abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders duyarsızlık şişlik hareket hız suç ve ceza romanın özeti hayat bilgisi dersi kaynak birleştirmeleri kâbus kaydırak meslek liseleri ve puanları kılgın refik özdek zaman ile yarış etmek tropizm ince memed kitap özeti cehennemde bir ada tarihi ve turistik yerleri heyamola matematik soru nurullah ataç alevli e belediye optik düzlem perdesi yırtık başkanlık nöbetleşme rüsva tılsım etkileme kançılarya kız kulesinin efsanesi article sodyum musa aleyhisselam aile ile hakkında bılgıler dikte nizamiye medreseleri kuruluş tarihi aggregate planning iyonlaşma enerjisi beslenme çantası öfkelenmek hayfa hücrenin keşfi ve hücre teorisi nedenli ana şehir görünüm çernobil cidar eski takvimler yasama nedir mühendisliği staj raporu halı üretim aşamaları voleybol kuralları eskrim konfeksiyon ekolojik tekstil sağmak albert camus caba tıraş olmak açık bilet sosyal insan etiketlenme formalizm dövmeci yerküre katmanları esasicilik ticari matematik tezatlı trafik kazası asma biti rastık amorf maddeler müstecir gelgit etkinleşme oydan yoksun hisse senetleri tred c projeleri start vermek düzenci osmanlı devletinde devlet yönetimi 19.yüzyılda fransa devlet sektörü özel sektör gelişmiş ülkelerde demokrasi hademe etriyeler gelendost tarihi taşlama tezgahı matematik zümre sığırcılık ataerkil tazı mitoz mayoz pines barkod sistemi biyolojik ıslah nedir genel yetenek sınavı oksitleme makina


MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 102705 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

TÜRKiYE CUMHURiYETiNiN KURUCUSU
VE
iLK CUMHURBAŞKANI
ATATÜRK (1881-1938)

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânikte Kocakasim Mahallesi, Islâhhâne Caddesindeki üç katli pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonyaya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir. Annesi Zübeyde Hanim ise Selânik yakınlarındaki Langaza kasabasına yerleşmiş eski bir Türk ailesinin kızıdır. Milis subaylığı, evkaf katipliği ve kereste ticareti yapan Ali Rıza Efendi, 1871 yılında Zübeyde Hanım’la evlendi. Atatürkün beş kardeşinden dördü küçük yaslarda öldü, sadece Makbule (Atadan) 1956 yılına değin yasadı.
Küçük Mustafa öğrenim çağına gelince Hafız Mehmet Efendinin mahalle mektebinde öğrenime başladı, sonra babasının isteğiyle Semsi Efendi Mektebine geçti. Bu sırada babasını kaybetti (1888). Bir süre Rafla Çiftliği’nde dayısının yanında kaldıktan sonra Selânike dönüp okulunu bitirdi. Selânik Mülkiye Rüştiyesi’ne kaydoldu. Kısa bir süre sonra 1893 yılında Askeri Rüştiye’ye girdi. Bu okulda Matematik öğretmeni Mustafa Bey adına "Kemal" i ilave etti.


ASKERİ HAYATI

1896-1899 yıllarında Manastır Askeri İdâdi’sini bitirip, İstanbul’da Harp Okulunda öğrenime başladı. 1902 yılında teğmen rütbesiyle mezun oldu., Harp Akademisine devam etti. 11 Ocak 1905te yüzbaşı rütbesiyle Akademiyi tamamladı. 1905-1907 yılları arasında Samda 5. Ordu emrinde görev yaptı. 1907de Kolağası (Kıdemli yüzbaşı) oldu. Manastır’a III. Orduya atandı. 19 Nisan 1909da İstanbul’a giren Hareket Ordusunda Kurmay Başkanı olarak görev aldı. 1910 yılında Fransaya gönderildi. Picardie Manevraları’na katildi. 1911 yılında İstanbul’da Genel Kurmay Başkanlığı emrinde çalışmaya başladı. 1911 yılında İtalyanların Trablus garp’a hücumu ile başlayan savaşta, Mustafa Kemal bir grup arkadaşıyla birlikte Tomruk ve Derse bölgesinde görev aldı. 22 Aralık 1911de İtalyanlara karsı Tomruk Savasını kazandı. 6 Mart 1912de Derse Komutanlığına getirildi.
Ekim 1912de Balkan Savası başlayınca Mustafa Kemal Gelibolu ve Bolayırdaki birliklerle savaşa katildi. Dimetoka ve Edirnenin geri alınışında büyük hizmetleri görüldü. 1913 yılında Sofya Atesemiliterliğine atandı. Bu görevde iken 1914 yılında yarbaylığa yükseldi. Atesemiliterlik görevi Ocak 1915te sona erdi. Bu sırada I. Dünya Savası başlamış, Osmanlı İmparatorluğu savaşa girmek zorunda kalmıştı.
Mustafa Kemal 19. Tümeni kurmak üzere Tekirdağ’da görevlendirildi. 1914 yılında başlayan I. Dünya Savası’nda, Mustafa Kemal Çanakkalede bir kahramanlık destanı yazıp İtilaf Devletlerine "Çanakkale geçilmez! " dedirtti. 18 Mart 1915te Çanakkale Boğazını gedmeye kalkan İngiliz ve Fransız donanması ağır kayıplar verince Gelibolu Yarımadası’na asker çıkarmaya karar verdiler. 25 Nisa...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.