abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders sıcak su kaynakları taoizm ingilizce günlük konuşma dil tutma diyaloglar ortoz bir defada temizlenme atatürk ve ölçüler afaçanlar çetesi sekreterlik nedir millet sevgisi ışık prizmaları metre nedir şama 6. sınıf başlıca sosyal haklar nelerdir tv basketbol malzemeler karahanlılar dünyanın hareketleri beden cezası insan ne ile yaşar söndürme yuvarlaklık ayın hareketleri puantaj morley büyük selçuklu devletinde kültür ve uygarlık glikojen ara sıra paul cezzanne çanakkale zaferinin etkileri atatürk olmasaydı ne olurdu halime kaptan aşık hüseyin çırakman alenen benzeşme tarım faaliyetleri bm ortak güvenlik 1.tanzimat dönemin edebiyatının oluşumu yumurcak mevlananın özellikleri türkiyede çıkarılan madenler türkiyenin limanları foksiyonlar sivriliş ders notları lise 2 edebiyat bilgisayar kullanımı kopek sıkacak endüktif çeşitleri tom sawyer (mark twain) süyüm doğrudan yabancı sermaye sanatın amacı güzellik ibrahim balaban büyüme ve gelişme fabrika yerleştirme tipleri uzman erbaş ergenlik büyükşehir sorunları hızlandırıcılar rekabet gücü hasta memnuniyeti ingilizce günlük konuşma dil alkolun zararları metre kare hesaplanması alkışlanma kademelenme eski paralar it gibi çalışmak yönetim birimleri nelerdir peribacaları kaynak dayanımı coint kürenin geometrik cisim özelliği kemalizm çarpıcı boralı erken çocuk eğitimi türkiyede toprak sınıflandırılması iyilik eden iyilik bulur Demirkazık fasıl deve yapmak avdet 1.cumhuriyet dönemi nedir ergonomi ve giyim nere ahşap malzeme özellikleri atatürk ü anlatan şarkı atatürk ve hizmetleri ılgaz dağı milli parkı kompanzasyon hemodiyaliz apıştırmak bireysel emeklilik sistemi


ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106493 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ
Yazarımız Prof. Dr. Hikmet Tanyuya göre Atatürk’ün belki de en önemli tarafı, onun fikirlerine, davranışlarına kaynak, kök teşkil eden Milliyetçiliğidir. Atatürk’ün plan sahası, medeniyet bakımından çağdaş medeniyetin üstüne çıkarmak istediği Türk Milleti ve Türklüktür.
Esasen Türk istiklalini ve cumhuriyetini Türk evladına emaneti bundandır. Aksi halde kozmopolit yabancı hayranlığı, aşağılık duyguları, imansızlık, tembellik, ülküsüzlük, ve şahsi bencil ihtiraslarla dolu bir gençliğin gerekirse kanını, canını vererek, Türk milletini ve vatanını koruması, yükseltmesi ne derecede başarılı olurdu? Diye soruyor yazarımız bizlere...
Milliyetçilik bizlere şöyle anlatılmaktadır. Milliyetçilik, milleti her bakımdan korumak, kuvvetlendirmek ve yükseltmek gayretidir. Şu halde Milliyetçilik dil, din, ahlâk, sanat, ülkü, hürriyet ve adaleti korumak kuvvetlendirmek, en üstün seviyeye ulaştırmak gayesini güden ideolojidir ki bu Türk Milleti için düşünüldüğü ve yapıldığı zaman TÜRKÇÜLÜK adını aldığı belirtilmektedir.
Atatürk, damarlardaki asil kana en büyük önemi verirken, tarihi Türk ırkından oluşan, Türk soyunun yüceliğini belirtmiş, buna yüksek ülküsel bir anlam verdiği anlatılmaktadır.
Atatürk’ün zihniyetini şu anı ile oldukça iyi belirtmektedir.
Ankara ve İstanbul’dan birisinin adının (Atatürk) olarak değiştirilmesi için çalışmalar vardı. Bazı mebuslar jest yapmak istediler. Bu hususta kaleme aldıkları kanun tasarısını bir akşam yemeğinde sundular.
Atatürk tasarıyı dikkatle okudu ve dedi ki:
-Bir ismin kalması ve söylenmesi için şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. Tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı getirdiği fikirleri ve vicdanları tercih eder.
Ve, İstanbul’un adı İstanbul, Ankara’nın adı Ankara kaldı...
Atatürk’ün en büyük şeref ve mevki olarak Türk milletinin bir ferdi olmayı en büyük şeref ve meziyet tanıdığını gösteren şu olay bilhassa üzerinde durulması gereken konulardan birisidir.
Atatürk’ün ülküsü, bugün Türk milletini oluşturan herkesin ülküsü olmalıdır. Bu ülkü; Türk milletinin bağımsız, milli kültürünü baş tacı etmiş, iktisadi yönden yüksek seviyeye ulaşmış, ilim ve teknikte ileri gitmiş, çağdaş medeniyetin önüne geçmiş mutlu ve huzurlu bir toplumdur. Bu milli ülkü de iki baş temeli ulu önderimiz hemen bütün sözlerinde inanç ve heyecanla anlatmaktadır.. 1-Türk 2-Millet. İşte Atatürk, bu birbiriyle kaynaşıp bütünleşen varlığı kurtarmak, korumak ve yaşatmak, daha ileri götürmek, yükseltmek ülküsünü gerçekleştirmek için olumlu bir milli ihtirasla Başkomutan olarak çalışmıştır.
Ortada Atatürkçülüğü benimsemiş bir Türkiye’nin, ortada hakiki Atatürkçülüğü yükseltmenin mücadelesi vardır. Bu mücadelenin, bu çetin çalışmanın sonunda zafer, Atatürkçülerin yolu, yani Türk Milliyetçiliğinin, Türk Milli kültürünün ve Türklük ülküsünün milli ülkünün yolu olacaktır.
Ve Türk Gençliği olarak yazarımız Hikmet Tany...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.