abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tüsiad atatürk ün sporla ilgili sözleri alet olmak yeni tl hatira nedir yarıçap konnektör kapı açmak tohum oracle çemberi kim buldu hektar dekar forseps yıldırmak antibiyotik gravimetrik analiz pepe özel hastaneler hektar hollanda kültürü eğitim inkılabı kuş cenneti 1 metreküp kaç litre zulmetmek c 1020 çeliği ormansız vatan tv ağ nedir hazarî yutkunma deşifre cins ismi coğrafya toprak çeşitleri photo evangelista toricelli bihter tarih yıllık planları birinci gelmek (veya çıkmak) trigonometri ile ilgili sorular çırpınış parazit olarak yaşayan bitki türleri iç göçler anadolunun anlamı sokak adamakıllı itmek büyük hun imparatorluğu acl edebiyatın bilimle ilişkisi Gagavuzca su gösterdi canı gitmek adamca kirchof kanunu 2 beyazit dönemi genel özellikleri 1. ve 2. inönü savaşları kimya laboratuvarı denklemler hakkında bilgi menelaus teoremi açık öğretim fakültesi atatürkün doğa sevgisi ikinci dereceden fonksiyonlar kaligrafi tamamlamak asker resimleri perspektif anasız tesis planlama proje column yer tambur bedii faik eserleri araç cola konferans tanım ab sürecinde ulus senir sönmüş yanar dağları türkiyenin sınır komşuları müşahit propaganda filmi asmagiller şipşakçı duluk perfect storm avrupa birliği ve türkiye ilişkileri bankanın tanımı cümlede anlam canlılarda büyüme ve gelişme yağlıboya kıdem tazminatı öğretim birliği ve fırsat eşitliği deşik emlak ve emlak yönetimi küçümsemek 2237 biyolojı aydınlanma özet eflâk


MADDE BAGİMLİLİGİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 102462 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MADDE BAĞIMLILIĞI
• Madde kullanımı sonucunda gelişen, ruhsal, bedensel ve toplumsal sorunlarla belirli bir hastalık,
• Kullanılan maddenin yarattığı ruhsal ya da bedensel etkiyi sağlamak için, alınan miktarın sürekli arttırılması,
• Maddenin alınmaması ya da azaltılması sonucunda yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,
• Maddenin çoğu kez tasarlandığından daha yüksek miktarda ya da daha uzun bir dönem sürecinde alınması,
• Madde kullanımını bırakmak ya da denetimi altına almak için sürekli bir istek ya da boşa çıkan çabaların olması,
• Maddeyi sağlamak; kullanmak ya da etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcanması,
• Madde kullanımı yüzünden, önemli toplumsal ve mesleki etkinliklerin bırakılması ya da azaltılması,
• Maddenin neden olduğu veya alevlendirdiği, fizik ya da psikolojik sorunun olduğu bilinmesine karşın, madde kullanımının sürdürülmesi

MADDE KÖTÜYE KULLANIMI VE DIŞA YANSIYAN BELİRTİLER:
• Kişinin tüm işlevselliğine zarar veren, kazalara, şiddet içeren suçlara ve zehirlenmeye neden olabilen madde kullanım bozukluğudur.
• Genel olarak bu tanı ‘bağımlılık’ tanısını yeterince karşılamayan madde kullanım bozukluğu olan bireylere konur.
• Dışa yansıyan belirtiler halsizlik, nedensiz yorgunluklar, yüzde solukluk, ağızda kuruluk, terleme, davranışta dengesizlik, sorumsuzluk, iradenin yok olması,unutkanlıkların artması, düşünce ve davranış bozuklukları, ahlaki değerlerin kaybolması, bedensel ve psikolojik çöküntü.

BAŞLICA BAĞIMLILIK OLUŞTURAN MADDELER
. Sigara . Alkol
. Esrar . Uçucu maddeler
. Eroin . Ecstasy
. Kokain . Morfin
. Kafein . Akineton
. Lsd . Rohypnol

SİGARA
• Bağımlılığı çok güçlü ve bırakılması zor olan bir maddedir.
• Nikotin ve dört bine yakın zehirli madde içerir.
• Madde bağımlılığının en yaygın etkenidir
• Bağımlılık yapan maddeler arasında en fazla ölüme neden olandır.
Sigara tıpkı içki gibi gençleri zararlı bir alışkanlığa sürükleyebilecek bir psikoaktif bir maddedir.İnsanlar tarafından yüzyıllardır kullanılmasına rağmen günümüzde uygarlığın gelişiminde ve stres doğuran olayların artmasıyla tüketimi fazlalaşmıştır.
Kan basıncını yükseltmesi,kalbe aşırı yük meydana getirmesi,akciğer ve solunum sistemine zararlı olması bakımından sigara içen 10 kişiden 3-4’ü sigaranın yol açtığı hastalılardan ölmektedir.
Günde bir paketten fazla içenlerde kalp hastalığı riski içmeyenlere oranla 5 kat daha fazladır.Sigara bırakıldığında ise bu oran 5 yıl içinde yarı yarıya düşmektedir.(20.yy. Sağlık Ansiklopedisi)
Sigaranın içeriğinde ki katran kanser yapıcı maddeler taşır.Akciğer ve solunum sistemine zararlıdır.Sigaranın içerdiği bu maddeler sigaranın yanan ucunda da yani dumanında da bulunduğu için sigara içmediği halde sigara içenlerin yanında bulunan kişileri de pasif sigara içici durumun da olumsuz etkilemektedir.Anne-babaları sigara içen çocukların,anne-babal...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.