abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders elektrik olmasaydı ne olurdu lonati atlamalar tahıl yemi sebk i hindi hükümetlerin ekonomi sabitleşmek atatürkün getirdiği hak ve özgürlükler siyanürleme temiz enerji sacayağı raporu akdeniz müzik asuman islami devirde tür destanları matematik dersi testi milyoner ingilizce günlük konuşma dil bira piyasası eylül aile mahkemeleri bakım onarım comparative park kitap incelemeleri ömer ırmağı boğaz antlaşmaları kaymalı yataklar dinamolar ornek kompozisyon aluminyum küçük ağa özeti güney gateway köklü ifadeler çılbır beyaz diş özet aldehitler ve ketonlar kaplan devlet memurlarının izin hakları vurguncu anı tarihi açılama çöpsüz üzüm tenha kar dikeni kareköklü ifadeler hareketli fotoğraf çekimi 19 yuzyil osmanli edebiyat yolları tutmak yıldız böceği raca cant popper palmitat çentikli seri ve paralel nedir hidrolik fren sistemi müferrih tanılama akıncılık halk etmek teknolojinin olumlu yönleri söz gelmek 1876 kanuni esasi 1961 teşkilatı esasi cumhuriyetten önceki ölçü birimleri 1. sınıf bes duyu organımız nükte rahatlıkla takvimin tarihi resimli kapılar kahire hakkında bilgi talip olmak ısı ve sıcaklık soruları çözünürlük prensibi tiyatro heterotrof görüşü periyodik cetvelin aciz dügün sözleri organizasyonda insan ilişkileri açık öğretim matematik soruları emes yenibahar duygusuz anne ve çocuk odev kirpiler dik prizma dershane planları patırtı bakır faz diyagramları giyinme becerileri zati esans yağı rölativite teorisi harlı biogaz buyume anket çeşitleri


31 MART OLAI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 102890 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

31 MART OLAYI 31 MART OLAYININ BAŞLANGICINA KADAR GELİŞEN OLAYLAR : II. Meşrutiyet’in ilanından(1908) sonra İstanbul’da yönetme karşı girişilen ayaklanma. Rumi tarihle 31 Mart 1325’ te (13 Nisan 1909) çıktığı için bu adla anılmıştır. Meşrutiyetçi hareketin en güçlü kanadı olan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin iktidarı tam olarak ele geçiremeyerek dolaylı bir denetim kurması, siyasal iktidarsızlığa yol açmış, halk arasında da yaygın çalkantılar doğurmuştu. Bu koşullar kısa zamanda İttihat ve Terakki’ ye karşı birleşmelerine zemin hazırladı. Siyasal iktidarsızlık ve çatışmalar, İttihat ve Terakki’ ye muhalefet eden tanınmış gazetecilerin öldürülmesiyle daha da şiddetlendi. Derviş Vahdeti’nin yayımladığı ve yer yer Prens Sabaheddin’ in ademi merkeziyetçi görüşlerine de yer veren Volkan gazetesi, İttihad-ı Muhammedi Cemiyeti’ nin yayın organı durumuna geldikten sonra özellikle din adamları ve İttihat ve Terakki’nin uygulamalarından zarar gören alaylı subaylar üzerinde etkili oldu. 31 MART OLAYININ BAŞLAMASI : 12 Nisan’ı 13 Nisan’a bağlayan gece, Taksim Kışlası’ ndaki avcı taburuna bağlı askerler subaylarına karşı ayaklanarak kendilerin önderlik eden din adamlarının peşinde Heyet- i Mebusan’ın önünde toplandılar ve ülkenin şeriata göre yönetilmesini istediler. Hüseyin Hilmi Paşa Hükümeti ayaklanmacılarla uzlaşma yolunu seçti ve hükümet üyeleri tek tek istifa ettiler. İSYANCILARIN İSTEKLERİ : 1- Sadrazam Hilmi paşa ve harbiye nazırı Ali Rıza Paşa çekilecekler. 2- Milletvekillerinden meclis başkanı Ahmet rıza bey’le, ikinci başkan Talat paşa, Hüseyin Cahit, rahmi ve Dr. Bahaeddin Şakir beyler sınır dışı edilecekler. 3- Şeriat hükümleri olduğu gibi uygulanacak. 4- Mektepli subaylar ordudan uzaklaştırılarak, hiç değilse yerleri değiştirilecek. alaylılardan açığa alınanlar yeniden orduya dönecek. 5- Bunlar yapıldıktan sonra isyan duracak ve ayaklanma dolayısıyla kimse hakkında takibata girişilmeyecek. 31 MART OLAYININ GELİŞİMİ : Ayaklanma Heyet- i Mebusan üzerinde de etkili oldu. O gün İttihat ve Terakki üyesi mebuslar, can güvenlikleri olmadığı için meclise gitmediler. Bazıları İstanbul’dan uzaklaşırken, bazıları da kent içinde gizlendi. Bu sırada ayaklanmacılar İttihatçı subaylarla mebusları bulundukları yerde öldürüyorlardı. Hükümetin ve meclisin etkisiz kalmasıyla, II. Abdülhamit yeniden duruma egemen oldu. Ayaklanmayı başlatan muhalefet ise, herhangi bir programdan yoksun olduğundan önderliği elde edemedi. AYAKLANMANIN BASTIRILMASI VE SONRASINDAKİ GELİŞMELER : İstanbul’da denetimi elinden kaçıran İttihat ve Terakki ası güç merkezi olan Selanik’ teki III. Orduyu harekete geçirdi. Böylece ayaklanmayı bastırmak üzere hareket ordusu kuruldu. Hareket Ordusu isyandan bir hafta sonra 20 Nisan da İstanbul’a girmiştir.Bir gün önce Hüseyin Hüsnü Paşa gelen askere karşı konulmaması yönünde ahaliye ikaz da bulunmuştu. Padişahta bu isteğe riyaset... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.