogretmen ve ogrenci iliskileri katyonlar turizm nedir piyore research methods ortak gider 0-6 yaş özellikleri travma inanma arabaların motor sistemi air pollution temas gerektirmeyen yakup kadri karaosman eziliş ofiyolitler basketbol saha muhayyelat okulun öğeleri çernobil sonrası oguzhan çocukluğum hinduizm ata sözleri kim tarafından bulundu iş değerlemesi ve örgütleme roman incelenmesi atatürkün çevre ile sözleri dekor ne demektir sporda koordinasyon testleri üzücü satış merkezi turkiyenin jeopolitik konumu develer sap nedir güldürmek ideogram haşlama kordon boyu tam sayıları kim buldu kakaolu viskozite ölçme çıtlık 12 hayvan isimleri ingilizce fıkralar yalnızca kardaş çanakkale muharebeleri binişme faz denge diyagramı 802.16 tutma internetin yararları olasılık tarihçesi sürünmek insanlığın edebiyat mirasi


MADDE BAGİMLİLİGİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 102462 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MADDE BAĞIMLILIĞI
• Madde kullanımı sonucunda gelişen, ruhsal, bedensel ve toplumsal sorunlarla belirli bir hastalık,
• Kullanılan maddenin yarattığı ruhsal ya da bedensel etkiyi sağlamak için, alınan miktarın sürekli arttırılması,
• Maddenin alınmaması ya da azaltılması sonucunda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,
• Maddenin çoğu kez tasarlandığından daha yüksek miktarda ya da daha uzun bir dönem sürecinde alınması,
• Madde kullanımını bırakmak ya da denetimi altına almak için sürekli bir istek ya da boşa çıkan çabaların olması,
• Maddeyi sağlamak; kullanmak ya da etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcanması,
• Madde kullanımı yüzünden, önemli toplumsal ve mesleki etkinliklerin bırakılması ya da azaltılması,
• Maddenin neden olduğu veya alevlendirdiği, fizik ya da psikolojik sorunun olduğu bilinmesine karşın, madde kullanımının sürdürülmesi

MADDE KÖTÜYE KULLANIMI VE DIŞA YANSIYAN BELİRTİLER:
• Kişinin tüm işlevselliğine zarar veren, kazalara, şiddet içeren suçlara ve zehirlenmeye neden olabilen madde kullanım bozukluğudur.
• Genel olarak bu tanı ‘bağımlılık’ tanısını yeterince karşılamayan madde kullanım bozukluğu olan bireylere konur.
• Dışa yansıyan belirtiler halsizlik, nedensiz yorgunluklar, yüzde solukluk, ağızda kuruluk, terleme, davranışta dengesizlik, sorumsuzluk, iradenin yok olması,unutkanlıkların artması, düşünce ve davranış bozuklukları, ahlaki değerlerin kaybolması, bedensel ve psikolojik çöküntü.

BAŞLICA BAĞIMLILIK OLUŞTURAN MADDELER
. Sigara . Alkol
. Esrar . Uçucu maddeler
. Eroin . Ecstasy
. Kokain . Morfin
. Kafein . Akineton
. Lsd . Rohypnol

SİGARA
• Bağımlılığı çok güçlü ve bırakılması zor olan bir maddedir.
• Nikotin ve dört bine yakın zehirli madde içerir.
• Madde bağımlılığının en yaygın etkenidir
• Bağımlılık yapan maddeler arasında en fazla ölüme neden olandır.
Sigara tıpkı içki gibi gençleri zararlı bir alışkanlığa sürükleyebilecek bir psikoaktif bir maddedir.İnsanlar tarafından yüzyıllardır kullanılmasına rağmen günümüzde uygarlığın gelişiminde ve stres doğuran olayların artmasıyla tüketimi fazlalaşmıştır.
Kan basıncını yükseltmesi,kalbe aşırı yük meydana getirmesi,akciğer ve solunum sistemine zararlı olması bakımından sigara içen 10 kişiden 3-4’ü sigaranın yol açtığı hastalılardan ölmektedir.
Günde bir paketten fazla içenlerde kalp hastalığı riski içmeyenlere oranla 5 kat daha fazladır.Sigara bırakıldığında ise bu oran 5 yıl içinde yarı yarıya düşmektedir.(20.yy. Sağlık Ansiklopedisi)
Sigaranın içeriğinde ki katran kanser yapıcı maddeler taşır.Akciğer ve solunum sistemine zararlıdır.Sigaranın içerdiği bu maddeler sigaranın yanan ucunda da yani dumanında da bulunduğu için sigara içmediği halde sigara içenlerin yanında bulunan kişileri de pasif sigara içici durumun da olumsuz etkilemektedir.Anne-babaları sigara içen çocukların,anne-babal...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.