abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hz muhammet in hayatı idare bilgisayar bölümü staj dosyaları işbankası hazır yemek kibir buzağı karşılaşma anarşi ve terör kavramı nedir ki osmanlı da sosyal yasam osman hamdi beyin resmi cirit atma fizik dinamik anadoludaki medeniyetler moliere+cimri boz ayı işsiz güçsüz kalmak fetişizm poliol nijerya elektrik sembolleri kiler market gümele 6. sınıf sosyal bilgiler soru bankası ferdiyetçi Bolşevizm vilayet gazete gangliyon sera gazları atasözleri ve deyimler periskop ipi çürük cukur aynada görüntü çocuk umuttur alternatıf akım voleybolda set yönetim devlet memurları izinleri dunya çinisiz ağaççık yavuz feldispatlar mineraller ve ozellikleri roman rakamları kg nerelerde kullanılır kromozon 18 hastaligi bilgisayar dersinde sistem nedir oks çıkmış soru ve cevapları karbonhidrat ceşitleri gebelik psikoloji-eğitim 15 katlı statik proje linç etmek çiçekli bitkilerde üreme büyüme ve gelişme göçüm işlevci fitne mutlak degerle ilgili sorular bilgisayar donanım stajı süre ölçümü Sm temaruz okul öncesi öğretmenliği uygulama dosyası teXt dosyalar karşılaştırmalı mitoloji sıralaç ruhunu şad etmek sağduyu kavun karapınar mantığın tarıhcesi timur devleti maddenin hacmi savunma işbirliği 1929 ekonomik krizi şımarmak sendikalı mukaddes santimetre süt dişi gazlar kritik sıcaklık temellenmek akışma izlek küçük gelin eko sistemin bozulması ak yem duyurmak university essay atatürkün ölçü yenilikleri hat bekçisi dogalgaz tesisatı latife muhasebe staj notları ateşin keşfi buyrun omurgasız hayvanların beslenme şekilleri


FLORÜRÜN DİŞ SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 103012 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Diş çürükleri daha çok koyu renklenmelerle birlikte görülen oyuklar olarak algılanmaktadır. Önlenebilir bir hastalık olmasına karşın dünyada diş çürüğü deneyimi yaşamayan çok az insan vardır.
Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.
Florürün diş sağlığı ile olan ilgisinin tarihine bakınca kilometre taşı olarak 1886 yılını görüyoruz. Neden 1886? Bu sene, Dr. John S. Pemberton’un Coca Cola’yı ilk defa pazarladığı yıldır. Bu zamana kadar Amerikalıar yemeklerinde bu kadar şeker içeren maddeler kullanmıyorlardı. Yemekleri genellikle yağ ağırlıklıydı. Bu nedenle aşırı bir diş çürümesi gözlenmiyordu. Ancak oldukça ucuz ve ulaşılabilir olan kola içeceği ile alışkanlıklar değişti ve yüksek miktarda diş çürükleri insanları herzamankinden fazla rahatsız etmeye başladı. Bu nedenle florür elementi su sistemlerinde kullanılmaya başlandı. Suda gelen florür dişlerin gelişimine fayda sağlıyor ve çürük oluşumunu azaltıyordu. Suda dezenfeksiyon için klorür mü yoksa florür mü şeklinde tartışmalar da bunun bir parçasıydı. Ancak günümüzde Amerikalıların %65’i sularında florür takviyesi almaktadırlar. Bununla birlikte bu takviyeye rağmen şekerin aşırı kullanımı nedeniyle eskilere oranla düşük de olsa çürük vakaları süregelmektedir...

Florür Nasıl Çalışır?
Dişlerimiz çok serttir. Bu sertliği veren madde bir kalsiyum minerali olan hidroksiapetit bileşiğidir. Formülü Ca10(PO4)6 (OH)2 bu bileşik aynı zamanda kemiklere sertliğini veren de maddedir. Ancak kemikler sürekli kanla beslenip mineral takviyesi yapılabildiği için tamiri kolaydır. Bu durum dişlerde geçerli değildir. Dişlerde mineral tamiri için dışarıdan takviye gereklidir.

Hidroksiapetit, aside karşı son derece duyarlıdır. Yediğimiz şeker bakteriler tarafından metabolik prosesler sonucu ağzımızda seyreltilmiş bir asidik ortam oluşturur. Asidik ortam hidroksiapetiti parçalayarak bozundurur. Bu diş çürümesi denilen olaydır. Hidroksiapetit, aside olduğu kadar florür (F-) iyonlarına karşı da duyarlıdır. Ancak burada tam tersi bir durum sözkonusu olur. Asidik ortamda bozunan hidroksiapetit, florür iyonlarına maruz kaldığı zaman floroapetit denilen başke bir minerale dönüşür ki bu mineral sertlik bakımından dişi oluşturan hidroksiapetitle aynı özellikleri gösterdiği halde asit saldırılarına karşı neredeyse tamamen duyarsızdır. Bu yüzden dişlerimizi diş macunu ile fırçalamak veya florür ihtiva eden sıvılarla çalkalamak, diş üzerinde koruyucu bir film tabaka meydana getirir ve diş çürümesi durur.

Florürün Faydaları Nelerdir?
• Dişlerde oluşan oyukları iyileştirir.
• Dişlerin asit demineralizasyonuna karşı dayanıklılığı ar...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.