abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hidrolik dinamometre harf dallı cumhuriyet ilkesi 2. murad siyasi olaylar 10. sınıf ingilizce beşleme sismograf çok lineer cebir stresli paranın önemi geometrik cisimlerin özellikleri illüzyonist merbut bilimin temel işlevleri nelerdir merkezcilik müddei pazarlama staj örneği turnike nedir türkiye ekonomisini etkileyen etmenler tam gün bitki ve hayvan hücreleri arasındaki fark dünyada açlık savaş ve eğitim asimtotik diş protez taktırma kalpazan saya tebliğ kavuniçi basın tarihi, türk madde başı hook helico çiğ börek bilinmeyen osmanlı banka genel yetenek sınavı bozkurtlar nuranî reşat nuri elektrik tesisat ses üretimi güz 19. yüzyıl osmanlı iktisadi bilgisayarın zaman içindeki gelişimi dervişçe ebob devlet denetleme kurumu beyin resmi edinilme gıda kurutma epidemi uyanık paralel ve seri devreler tokalaşmak talasli sekil verme anaokulu proje teknoloji faydaları vitamin eksikliğinden ortaya çıkan hastalıklar hatır almak mıs kârlı müsadere grafik hacivat hayatı boş konuşmamak deniz taşımacılığı galeta unu anatomi boşluğu saat anlatmaya dayalı edebi metinler yasalı tarih dersinin önemi ihracat sorunları bayatlama burçak metal kaynak cesitleri af hizmet sektörü 13. ve 18. yy şiir köfteci arş uzunluk ve ağırlık birimleri içme sütü david beckham temrin aşıcı burkulmalar vatandaşlık askeri güç sosyal güvenlik reformu sac ekmeği alternatif matematik pozitif doğal sayı bölenleri dinleme büyük günahlar topu atmak ssk bağkur emekli sandığı kaygılı dille ilgili özdeyiş


URARTULAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 103200 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Urartu Ülkesi Başkenti Tuşpa (Van) idi. Urartu Devleti en güçlü döneminde (M.Ö. 8-7.yy), günümüzdeki Doğu Anadolu, Kuzeybatı İran, Irakın küçük bir bölümü ile kuzeyde Aras Vadisine egemendi. Sınırları kuzeyde Erzurum-Kars Yaylası, güneyde Toroslar, doğuda Urmiye Gölü havzası, batıda Fırat Nehri (şimdiki Karakaya baraj alanı) olarak çizilebilir. Bu geniş ve çoğu zaman dağlar ve vadilerle birbirinden ayrılmış engebeli bölgede özellikle tarım alanları ve buralara ulaşan bölgelerde büyük inşa projeleri yürütmüş ve önemli kentler kurmuşlardı. Urartu orduları bu sınırların ötelerine daha çok yağma seferleri yapmak için ilerlemişlerdi. Urartu ülkesinin kuzeyinde Diauehi (Erzurum bölgesi), Qulha ve Tariu yerel krallıkları (Ardahan yaylasında) ile bozkırlı Isqugulu (Güney Kafkasyada) toplumları, batısında Hatti (Melitea, Qumaha), güneyinde Assur (Kuzey Mezopotamyada) doğusunda Mana ve Parşua (İranda) ülkeleri bulunmaktaydı. Genel Özellikleri Kent ve kale inşa etmede yetenekli, çok iyi taş ustası idiler. Demir silahlar ve savaş aletleri üreten savaşçı bir toplumdu. Doğu Anadoluda sulama amaçlı ilk göletleri kurdular, kanallar ve karayolu sistemleri geliştirdiler. Bölgedeki zengin gümüş, bakır ve demir yataklarını işlettiler, bu dönemde madencilik çok gelişti. Bazıları dinsel motiflerle süslü, kendilerine özgü kemerler, miğferler, at koşum takımları, situlalar ve kazanlar ürettiler. Fildişi oymacılığı ve mühürcülük gelişmişti. Köken ve Dil Urartular, eklemeli dil yapıları ortak özellikler gösteren Hurriler ile aynı kökenden gelmekteydiler. Urartuca günümüzde ise Doğu Kafkas dil ailesinden Çeçence ve İnguşça ile benzerlikler göstermektedir. Urartu Krallığının tarih sahnesinden kalkmasından oldukça sonra aynı coğrafyada konuşulan Hint-Avrupa dil grubuna ait Ermenice ve onu izleyen Kürtçe ile Urartuca farklı dil ailelerine mensupturlar ve aralarında akrabalık söz konusu değildir. Kronoloji Urartu adına ilk kez M.Ö. XIII. yyda Assur yazıtlarında Uruatri biçiminde rastlanır. Bu belgelerden anlaşıldığına göre M.Ö. XIII yy ile IX. yy arasında Uruatri ve Nairi gibi toplumlar Doğu Anadoluda beylik ve aşiretler halinde yaşamaktaydılar. Krallık M.Ö. IX. yy ortasında I. Sarduri ile ilan edilir. İlk Urartu yazıtı ve Van Kalesindeki ilk anıtsal mimari bu krala aittir. M.Ö. VII. yydaki en güçlü krallardan biri olan II. Rusadan sonra ise gittikçe zayıflamış ve M.Ö. VI. yy başlarında tarih sahnesinden çekilmiştir. Urartu krallarının sıradüzeni ve tarihlendirilmesi, daha iyi belgelendirilmiş Assur kralları listesi ile kurulabilen paralellikler yardımıyla sağlıklı hale getirilebilmektedir. Urartu kralları Assurlu çağdaşları Assur yazıtlarındaki Urartu kral adları (M.Ö.) Aramu I. Sarduri 840-830 III. Şalmaneser 858-824 Seduri (832/1) İşpui... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.