abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cam sanatı 3 phase erigen nesli tükenen hayvanlar dar ünlü sararma gediz nehri pasak cari ve yatırım giderleri güvenlik konseyi defterin seruveni ilâhe yeniçeri sessiz ev hab deney kabı 5.sınıf test boşalma kanatlı meteorit hapt boşaltmak kanyonlar denî şecere hacıvatın hayatı ahmet mete basınç ve rüzgarlar bakiye asme kil eski uygarlıklarda sayı sistemi kamuda finansal kiralama dağıtım kanalları tabı nakit para organizasyonda insan ilişkileri çubuksuz osmancık direk panel kapı sersemlik avdetî inkılapların özellikleri romancı renk körlüğü söndürmek kinin iş kurma agatha christie woman of mystery bağlantılı havai fişek kara su dügün sözleri onar ek eylem tiyatroda orta oyun kalorimetre fesatçı 19 mayıs ile ilgili yazılar ihya olmak çerkez adetleri elektrik makinalari panayır matematik ve fen arasındaki ilişki günlük plan örnekleri yol uğrağı saptırmak halk şairi nedir buğday zararlıları musikişinas 19. yy da osmanlı devletinin sosyal durumu 2. dönem zümre sosyal hayat edebiyat üzerine araştırmalar dinmek 1. dünya savasi arttırmak iletişim araçlarının gelişim resimleri gönül meselesi mrp ve mrp 2 kavramları böbrek rahatsızlığı atatürkün sosyal bilim elektronik aletlerin güçleri ölçü aletleri ve yapı çeşitleri atatürk ve sosyal bilimler borsa nasıl çalışır bakkal bilmece geri hizmet kareleme ingilizce günlük barutun hammaddesi hareke güldürme gaza basmak direniş peşkeş cadaloz nazım hikmet


ARŞİMET PRENSİBİ VE DENE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 104355 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ARŞİMET PRENSİBİ
Arşimet (Archimedes) (M.Ö.278-M.Ö.212)
Arşimet M.Ö 278de Syrakusa’da doğmuştur. Dünyaya gelmiş geçmiş en büyük üç bilim adamından biri olarak gösterilir. Matematikçi, fizikçi ve filozof olan Arşimet bu alanlarda bir çok başarıya adım atmıştır. İskenderiyede bulunduğu sıralarda keşfettiği Mısırdaki Arşimet Vidası’ndan halen bugün bile su çıkartılıyor. Bu vida, eğimli olarak dönen halka boru şeklindedir.Bu düzenek yüzyıllarca, madencilik, gemicilik ve tarım gibi pek çok alanda kullanıldığı gibi, günümüzde de halen kullanılmaktadır.
Arşimetin mekanik alanında yapmış olduğu en büyük buluşlar arasında bileşik makaralar, sonsuz vidalar, hidrolik vidalar ve yakan aynalar söylenebilir. Bunlarla ilgi bir eser bırakmamış ama matematiğin geometri alanında, fiziğin statik ve hidrostatik konularında bir çok eser bırakmıştır.
Geometriye yapmış olduğu en büyük katkı, ilk kez, bir dairenin çevresinin çapına oranını(pi sayısını) çok küçük bir hatayla hesaplaması; silindir ve diğer geometrik şekillerin alan ve hacimlerinin nasıl hesaplandığını göstermesidir. Eğri yüzeylerin alanlarını bulmak için de bazı yöntemler geliştirmiştir.
Arşimetin en büyük çalışmalarından bir tanesi de denge prensiplerini ortaya koymasıdır ve bunu ilk kez açıklayan da kendisidir. Arşimet, Yunanlılara kaldıraç kavramını anlatırken, " Bana bir kaldıraç verin, bir de onu dayayacağım bir yer gösterin, Dünyayı yerinden oynatayım" demiş.
Arşimet daha sonra Dünyaya kendisini tanıtan buluşunu yapmıştır yani sıvıların dengesi kanunu bulmuştur (sıvıların kaldırma kuvveti). Bu buluşu hakkında birçok rivayet vardır. Bir rivayete göre; bir gün Kral İkinci Hieron yeni bir taç ister. Kral kuyumcusunu çağırır. Kuyumcuya kendisine saf altından bir taç yapmasını buyurur. Taç hazırlanıp kendisine sunulduğunda yaptırmış olduğu altın tacın içine kuyumcunun gümüş karıştırdığından kuşkulanır ve Arşimet’ten bu tacın, ona bir zarar vermeden, saf altın olup olmadığını, kuyumcunun sahtekarlık yaparak ona daha değersiz bir maden katıp katmadığını ortaya çıkarmasını ister. Altının ilginç bir özelliği vardır. Ne kadar öteki metallerle karışırsa karışsın kendi rengini, parlaklığını korur. Bugün, altın takılar saf altın değildir. Bu karışım, takının daha sağlam olmasını sağlar. Ama karışım kesinlikle saf altın görünüşüne sahiptir. Arşimet eğer tacın boşlukta kapladığı alanı, yani hacmini bulursa bu sorunu çözeceğini düşünmüştür. Çünkü farklı maddeler, aynı ağırlıkta; fakat değişik hacimde olabilirler. Taç saf altındansa hacminin farklı, altından başka metalleri de içeriyorsa hacminin farklı olacağını biliyordu. Çok düşünmüş olmasına rağmen sorunu bir türlü çözemeyen Arşimet, yıkanmak için bir hamama gittiğinde, orada banyo teknesine oturduğu sırada, teknenin üstünden akıp giden suyun miktarının bedeninin suya dalan bölümünün hacmine eşit olduğu dikkatini çekti. Birden taç gibi katı bir maddenin h...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.