abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders gaye 140 30 09 ingilizce günlük konuşma dil klasik pazarlama 23 nisan nedir marjlı atatürkün kronolojik hayatı halka açık şirketlerde muhasebe yay kolu gazoz şad olmak edebiyat ve bilim ilişkisi meslek ve liseler yalama yazı balıkçılık dünyada konuşulan diller kabarcık bilgisayarin yararlari ve zararlari gangster perdeli bilgisayar tarihi ağaçkakan bedbin olmak bilgisayar donanım stajı takbih bulgaristan iklim iç dünya Adana kebabı ses ve duyma stratejik planlam süreci volfram arka yüz yalaz killi toprak nedir organ nakli radyoaktiflik ve tıp maket planları nevale giydirme cephe sevici elektroskop yapımı yerkabuğu gelişim ve öğrenme karadenizin tuzluluk oranı izam etmek bilgisayar ve temel bileşimleri rijitlik merkezi kayağan makina mukavemet yugoslavya siyenit hayfa aşinalık kooparatif kolu uruguay hizmet anlaşması proses akış şeması bin yaşa! eksi sayı gök ekseni kişiler arası ilişkiler aktüalite tanımlık elektromanyetik spektrum yöntem nedir enflasyon oranları kara yolları genel müdürlüğü oleik asit satış yapmak ılgaz türküsü 1933 olgucu kaynak teknolojisi vurgu uzunluğu modelhane pop art tutumlu olmak atatürk ve çocuklara verdiği önem halkla ilişkiler nedir tohumlama spartacüs fanuc freze 1204 notaların anlamı sıhriyet bilgisayar donanım staj raporu şemsî isi humma agaçtan kitap nasıl oluşur inşaat ve inşaatlarda kullanılan malzemeler görünmek mesire fiberglas sorulmak kalsiyum karbonat davranış bilimlerine giriş dört ayak diz dize keyfetme


HÜCRE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 104191 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HÜCRE BÖLÜNMELERİ VE ÜREME ÇEŞİTLERİ 1.HÜCRE BÖLÜNMELERİ Canlı hücrelerin nesillerini devam ettirebilmek için kendilerine benzer yeni hücreler meydana getirmelerine bölünme denir.Bölünme , çoğalma ,büyüme ve gelişme için kaçınılmaz bir hayat olayıdır.Hem eşeyli hem de eşeysiz üremenin gerçekleşmesini sağlayan temel olay hücre bölünmeleridir.Canlılarda görülen en önemli hücre bölünmeleri mitoz ve mayoz dur.Belli bir gelişme dönemini tamamlayan hücreler bölünerek çoğalırlar.Ancak bazı hücreler hayvanların sinir ve kas hücreleri ,bitkilerin değişmez doku hücreleri bölünmezler.Hücreler genellikle oval olup ,küreye benzerler.Yani bir hacim ,bir de alanları vardır.Hacim stoplazmadan ,alan ise hücre zarından ibarettir.Hücre büyüdükçe yarı çap artar.Alan yarıçapının karesi,hacim ise yarı çapını küpü oranında artar.İki artışın farkı çok fazla olduğundan belli bir değerden sonra hücre zarı,fazla büyüyen stoplazmanın ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir.İşte o an,hücre bölünme mesajı alarak bölünür.Böylece hacim küçülmüş veya alan büyütmüş olurlar. Bu durum amirler üzerindeki deneylerle ispatlanmıştır.Bir amip hücresinin sitoplazmasının bir kısmı dört ay süreyle kesilmiş ve hücrenin hiç bölünmediği görülmüştür.Aynı süre içersinde her hangi bir işleme tabi tutulmayan kontrol amipi ise tam 65 defa bölünmüştür.Bir başka deneyde ise,gelişmiş bir amip tam bölüneceği anda sitoplazmasından bir parça kesilmiştir.ancak bölünme devam etmiştir.Çünkü kesme işlemi bölünme emri verildikten sonra yapılmıştır.Bu deneyden sonuç şudur:çıkan sonuç şudur:Bölünme emri ,çekirdek ve stoplazma arasındaki etkileşim sonucuna göre, çekirdekten verilmektedir. A.MİTOZ BÖLÜNME Eşeyli eşeysiz üreyen bütün çok hücreli canlılarda büyüme ve gelişmeyi sağlayan temel olay mitoz bölünmedir.Tek hücreliler de hücre bölünmesi her defasında üremeyi sağlamış olur.Mitoz bölünme ile bir hücreden iki yeni hücre oluşur oluşan hücrelerin kalıtsal yapısı birbirleriyle ve ana hücresiyle aynıdır.Olayda kromozom sayısı ve yapısı değişmediği için her türlü kromozom sayısı ve yapısı değişmediği için her türlü kromozom sayısına sahip hücreler mitoz gerçekleştirebilir. Özellikle bitki ve hayvanların diploid (2n) vücut hücrelerinin bölünerek çoğalma biçimidir. Mitoz bölünmeyle canlılarda şu olay gerçekleşmiş olur: • EŞEYSİZ ÜREME • BÜYÜME (Canlının boy ve ağırlık olarak artması) • GELİŞME (Organların hücre sayısını arttırarak olgunlaşması) • REJENERASYON (Eksik kısımların onarılması ) • Bazı istisna türlerde eşey hücrenin oluşumu Bir anormallik sonucu oluşmuş eksik veya fazla kromozomlu hücreler dahi mitozla bölünebilir.Mitozla kromozom sayısı ve yapısı korunmuştur. 1. KROMOZOMLARIN YAPISI Bölünme özelliği olmayan hücrelerde DNA molekülleri çekir... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.