abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders la fontaine hayatı eksiksiz ejder dolam 8. sınıf günlük plan mercanlar islam tarihi ve medeniyeti atatürkün sanatla ilgili anıları çiçekler kronikçi güneş,ay,dünya sosyal demokrasi maşer imkb iç yönetimi john steinbeck inci dönüştürüm tom sawyer özet endüstri kolları kimyasal tepkimelerde enerji değişimi artırım tekelci rekabet piyasası verginin toplanması yer üstü suları özek şile denetlenme komedi tiyatroları türkiye de mantık çalışmaları hamurcu isimler ışık yuvarı bayrağımızın analizi gıdalar salınmak mavi saçlı kız çocuklar arasında üslü ve köklü sayılar postlu hükmî dijital voltmetre ücret nohudî mega marketing eğitim gönüllüleri vakfı milletvekilleri nasıl seçilir hücre zarı oluşumları kasıtsız atatürk türk dili yeraltı işletme siyer toplam talep toplam arz cukur ve tumsek aynalar gammaz basınç birimleri nelerdir eski çağlarda para algılayıcı semah sarsıntı bahtiyar kitler ve özelleştirme mücessem insanlarda bebeklik dönemi dokuyucu sağgörü sıkı durmak besinleri korumak senkronik agıt adhezyon adrenalin ihracatta müşteri edebiyat ödev konuları olabilme münafık yol almak nane ruhu saplama kaynağı detay çizimleri tpm fal fazla mesai kurumsal imaj istisna ekok ebob antetli hz.hamza hayatı bilgisayar tarihi eski kaşar korkakça dönüşüm formülleri zemin gına gölge devlet ilke swot analizi, dis cevre analizi ilk otomobil dışa açık sanayileşme politikası linux akü nedir


TÜRKİYE’NİN STRATEJİK YERİ VE ÖNEMİ TÜRKİE’NİN STRATEJİK ERİ VE ÖNEMİ AÇIKLANIRKEN OLAI ÜÇ FARKLI BOUTTA İNCELEEBİLİRİZ COĞRAFİ BOUT, BÖLGESEL GÜVENLİK ÇEMBERLERİ VE BİR DE DÜNA GÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 105834 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


TÜRKİYE’NİN STRATEJİK YERİ VE ÖNEMİ:
Türkiye’nin stratejik yeri ve önemi açıklanırken olayı üç farklı boyutta inceleyebiliriz: Coğrafi boyut, Bölgesel güvenlik çemberleri ve bir de Dünya güç eksenleri.
a) Türkiye’nin coğrafyası: Türkiye Cumhuriyeti toprakları çok stratejik bir noktada yer alır. Bir yandan Balkanlara, bir yandan Kafkaslara, bir yandan da Orta Doğu’nun “Bereketli Hilali”ne ulaşır. Bunun yanı sıra, Türkiye toprakları sanayileşmiş Batı ile enerji kaynakları ( Orta Doğu, Hazar) arasında yer alır. Bu konumu, Türkiye’ye kendi boyutlarını aşan bir önem ve avantaj kazandırır. Buna karşılık bu toprakların tarihsel ve güncel göç yolları olması (zaten Osmanlılar da bu nedenle buraya gelmişler ve sonunda yerleşmişlerdir.) Türkiye’ye büyük güvensizlik duygusu da getirir ve bu durum Türkiye’nin dış politikasında güvenlik faktörünü fazlasıyla önemsenmesine yol açar. Buna paralel olarak bir ülkenin komşularının sayısı ve niteliği ile o ülkenin güvenliği arasında güçlü bir bağ bulunduğu, kantitatif incelemelerle de kanıtlanmıştır. Sınır sayısı arttıkça, bir ülkenin saldırıya uğraması, tehdit edilmesi ve birden fazla cephede savaşa girmesi olasılığı da artar.
Türkiye, dünyanın bu çok hassas jeo-stratejik bölgesinde sayıları zaman içinde hiç azalmayan komşularla çevrilidir. İkinci Dünya Savaşı’ndan önce yedi komşusu bulunurken ( Yunanistan, Bulgaristan, SSCB, İran, Irak ve Kıbrıs üzerinden İngiltere, Suriye üzerinden Fransa, On iki Adalar üzerinden İtalya), savaş sonrasında bu sayı altıya inmiş (Yunanistan, Bulgaristan, SSCB, İran, Irak, Suriye ve 1960’da Kıbrıs), Soğuk Savaş sonrasında sekize çıkmıştır (Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Nahcivan nedeniyle Azerbaycan, İran, Irak, Suriye). Hatta deniz üzerinden düşünüldüğünde, bu komşuların sayısı on ikidir ( diğerlerine ek olarak Ukrayna, Kıbrıs, Rusya, Romanya).
Diğer yandan bu komşuların nitelikleri de güven telkin etmekten uzaktır. “Kabahat”ın kimde olduğu önemli değildir; Türkiye’nin bu komşularının büyük çoğunluğuyla tarihsel ya da çıkarsal anlaşmazlığı bulunduğu gerçeği önemlidir. Gerçi en güçlü ( ve tarihte en sorunlu) komşusu SSCB bugün artık yoktur ve onun ardılı Rusya Federasyonu Türkiye’ye resmen sınırdaş değildir. Ama, Kafkaslarda bitmeyecek görünen etkisi nedeniyle komşu olmaya devam etmektedir.
Türkiye’nin stratejik önemi boğazlara sahip bulunması nedeniyle bölgesel boyuttan evransel boyuta çıkmaktadır. Bir kere, Boğazlar, nükleer silah sistemlerinin gelişmesi ile ortadan kalkmamış bir stratejik öneme sahiptir ve bu nedenle Türkiye evrensel gelişmeleri etkileme olanağı elde etmektedir. İkincisi, Boğazlar bu nitelikleri ile Türkiye’yi evransel gelişmelerin etkisine açmakta, Türkiye’ye sorun taşımaktadır.
Diğer yandan Boğazlar, savunması pek güç ve sorunlu bir bölgedir. Hava saldırılarına ve denizden gelecek tehlikelere açık olmaları bir yana, Türkiye burayı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.