abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders direme düş çiçek adası eşitsizlik suyun insanlar için önemi adezyon kuvveti iş güvenligi akşemseddinin eserleri sonar nedir tamamlanmak uyarıcı muaflık allotrop atomlar cevap kağıdı sabit maliyetler spermatozoit sakim edilgenlik eki zikretme mucizeli anadolu üniversitesi sınav yerleri aspiratör üretimi islamiyet sonrası türklerde aile harekete başlama ve durma ikizkenar vade farkı stratigrafi esrar atık maddeler serbest okuma ve yazma ilk yarı her dem taze (olmak) dünya siyasi tarih muflonlu atatürkün geometri çalışmaları meksefe orojeni özne nedir illâ gaz altı kaynak 11 sınıf ve 12 sınıf matematik ders planları garplılaşmak voyvo mantık dersi ses ve yankılanması ışın bilimi işteş fiziğin diğer bilimlerle ilişkisi apraksi iftira it canlı adaptasyon nedir yasa sözcüsü kalkma c 1020 çeliği radyografik muayene cumhuriyet ögeleri hammurabi yasaları insan resimleri hesap uzmanı nevropat dpy sonuc eşleşmek kalıpta kriter bekçilik etmek serbest meslek makbuzu eskimo kalite grafik ambulans bozulma nedenleri kötüleşme prens sabahattin okul deneyimi 1 isim çekimi meteroloji hanidir pisko teknik Bahaî 3 fazlı motorların 1 fazlı çalıştırılması karnivor yapı kooperatifi alışık rejenere lifler deprem ve erozyon depremlerin dağılışı açıköğretim s elektrik üretimi 55 soruda bilgisayar somut resim nedir karekök tarihi cabadan osmanlı fransız ilişkileri finansal yönetim inorganik bileşikler tantana pazen aksak ölçüler çoğalma


LEHİMLEME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 105958 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

LEHİMLEME
İki metal malzeme kendileri erimeden, erime derecesi daha düşük olan bir ilave malzemenin eritilmesiyle metallerin birleştirilmesi işlemine lehilmeme denir. Bir başka tanımı ise düşük sıcaklıkta eriyebilen kurşun ve kalay gibi malzemelerin ısı enerjisi yardımıyla eritilerek metal parçaların birleştirilmesine lehimleme denir.
Lehimleme işleminde parçalar eritilmediği için kristal yapılarında bir bozulma ya da malzemede bir gerginlik meydana gelmektedir.
Kurşun oranı yüksek ve 300°C altında eriyen ve kurşun oranı yüksek olan lehimlemeye yumuşak lehimleme denir.
Kurşun oranı düşük ya da kalay oranı yüksek ve 450°C yukarıda yapılan lehimlemeye sert lehimleme denir.
İyi bir lehimleme yapılabilmesi için yüzeyin boya, pas ve yağdan, pas sökücü, tel fırça ve zımpara gibi malzemelerin yardımıyla arındırılmalıdır.
KAYNAK
İki veya daha çok metal malzemenin belirli metod ve gereçlerle birleştirilmesi işlemine kaynak denir. Kaynak işlemi birbirine yakın veya aynı malzemelerde uygulanır. Kaynak işlemi iki gruba ayrılır. Bunlar metal ve plastik malzeme kaynağıdır.
Plastik malzeme kaynağını kalorifer ve su tesistçıları kullanır. Çünkü bi işlerde daha çok plastik borular kullanıldığından plastik kaynağı kullanılır.
Metal malzemelerin kaynaklanması için basınç ve eritme kaynağı olmak üzere iki yöntem vardır. Kaynakla birleştirme yöntemine göre perçin başı olmadığı ve levhalar birbirine bindirilmediği için ağırlıktan perçin deliği olmadığı için de işçilikten tasarruf sağlanır.
Kaynaklanan malzemeler eriyip katılaşma nedeniyle dökümleşir. Dolayısıyla malzemede yapısal bir değişim olur. Bu nedenle oluşan iç gerilmeler mukavemeti etkiler. Ancak sistem yeniden ısıtılarak tavlama ile iç gerilmeler giderilebilir.
KAYNAĞA HAZIRLIK
Kaynak işlemlerinden önce mutlaka yüzeyler kimyasal veya mekanik olarak temizlenmelidir. Eğer yüzeylerde oksitlenme, yağ ve pislikler varsa bunlar bazı kimyasal maddelerle temizlenmeli, yüzeyde çapak ve bozukluklar varsa bunarda tel fırça ve zımpara gibi maddelerle mekanik olarak temizlenmelidir.
Ayrıca kaynak yapılacak malzemeleri kınorle 90° dik hale getirmeli. Pürüz ve hale çapaklar temizlenmelidir. Kaynak yapılırken iki parça arasındaki boşluk iyi ayarlanmalıdır. Aradaki boşluk yani kök aralığı dar olursa küçük elektrod, fazla olursa büyük elektrod kullanılmalıdır.
Metallerin Kaynaklanması 2 şekilde Yapılır
1) Isı ve Basınç yoluyla yapılan kaynaklar
2) Metallerin eritilmesiyle yapılan kaynaklar.
Isı ve Basınç Yoluyla Kaynak: Kaynaklanacak parçalar sıcaklıkta akkor haline gelinceye kadar bekletilir. Sonra üst üste konulup dövülerek birbirine kaynatılır.
Metallerin Eritilmesiyle Yapılan Kaynaklar
a) Elektrik Kaynağı: Elektrik kaynağında düşük voltajlı ve yüksek amperli elektirik akımından yararlanılır. Arkın vereceği ısı 3000°C gibi yüksek bir sıcaklık olduğunda bu ısıyı belli bir alanda tutarak kaynak işlemi yap...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.