abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders elbiseli işler açılmak apartman musalla hayvanlarda büyüme ve gelişme iyi gitmek krupiye gazel nedim değinmek ritm ezgi termoset plastikler kafein iranın nüfusu işgaller 4.sınıf sorular avcı eri e-crm rayiç fiyat ariza tepki televizyon resimleri tekstil eğitim atatürkün insan haklarına verdiği önem pazarlama takımı gabardin gülümsemek tekstil boya makineleri hakkında tevessü yaratma klima suyu atatürkün devrimleri timur devleti yönetim seviyelerine göre yönetici özellikleri taban aritmetiği çirkin ördek yavrusu günlerce dalgacık hava değişimi ingilizce sunu kürk Ari dil milletvekili seçimi mizah nedir açısal momentumun korunumu günlük ve yıllık ünitelendirilmiş planlar atatürk ile gelen yenilikler kalp kırmak enlem ve boylam almanya fetvahane matematiksel fonksiyonlar guaş karga gibi çizgi çalışmaları inim inim elastomer süsleme amplifikatör ester görünüm çubuksuz bitirme ödevi nasıl hazırlanır dünyada asetilen kaynak donem odevı kapagı fonksiyonlar turizmin önemi hz.muhammet ekilme anyonlar kütle ve agırlık bisküvi yapımı denizlerin kirletilmesi ingilizce günlük konuşma dil azamî çocuk oyunları atatürkün müziğe verdiği önem 5. sınıf kesirler zorlukla araştırı edebiyet teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri cıvıltı gebelık hesaplaması ehliyet sınavı osmanlıda günlük yaşam sınanma modern acı bal ergenlikteki fiziksel değişimler kara borsacı teğet duygular ve düşünceler okul öncesi yıllık plan ali merdan bey söz sahibi denizyolu istiridye arama emri itibaren


ÇÖZÜNÜRLÜK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 104060 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇÖZÜNÜRLÜK Maddelerin belirli bir sıcaklıkta, çözücülerde çözünme miktarları farklıdır. 100 gram çözücü içerisinde çözünebilen maksimum madde miktarına çözünürlük denir.Diğer bir ifadeyle,100 gram çözücü ile doygun bir çözelti elde edebilmek için çözünmesi gereken madde miktarına çözünürlük denir. KATILARIN SIVILARDAKİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ 1.Çözücünün türüne bağlıdır: Çözücünün türü değiştikçe aynı maddenin çözünen miktarı da değişir. Çözünen madde molekülleri yapı ve elektriksel özellikleri bakımından çözücü moleküllerine benzerse çözünürlük artar. 2.Çözünenin türüne bağlıdır:Genellikle polar maddeler polar çözücülerde apolar maddeler apolar çözücülerde daha çok çözünürler.Örneğin;20oC’de 100 gram suda;sodyum nitrat 85 gram sodyum klorür 35 gram çözünebilir. 3.Sıcaklığa bağlıdır : Genellikle sıcaklık uçucu olmayan maddelerin çözünürlüğünü arttırır. Örneğin; 20oC’de 100 gram suda 33 gr potasyum nitrat çözünürken,70 oC’de 142 gram potasyum nitrat çözünür. Tablo 1 : Sıcaklıkla ilgili çeşitli maddelerin farklı sıcaklıktaki çözünürlük grafiği aşağıda verilmiştir, DONMA ANINDA ODA SICAKLIĞINDA SINIR SICAKLIĞINA ULAŞTIĞINDA MAXİMUM SICAKLIKTA SODYUM NİTRAT 76 85 105 135 POTASYUM BROMÜR 55 66 75 90 PUTASYUM NİTRAT 13 33 66 142 SODYUM KLORÜR 34 35 36 37 POTASYUM KROMAT 5 15 28 57 POTASYUM KLORÜR 4 10 15 27 GÜMÜŞ NİTRAT 122 170 376 435 SODYUM İYODÜR 128 162 53 38 SÜLFAT 133 117 119 101 4.Ortak iyon etkisine bağlıdır: Çözücü ortamında çözünen maddenin iyonlarında birinin veya birkaçının bulunması durumunda çözünürlüğü azalır.Örneğin;AgCl’li bir saf suda bir de çözeltisinde çözdüğümüzü düşünelim.Saf suda KCl çözeltisininkinden daha çok çözünür. Çünkü çözeltideki Cl- iyonları AgCl’nin çözünmesini etkiler.Saf sudakine göre daha az çözünmesine neden olur. 5.Yabancı iyon etkisine bağlıdır: Az çözünen tuzların doygun çözeltisine yabancı iyon eklenmesi çözünürlüğü arttırır.Çünkü yabancı iyonlar birleştirici bir etki yaparlar.Bu nedenle çözünürlük artar. Aşağıda bununla ilgili bir şekil verilmiştir.  Şekilde de görüldüğü gibi kırmızı moleküller birleştirici iyonları;mavi moleküller çözünen tuzların iyonunu göstermekte kırmızı moleküller birleştirici etki yaparak çözünürlüğe etki etmektedir.  O halde çözeltiye olumlu etki yaparlar.  Bu şekil sodyum klorür tuzunun çözündüğü çözeltiye potasyum klorür tuzunun etkisini göstermektedir. GAZLARIN SIVILARDAKİ ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ 1.Çözücünün türüne bağlıdır: Katıların çözünürlüğünde olduğu gibi gazların çözünürlüğü için de benzer benzeri çözer ifadesi geçerlidir.bunun yanında çözünen gaz çözücüyle tepkimeye giriyorsa çözünürlük daha da artar. 2.Gazın türüne bağlıdır: Örneğin;1 atm basınç ve 20... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.