abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ingilizce dil ailesi edebi eserler din dersi geçmiş sınav soruları hücre test soruları şiirde dize nedir 2. sınıf turkce gunluk ders planı taş ekmek nilsu 16f877 seri port boyut analizi yöntemleri turgut özakman tıkım vergi vermenin önemi defa stilistik ağaçın önemi elektrik nasıl oluşur küçük lord hipermetrop idarecilik sanatı meksefe istanbul posta kodu ohm kanunu ve kirchhoff kanunları faktör fiyatları pegmatit elektronik devre ölçülendirmek acı ve itiraf başaltı yağmacılık atatürkün anıları sağım sistemi sevim son 15 yılın öss öys soruları bile yazdı türkiye gelenek katı atıklar etkileşim açık hesap çizimler alt şube haczetmek mühendisler için cv cache bellek bir ülkede neler nüfus artışını etkiler bedence inşaat stajı temadi ethernet kartları simple dirayet cutaneous alçı tasarım patoloji dtö rehbersiz rezil olmak residue ahlaklık kavramı an o atılım devlet denetleme kurumu peyami safa canan hicvetme e-crm perhiz içine doğmak arabanın zararları hıçkırık laiklik aile şirketlerinde kurumsallaşma elektroliz ve kaplamacılık carcur fragman mantık uygulama alanları anadoluda türk birliği kurma çalışmaları ruhaniyet vurun kahpeye perdelenme tek heceli diller çevresel hız sempatizan fire geçimsizlik 21 aralık kaza izmir elektrik akımı eski türk destanları acılar saat kulesi iş ve enerji dinamometrenin yapılışı hayvanlarda kemik gelişimi anlaşma matematik sorular integralin tarihçesi kaslar dövmek kat hizmetleri


EİNSTEİNIN İZAFİET TEORİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 102914 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Einsteinın İzafiyet Teorisi
Einstein bu konuyu ilk ortaya attığında Fizik çevreleri sallanmıştı. Sallantının sebebi aslında konunun zorluğu falan da değildi. Mesele o güne kadar anlatılan ve bir tabu gözüyle bakılan Newton Fiziğinin, bu teorinin yanında, sol tarafına inme inmiş de ağzı burnu yamulmuş bir felçli gibi durmasıydı. Üstüne üstlük Einstein bu işi çok kolay ve müthiş bir mantık ve matematikle halletmişti. Ama bu kolay matematigin sonuçları da öyle kolay yutulur lokmalar değildi hani. Aslnda Einstein ilk olarak özel rölativite teorisini (ve daha kolay anlaşılanını) daha sonra da Genel Rölativite Teorisini (hiç mi hiç anlaşılmayanını) açıkladı.
Einstein teorisini açıklamadan önce bazı kabullerle başladı işe: (Ecnebiler buna Einsteins Postulates diyorlar.)

Bunlardan birinci ve en önemlisi ışık hızı c=3x108 m/s olması ve kainattaki hiçbir maddenin veya enerjinin bu hızı geçemeyeceğidir. Ayreten ışık hızı bütün framelerde aynıdır (Tamam, tamam, kabul! Doktorunuz tüm Fiziği bilir ama bazı terimlerin Türkçelerini bilmez!). Şimdi bu meseleyi açıklayabilmek için bir örnek:

Bir kediyi ışık hızında fırlatsak ve bu fırlatış sırasında kedinin canhıraş, yürekleri parçalayıcı miyavlamaları da ışık hızında ilerlese kedinin sesi bize yine ışık hızında ulaşabilirdi. Normalde bu kediyi ses hızında fırlatsa idik ve miyavlaması da normal olarak ses hızında olsa idi bağıl hızdan dolayı biz kedinin sesini duyamazdık! Ama ışık hızı bize göre de kediye göre de degişmeyeceğinden ilk atışta sesini duyabilirdik!.

İkinci kabulü ise sabit hızda giden her gözlemci için aynı fizik kanunları geçerlidir. Bu da ne demek? Bu da şu demek sevgili okurlarım, potansiyel çukurlarım, eğer sabit hızda gitmiyorsanız yani bir ivmeniz varsa sizin için olaylar gerçekte olduğu gibi olmaz, artıkın siz ivmenizin oluşturduğu sanal bir alemdesinizdir, siz bu noktada George Bushdan daha fazla aldatılmışsınızdır, o hain ivmeniz sizi nereye çekerse oraya girmek zorundasınızdır. Aslında bu noktada şunu da söylemek gerekir ki dünyamızın üstünde hiç bir zaman deneyleriniz gerçekte tam olması gereken sonuçları vermez çünkü dünyamız kendi etrafında ve güneş etrafında dönmesinden dolayı devamlı bir ivmeye sahiptir...

Bu işi daha fazla uzatmadan artık Relativite ile ilgili bir kaç söz edeyim: Relativite teorisi zamanın, uzunluğun yani maddenin boyutlarının, ve eş-zamanlılığın (bir işin iki veya daha fala kişi için aynı anda vuku bulma durumu) mutlak ve değişmez değerlere sahip olmadığını aksine bunların gözlemcinin hızına göre değiştiğini açıklar.
anlaşılmayanını) açıkladı.
Einstein teorisini açıklamadan önce bazı kabullerle başladı işe: (Ecnebiler buna Einsteins Postulates diyorlar.)

Bunlardan birinci ve en önemlisi ışık hızı c=3x108 m/s olması ve kainattaki hiçbir maddenin veya enerjinin bu hızı geçemeyeceğidir. Ayre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.