abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders el erki köy hayatı zihnini kurcalamak kurum kimliği iş bankası sınav soruları galiba basketbol malzemeler turk gelenekleri kara ve denizler hatır hatır sıvılarda genleşme pizza kulesi belediye hizmetleri çarpım formülleri türev çolak atr belgesi satinalma iranın kültürü sosyal bilgilerin faydaları kameriyeli cumhuriyet kutlamaları england present bilim ve teknoloji kolu tarih bilgisi denetleyici pütürlü kayır yanal düşünme tekniği vahamet dovme karaşar halk ozanları hz.muhammedın hayatı böbrek yağı biyoloji canlılardaki organik bileşikler atatürkün çocuk sevgisi 248 kötülemek et obur ve ot oburlar arcelik stajı nezaketsiz tahta perde ıstakoz ağı büten yabancı bankalar beydaba hayat ve eserleri agregalar 2.sınıf matematik soruları ozdeslikler adam azmanı kriz dönemleri karides muhasebe tek kişilik enzimlerin biyolojik onemi folk music az bilinen spor tipleri sefahat spor ne demek yeni yönetim teknikleri istiklal gıdalarda küflenme savaş ve barış romanı islam uygarlığı çevresinde gelişen türk edebiyatı karstik şekiller inverter işletmelerde uygulanan ücret sistemleri ihbarname ezberinde bloom saatçi baharat yolu haritası elektrikçilik mr diriksel küresel su sorunları ahit prostat nosyon soruları manken gibi çizimler münavebe coint tüketici hakları kanunu balanced score card 19.yüzyılda sait faik abasıyanık son kuşlar özeti klasik mantık el sürmemek bilim araştırma ve proje ilişkisi incinme albert eistein sözleşme ikeya kuyruklu yıldız kokulandırma karadenız el birliği etmek


CAN ATEŞİNDE KANATLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 105744 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

-CAN ATEŞİNDE KANATLAR-
Mevlana hazretlerinin rüyasıyla başlar. Mevlana rüyasında kendisini bir gül bahçesinde görür. İnce bir çığlık gelir güllerin arasından. Yanına yaklaştığında sorar güle, “sen kimsin” diye.Gül dile gelir ve “ben Şems-i Tebrizi’yim” der. Tam ulaşmışken güle birden uyanıverir Mevlana. O ne derin istek ve özlemdir. Şemsi Tebrizi’ye kavuşmak için yalvarır Allah’a. “Ya Rabbim, ya onu bana kavuştur, ya da beni al onun yanına götür” diye. O sırada bir derviş görünür.
-Ya Mevlana; Uzun ve zorlu bir yola çıkmalısın, bu yol yedi kattır. Her katta engebelerle karşılaşacaksın. Eğer bu engebeleri aşarsan kavuşabilirsin Şems-i Tebrizi’ye der ve yolculuk başlar…
Mevlana ilk olarak Hallac-ı Mansur’u görür. Varlığın Birliği görüşünü savunan Hallac-ı Mansur kendisinin o dönemin yobazları sayılacak insanları tarafından öldürüldüğünü, bununla yetinmeyip, kafasını kesip Bağdat sokaklarında gezdirildiğini, bununlada kalmayıp cesedini yakıp küllerini Kızıldeniz’e attıktan sonra, suyun üzerinde Enel Hakk (Ben Hakkım) yazısını herkesin gördüğünü anlattı.
Daha sonra Seyyid Nesimi ile karşılaşır. Bu kişi de Varlığın Birliği görüşünü savunur. Düşünceleri Hallac-ı Mansur’un düşünceleriyle aynı olduğu için, o da derisi yüzülerek öldürülmüştür. Fakat bu öldürülme de haksız yere olduğu için Seyyid Nesimi kendi derisini eline alarak yolda yürürken onu görenlere derisini göstererek “gerçek kabe yolcusuyuz, ihramımız da budur.” der. Mevlana gene hayal ve gerçek arasında gidip gelir. Gördüklerinin şaşkınlığı içindedir. Ama devamlı aynı aşkla yanıp tutuşur. Sürekli yalvarır Allah’a, ona kavuşturması için kendisini. Bu sırada Derviş görünür. Ya Muhammed Celaleddin der. Önündeki kuyuyu kaz. Birbirinden zor katlar çıkacak karşına der. Mevlana ne ile kazayım gücüm yetmez ki kazmaya der. Elindeki gülün dikenini göstererek bu dikenle kaz der. İnanırsan her şey olur der ve gider.
Mevlana Feriduddin Atar ile karşılaşır. Ona Şems-i Tebrizi’ye olan istek ve arzusunu anlatır. Ferudiddin Attar da Mevlana ya sabırlı olmasını söyler.Sonra Ömer Hayam görünür.Ona göre gerçek olan yaşamdır.Dünyanın ötesinde ikinci bir dünya yoktur.İnsan yaşadıkça gerçektir.Gerçek ise yaşanandır.En şaşmaz ölçü akıl ve sağduyudur.İnsan bir akıl varlığıdır ve gerçeğe akıl yolu ile ulaşabilir.
Bu arada Zümrüdüanka kuşu Simurg’a ulaşmak isteyen otuz kuşun yolculuğunu anlatır. Günlerden bir gün dünyadaki tüm kuşlar bir araya gelirler. Toplanan kuşların arasında hüthüt, kumru, dudu, keklik, bülbül, sülün, üveyk, şahin ve diğerleri vardır. Amaçları, padişahsız hiçbir ülke olmadığı düşüncesi ile kendilerini yönetmek üzere bir padişah seçmektir. Hüthüt söze başlar ve kuşların Simurg adında bir padişahları olduğunu söyler, ama bundan hiçbir kuşun haberinin olmadığını, herkesin padişahının daima Simurg olduğunu belirtir.Ancak, binlerce nur ve zulmet perdelerinin arkasında gizli olduğu için...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.