abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders retina bilgisayar sınav soruları paradi müşkül erkekler hey gidi günler geçişsiz güven kazanmak ellişer adım atmak akson eylemsizlik nedir anı örnekleri otoyol gastronomi kayalık oksijenli ve oksijensiz solunum federasyon izam yağdanlık tarihi mirasımız manzume damgalanma çevre yönetimi fitil gibi almanya tarihi katıhal fiziği paşazade güzel yazı sanatı kâh matematiğin tarihçesi matematik 6. sınıf 2. derecede bir bilinmeyenli denklemler yeni çağda insan hakları düşüncesinin gelişimi özel yetenek kutluluk oracle tutumluluk tasarruf kilim desenleri uzluk asrî standart maliyet sistemi genel seçim jeneratörün yapısı eski uygarliklarin kullandiklari sayi sistemleri michael dell aşiyan ekonomik coğrafya müderris karahanli hemşire meslek hakları vatandaslık ve halk gorevlerımız ilginçlik krem salta 1. meşrutiyet dönemi arıza istatistikleri hammurabi yasaları düzleşme ana baba egitimi pala bıyıklı tane tane sindirime yardımcı olan organlar kondansatör fabrika stajı gaflet cropwat çevremizde hangi ekosistemler var nova daimler çanakkale savaşı ıle ılgılı resımler sarıkuyruk iş fikri muhatara ocak eşeği kaşgarlı müteahhit armalı alaca temiz doga ve temiz insan 1915 yılında osmanlı halkı hakşinas araba çeşitleri beyaz yele kitabı gödeş sınıflama özgür gece gündüz hayvanlar dilencilik yapım ekleri köçekçe karasakız elektronik kart miras yemek yapıştırılma ziyaya mektuplar basit makinaların kullanım alanları üçgende benzerlik doyum evi


BALIK ALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106015 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti“Beklemeye razıyım, ümidim olsun yeter” diyordu bir şarkı. “Bir şeyini yitiren bir şeyini, ümidini yitiren her şeyini yitirir” diyordu bir söz. Peygamber (asm) en güzelini söylüyordu; “Ümit, ümmetime Allah’ın bir rahmetidir. Eğer ümit olmasaydı hiçbir anne çocuğunu emzirmez, hiçbir ağaç diken de dikmezdi.”
İnsanı canlandıran ümit, öldüren yeisti. Bu sebeple insan, her kemâli mahveden yeisi öldürüp her bir saadetin mayası olan ümidini hayatlandırmalı. Küçük şeylerin büyümesi, darlığın genişlemesi, tıkanıklığın açılması, yokuşların düzlüğe çıkması, kısaca kemâle doğru gitmekte ve faydalıya ulaşmakta insanı gayrete getiren ve say’e teşvik eden bu ümididir. O bir şeyin kemâldeki resmi hayâlinde dua niyetine durduğu sürece de ümidini yitirmeden kürek çekmeye devam eder insan.
Hayâlindeki matlubuna kavuşma beklentisidir ümit. Ümit, hoş bir renge dönüştürür bu bekleyişi. Talep ettiğin şey her an gelebilir diye ümitle beklersin, belki iki saat beklersin, ama ümit o iki saatlik beklemeyi sana sevdirir, sabrettirir. Bir arkadaşınla buluşacakken ve her an yolun karşısından sana doğru gelebilirken, ha şimdi ha biraz sonra diye diye, iki saat seni öylece bekleten sadece ümidindir. Beklenen ve istenen o mutlu sona kavuşma sahnesi tekrarlanır da hayâlinde, o hayâlin biraz sonra gerçekleşeceği ümidi, saatleri sabırla içmene yarar. Ümidinle her bir saniye defalarca aynı kavuşma sahnesini seyrederek hayâlinde, gerçekte bir kere, hayâlinde bin kere kavuşma neşesi tattırır.
Ya ümidi yoksa insanın, ya ye’se düşmüşse? İlk on beş dakika sabırsız bekleyişin ardından ‘Gelmeyecek’ kesin hükmüyle orayı terk edersin. Kırık dökük ve mutsuz geri dönerken, defalarca hayâlinde yaşanır kavuşamama sahnesi. Gerçekte bir, hayâlinde bin kere hüsran yaşatırsın kendine yeniden. Ve belki de sen hüsranla geri dönerken, otobüsü kaçırmış ve koşturarak ancak gelebilmiş arkadaşına da hüsranı tattırırsın bilmeden.
Ümitsizlik, nice mutlu sonla bitecek şeyi böylece mahvetmiştir. Nice gayretlerini boğazlamıştır insan kendi eliyle. Nice mutlu kavuşmaları terk etmiş, nice tohum ve fidanları dikememiştir gelecekteki ağaca göremediği için. Ümit, bir incir tohumunda saklı olan koca incir ağacını hayâlinde görmektir. Ve o tahumu, ağaç neticesini almak ve hayâlin gerçeğe dönüşmesi için dikmektir. Hiç doğmamış minik bir yavruda büyük ve değerli bir insanı görmek, o neticeye ulaşmak için gayret etmektir.
Nasıl olacak peki? Hiç acısız mı olacak, hiç zahmetsiz kolayca mı, zamansız bir anda mı? Hayır! O ümit ettiğin kemâl neticeye ulaşmak için acılar çekeceksin, zahmetlerin olacak, bir anda olmayacak; saatleri, ayları ve belki yılları sabırla içeceksin. Ama o güzel sonu, o kemâl neticeyi hayâlinde seyrettinse, müntehasını gördünse daha mebdesinde iken; attığın her bir adım, ortaya koyduğun her bir emek, saatin her bir dönen çarkı, yere akıttığın her bir gözyaşı, içtiğin her bir acı, seni o neticeye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.