abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders az gelişmiş güldürme gravyer matematiğin günlük hayattaki yeri ve önemi radyo tv hz. ebubekir atatürkün cocukluk anıları kayaçlar ve turizm boroksit hm3 anasının kızı aisopos masalları kaçınma sismolog maraşel latife hanım 1982 anayasa maddeleri filizleme ağır metaller atmosfer olmasaydı ne olurdu erkekler bilgi çağında bilgisizlik gücü ipliği aşkabat tel zımba tutturaç çocuk+oyun yüksek lisans arşe kaygısızlık siyasi liderler rot balans bio çeşitlilik makina mukavemet koylar atatürk biyografi su ve mineraller yağmurdan doluya seyfiye musluman 1n4001 diyot 2.osman otomobilin tarihi fabrika yerleştirme tipleri zeytindağı 19. yüzyılda osmanlı devletinde sosyal gelişmeler dede korkut destanı bilinç kaybı arzulamak ağaç çileği öngörülü bilmez toplu taşıma araçları tahakkuk örnek olmak hatıl okul cenaze yurt sevgisi nedir gülle gibi soğurucu futbolda alın 10 sınıf meslek teknolojisi hayvanların insanlara zararı amerikan edebiyati molasız müstahzar müthiş asit bazlar ve tuzlar transit ticaret mektup çeşitleri çizgilerin dili bitkilerde taşıma ayrılma plastik şekil verme hataları karambol trafik dersi planları anket döküm kodlama batolit yazı tarihi özel konum arkalama baca başı koro nedir nefes meyve suyu üretimi geçmişten günümüze işçi ücret bordrosu ve örneği diyaloglar yıldız günü çözümleme dağcılık hurdahaş telefonu icat eden kisi akımsız nikel kaplama televizyonun yararları ve zararları oksiyür sağlayıcı şalo


ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106493 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ATATÜRK VE TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ
Yazarımız Prof. Dr. Hikmet Tanyuya göre Atatürk’ün belki de en önemli tarafı, onun fikirlerine, davranışlarına kaynak, kök teşkil eden Milliyetçiliğidir. Atatürk’ün plan sahası, medeniyet bakımından çağdaş medeniyetin üstüne çıkarmak istediği Türk Milleti ve Türklüktür.
Esasen Türk istiklalini ve cumhuriyetini Türk evladına emaneti bundandır. Aksi halde kozmopolit yabancı hayranlığı, aşağılık duyguları, imansızlık, tembellik, ülküsüzlük, ve şahsi bencil ihtiraslarla dolu bir gençliğin gerekirse kanını, canını vererek, Türk milletini ve vatanını koruması, yükseltmesi ne derecede başarılı olurdu? Diye soruyor yazarımız bizlere...
Milliyetçilik bizlere şöyle anlatılmaktadır. Milliyetçilik, milleti her bakımdan korumak, kuvvetlendirmek ve yükseltmek gayretidir. Şu halde Milliyetçilik dil, din, ahlâk, sanat, ülkü, hürriyet ve adaleti korumak kuvvetlendirmek, en üstün seviyeye ulaştırmak gayesini güden ideolojidir ki bu Türk Milleti için düşünüldüğü ve yapıldığı zaman TÜRKÇÜLÜK adını aldığı belirtilmektedir.
Atatürk, damarlardaki asil kana en büyük önemi verirken, tarihi Türk ırkından oluşan, Türk soyunun yüceliğini belirtmiş, buna yüksek ülküsel bir anlam verdiği anlatılmaktadır.
Atatürk’ün zihniyetini şu anı ile oldukça iyi belirtmektedir.
Ankara ve İstanbul’dan birisinin adının (Atatürk) olarak değiştirilmesi için çalışmalar vardı. Bazı mebuslar jest yapmak istediler. Bu hususta kaleme aldıkları kanun tasarısını bir akşam yemeğinde sundular.
Atatürk tasarıyı dikkatle okudu ve dedi ki:
-Bir ismin kalması ve söylenmesi için şehirlerin temellerine sığınmak şart değildir. Tarih zorlanmayı sevmeyen nazlı getirdiği fikirleri ve vicdanları tercih eder.
Ve, İstanbul’un adı İstanbul, Ankara’nın adı Ankara kaldı...
Atatürk’ün en büyük şeref ve mevki olarak Türk milletinin bir ferdi olmayı en büyük şeref ve meziyet tanıdığını gösteren şu olay bilhassa üzerinde durulması gereken konulardan birisidir.
Atatürk’ün ülküsü, bugün Türk milletini oluşturan herkesin ülküsü olmalıdır. Bu ülkü; Türk milletinin bağımsız, milli kültürünü baş tacı etmiş, iktisadi yönden yüksek seviyeye ulaşmış, ilim ve teknikte ileri gitmiş, çağdaş medeniyetin önüne geçmiş mutlu ve huzurlu bir toplumdur. Bu milli ülkü de iki baş temeli ulu önderimiz hemen bütün sözlerinde inanç ve heyecanla anlatmaktadır.. 1-Türk 2-Millet. İşte Atatürk, bu birbiriyle kaynaşıp bütünleşen varlığı kurtarmak, korumak ve yaşatmak, daha ileri götürmek, yükseltmek ülküsünü gerçekleştirmek için olumlu bir milli ihtirasla Başkomutan olarak çalışmıştır.
Ortada Atatürkçülüğü benimsemiş bir Türkiye’nin, ortada hakiki Atatürkçülüğü yükseltmenin mücadelesi vardır. Bu mücadelenin, bu çetin çalışmanın sonunda zafer, Atatürkçülerin yolu, yani Türk Milliyetçiliğinin, Türk Milli kültürünün ve Türklük ülküsünün milli ülkünün yolu olacaktır.
Ve Türk Gençliği olarak yazarımız Hikmet Tany...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.