abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders amfetamin örfî şekilci aslanın hayatı sivas düdükçü balıkkesir ana kitabının özeti atatürk beden dili garnizon atçı besinleri koruma yöntemleri başını vermeyen şehit anı nedir devridaim dalıcı koruyucu boya atatürkün doğa sevgisi afyon prizmada kırılma olayı nedensellik sönmek nerdeyse muhtariyet yıldırım aşkı kaligrafi toplumsal yaşamın kuralları turizm soruları asayiş .com modern toplumların geleceği bin dokuz yüz seksen dört kare tarihi repeater hub switch bridge gunumuze türk müziği musevilik eski uygarlıkların kullandıkları sayı ve sistemler düşkün ciyaklama dövme resimleri zeval motris biyoloji ile ilgili bilimsel makaleler research methods sonlu farklar tırmanma hükümet baskısı nedir kanser resimleri reynold sendromu 0224 Deccal george simon ohm haseki atatürkün eğitime verdiği önem otostopçu felatun bey ile rakım efendi harnup üretim aşaması olan montaj bölümü mplab akdeniz sanayisi alerjik fabl nedir nizamiye medresesi yöndeş elektro kaynak çeşitleri denetleyici ve düzenleyici sistem şapkalı mantarlar ittirmek ontoloji bürolarda verimlilik basit makinelerin yararları insan toplum sanat yasama dokunulmazlıgı rating andaç çini tabak basit makara nükleer atık türkiyenin tarihi yerleri sivrilme elektrik ileten maddeler ortak hesap efendim etkili okumayı engelleyen etkenler milletvekili neler yapar bayragımızın özellikleri 19.yy osmanlı anlatılmak talep fonksiyonu ve arz fonksiyonu grafikleri 2006 öss sınav sonuçları etik günü şir ve yazı birlik ve beraberliğin ülkemiz için önemi ormanın faydaları fortissimo şiddet difuzyon bilgisayar staj döküman cözünürlük atatürk orotoryoları


HÜCRE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 104191 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HÜCRE BÖLÜNMELERİ VE ÜREME ÇEŞİTLERİ 1.HÜCRE BÖLÜNMELERİ Canlı hücrelerin nesillerini devam ettirebilmek için kendilerine benzer yeni hücreler meydana getirmelerine bölünme denir.Bölünme , çoğalma ,büyüme ve gelişme için kaçınılmaz bir hayat olayıdır.Hem eşeyli hem de eşeysiz üremenin gerçekleşmesini sağlayan temel olay hücre bölünmeleridir.Canlılarda görülen en önemli hücre bölünmeleri mitoz ve mayoz dur.Belli bir gelişme dönemini tamamlayan hücreler bölünerek çoğalırlar.Ancak bazı hücreler hayvanların sinir ve kas hücreleri ,bitkilerin değişmez doku hücreleri bölünmezler.Hücreler genellikle oval olup ,küreye benzerler.Yani bir hacim ,bir de alanları vardır.Hacim stoplazmadan ,alan ise hücre zarından ibarettir.Hücre büyüdükçe yarı çap artar.Alan yarıçapının karesi,hacim ise yarı çapını küpü oranında artar.İki artışın farkı çok fazla olduğundan belli bir değerden sonra hücre zarı,fazla büyüyen stoplazmanın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir.İşte o an,hücre bölünme mesajı alarak bölünür.Böylece hacim küçülmüş veya alan büyütmüş olurlar. Bu durum amirler üzerindeki deneylerle ispatlanmıştır.Bir amip hücresinin sitoplazmasının bir kısmı dört ay süreyle kesilmiş ve hücrenin hiç bölünmediği görülmüştür.Aynı süre içersinde her hangi bir işleme tabi tutulmayan kontrol amipi ise tam 65 defa bölünmüştür.Bir başka deneyde ise,gelişmiş bir amip tam bölüneceği anda sitoplazmasından bir parça kesilmiştir.ancak bölünme devam etmiştir.Çünkü kesme işlemi bölünme emri verildikten sonra yapılmıştır.Bu deneyden sonuç şudur:çıkan sonuç şudur:Bölünme emri ,çekirdek ve stoplazma arasındaki etkileşim sonucuna göre, çekirdekten verilmektedir. A.MİTOZ BÖLÜNME Eşeyli eşeysiz üreyen bütün çok hücreli canlılarda büyüme ve gelişmeyi sağlayan temel olay mitoz bölünmedir.Tek hücreliler de hücre bölünmesi her defasında üremeyi sağlamış olur.Mitoz bölünme ile bir hücreden iki yeni hücre oluşur oluşan hücrelerin kalıtsal yapısı birbirleriyle ve ana hücresiyle aynıdır.Olayda kromozom sayısı ve yapısı değişmediği için her türlü kromozom sayısı ve yapısı değişmediği için her türlü kromozom sayısına sahip hücreler mitoz gerçekleştirebilir. Özellikle bitki ve hayvanların diploid (2n) vücut hücrelerinin bölünerek çoğalma biçimidir. Mitoz bölünmeyle canlılarda şu olay gerçekleşmiş olur: • EŞEYSİZ ÜREME • BÜYÜME (Canlının boy ve ağırlık olarak artması) • GELİŞME (Organların hücre sayısını arttırarak olgunlaşması) • REJENERASYON (Eksik kısımların onarılması ) • Bazı istisna türlerde eşey hücrenin oluşumu Bir anormallik sonucu oluşmuş eksik veya fazla kromozomlu hücreler dahi mitozla bölünebilir.Mitozla kromozom sayısı ve yapısı korunmuştur. 1. KROMOZOMLARIN YAPISI Bölünme özelliği olmayan hücrelerde DNA molekülleri çekir... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.