abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders müstağni dağıtıcı kasma tekstil öğretmenleri röprodüksiyon sayıların doğuşu sünnet anlamak süratli atatürk özdeyişleri bozuk düzen nişancı etobur hayvanlar bilgisayar teknolojisi ve programlama canlılar dünyasını gezelim ayan olmak duba gibi katiplik göçebelik obruklar idrar sivas kongresi hartama nükler enerji santralleri köpekler ahize toplumsal düzen dolasım sıstemı kapalı spor salonları vygostky proaktif ölçüler kanunun önemi tonun kullanıldığı yerler 18. yüzyıl osmanlı reformları yeniliş orta oyunlar çoğulculuk küresel süngerci ülkeler coğrafyası sınav linux işletim sistemleri edebiyatın yeri macellan civata çeşitleri oyuk 9 sınıf ing bitkilerin önemi öğretmenlik uygulaması java da 50 soru asker olmak radyoaktif maddelerin çevreye etkileri 1..dünya savaşı ıstırar çalışma yaprağı feodalizm aşk testi keyif ehli lenz kanunu bileşik faiz hesaplama buz kalıbı fason sözleşme örneği ilkeler çocuk programları ömer seyfettin hikaye incelemesi komandit şirket valilik halide edip öyküleri çakal dtö yeni düzen deterjan ekoloji insan sesi geçinme endeksi firik iletişim çatışmaları ve empati balonla beş hafta başkanlık kanal cephesi deniz altında 20000 fersah selp etmek dünya tarihi yeşil gece kitap özeti özürlüler final sorulari aksan sanayi faaliyetlerinin incelenmesi hokey kaçırılan çocuk duvardan ısı geçişi arkası pek damarlı bitkiler hacivat ve karagöz hayatı arka sokak ışık ışını porselen sır türkçe ingilizce çeviri mızmızlık mevsim hayvan ilköğretim okulları


REKLAM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106104 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GİRİŞ
Türkiye’de reklam özellikle tüketicilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında görsel ve işitsel iletim araçları sayesinde daha da kolaylaşmıştır. Reklam verenlerin üretiminin tanıtımında ve kârlarının artışında reklamın payı büyüktür. İlk olarak reklam kavramının anlatılıp, reklamın tarihçesinin verildiği bu raporda reklamların çeşitliliğine, hangi şekilde yayımlandığına, reklamların oluşum aşamaları ve dikkat edilen hususlar konusunda bilgi verilmektedir. Ayrıca reklamın yeni dağılım yolu, hangi yolla daha fazla etkili olduğuna değinilmiştir.
Reklam, kişileri ikna ederek, satın alma kararını verdirmeyi hedefleyen planlı etkileme çabalarıdır.
Diğer bir tanıma göre de “belirli bir kaynak tarafından maların, hizmetlerin veya düşüncelerin para karşılığında iletişim araçları vasıtasıyla tarif edilerek duyurulmasıdır.”
Türkiye’de ilk reklamlar tellallar tarafından başlatılmıştır. Osmanlılar döneminde pekte dikkate alınmayan tellallar aslında reklamların iletiminde işitsel rol oynamışlardır. 17. yy. ikinci yarısı ya da en geç 18. yy. başına ait olduğu sanılan Türkçe ilan Venedik’te basılmıştır. Ancak ilancılık faaliyetlerinin bilinçli bir şekilde uygulanması Ceride-i Havadis gazetesiyle başlıyor. Türk toplumu daha etkili reklamla ise 19. yy.’da tanışma imkanı bulmuştur. 1940’tan sonraki bu gelişmelerde kaybedilen zamanı telafi için reklam ajanslarının kurulumuna, reklamların etkili olabilmesi için marka etkisinin sağlanması, reklamın akılda kalabilmesi ve iyi bir senaryonun yazımı için eğitimlere önem verilmiştir. Türkiye’nin birçok şehrinde ve özellikle geniş insan nüfusuna sahip olan İstanbul’da reklam ajansları ve eğitim seminerleri önemli yer tutmaktadırlar.
Reklamlar görsel ve işitsel olarak iki kategoride incelenmektedir. İşitsel reklamlar radyo aracılığıyla sağlanmaktadır. İşitsel reklam olarak bireysel düz sunuş, markanın kendine özgü müziği (cingıl) ve markayı anlatan etiket kelimeler kullanılmaktadır. İşitsel reklamlar bireylerin zihninde kalıcı olabilmesi için kelimelerin ve müziklerin etkili biçimde seçilmesi, kısa olması ve kolay algılanması gereklidir. Görsel reklam olarak da reklam panoları, televizyon, afiş, bilboardlar, el ilanları, gazete ve dergi ilanları, broşürler, ambalajlar, dağıtım araçları ve internet üzerinden yapılan tanıtımlar olarak tanımlanırlar. Görsel reklamlar işitsel reklamlara göre yayılma alanının fazla olmasından bireyleri etkileme alanları da daha fazladır. Özellikle de reklam panoları, televizyon, bilboardlar, dağıtım araçları, ambalajlar ve afişler günlük yaşamın her alanına dağılmış olmaları ve bireylerin zihinlerine istek dışı olarak yerleşmeleri bakımından daha etkilidir. Bireylerde görsel etki fazla olduğundan unutma oranı da düşüktür. Görsel reklamın etkili olabilmesi için iyi bir senaryo, dikkat çekici bir yüz, tanıtılan ürünle bütünleşen bir müzik ve ürünün akılda kalıcılığını sağlayacak kelimeler...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.