abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders microsoft office 19 eylül drahmi aile sevgisi ile ilgili şiir 7 dahi ceo sıvı yağlar pedagojik formasyon marka kültürü çizgi enflasyon müşavir efsan e nedir iplikte kalite milli mücadele yılları kapaklı ilâhi kron ileri ekonomik un fabrikası fizibilite raporu seri paralel devre şarkıcı anarşizm kelep hacim problemleri medişa drama örnekleri hukuksuzluk oks soru dış politika çelik malzeme testleri ab ve çevre sahte mathematica teXt dosyalar aya yolculuk jules verne behavior in groups faz nedir elektrik enerjisi nerede bulunur sementit fark glp bakaya modern taşıma sistemleri gösterişli dönem ödev kapağı okşama bolluk matematikte delta karıştırmak iletisim ve insan ilişkileri fikra nedir opak saydam vecizeler hızla takımada kaçış dere beyliği sekreterlik stajı fizikokimya tez toplam fark formülleri isinin yayılma yolları atatürkün planlı çalışması paket taşı anlatım çeşitleri dkp bol fütürizm germek halka dönük daüssıla planlama ve kontrol basit icatl aracılık yarılanma kimse cumhuriyet dönemi türk tiyatrosu güzel konuşma ve yazma dolaylı ve doğrudan vergi hz ibrahim öbürkü imrenme basel basit bomba yapımı özdekçi göçler şeyh said isyanı başyazarlık getto önbellek 12 eylül 1980 darbe harabat katmer değişim ve değişim yönetimi polemikçi 9. sınıf coğrafya dersi insan ve çevre konusu 19 yy osmanlı döneminde siyasi yenilikler merkeziyet bilgisayar teknolojileri ve programlama zayiat prodüktör


KAPLAMALAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 103102 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KAPLAMALAR
A- Kaplamanın tanımı

Binanın esasını oluşturan ve yüklerini taşıyan duvar, kolon, kiriş, döşeme ve merdiven gibi yapı elemanlarının yüzeylerine çeşitli yapı malzemeleri ile yapılan kaplamalardır. Kaplama malzemesinin türü, biçimi ve yapılış şekli, kaplamanın yapılış maksadına göre değişir. Kaplamalar genel olarak aşağıdaki amaçları gerçekleştirmek üzere yapılır.

 Bina elemanlarını dış etkenlerden korumak,
 Kaba inşaat elemanlarının dış görünümünü güzelleştirmek,
 Eleman yüzeylerinin aşınmaya dayanıklılığını arttırmak,
 Binanın kolay, rahat ve sağlığa uygun kullanımını sağlamak.

Binalarda kullanılan yapılan kaplamalar, uygulandığı kaba inşaat elemanına ve kullanılan kaplama malzemesinin cinsine göre sınıflandırılır ve isimlendirilir. Yüzeyi kaplanan inşaat elemanlarının başlıcaları duvar, döşeme ve merdivenlerdir. Kolon ve kirişlerin kaplamaları, duvarlarınkine benzer. Duvar kaplamalarında ahşap, kagir ve plastik esaslı malzemeler kullanılır.

Görünüşün güzel ve uzun ömürlü olması istenilen yapılarda basınca çalışan elemanlar doğal taşlarla inşa edilebilir. Taşların işlenmesi zor ve zaman alıcı, dolayısıyla pahalıya mal olduğundan kullanma yer ve alanı azalmaktadır. Ekseriya anıtlarda, resmi yapılarda, heybetli ve güzel görünümü, dış etkilere dayanıklı olması istenilen yapılarda doğal taşlar kullanılır. Doğal yapı taşı, doğada var olan ocaklardan çıkartılan teknolojik özellikleri bakımından yapı işlerinde kullanmaya elverişli olan taşlardır.

Kullanılacakları yerlere göre işlenerek şekillendirilmiş ve uygun biçimlerde birbirlerine bağlanmış taşlarla yapılan elemanlardır. Taşlar ekseriya blok ve plak haline getirilerek kullanılır. Birbirlerine ve diğer elemanlara bağlantıları harç veya metal kenetlerle yapılır. Doğal taşlar daha ziyade duvar, sütun, kemer, tonoz ve kubbelerin inşasında blok halinde, duvar, sütun ve döşeme kaplamasında blok veya plaklar şeklinde kullanılır.

Kullanılan taşlar oluşumlarına göre tortul, püskürük ve metamorfik olmak üzere üç kısma ayrılır. Tortul taşlardan en fazla kullanılanlar kalker, traverten, kongremera ve kumtaşlarıdır. Püskürük olanlar granit, bazalt, siyenit ve porfirdir. Metamorfik veya başkalaşmış taşların başlıcaları mermerler, gnays ve serpantindir.
A.1- Mermer türü ve özellikleri

Hakiki Mermer : Kalker ve dolomitik kalkerlerin ısı ve basınç altında başkalaşıma uğrayıp kristalleşmesiyle oluşur. Bileşiminde büyük oranda kalsiyum karbonat (CaCO3) ve düşük oranda magnezyum karbonat (MgCO3) bulunur. Çeşitli renk ve desende görülür. Çok iyi cila kaldırır. İç ve dış alanlarda kullanılır.

Traverten : Yüksek ısılı ve kalsiyum bikarbonatlı magma suyunun yeryüzüne çıkışı sırasında karşılaştığı basınç ile oluşur. Deliklidir. Nedeni oluşumu sırasında içinde bulunan bitki sapı, kökü veya yaprağının zamanla çürüyerek boşluk yaratmasıdır. B...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.