abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders arayı arayı power poınt nedir macella determinant programı bilgisayar günlük plan ampermetre nedir yasama yürütme ve yargı 1925 kılık kıyafet kanunu akma basıncı devrimler alkaliler 10. sınıf kitapları neler zembil otu uluslararası örgütler elektriksel direnç karadeniz şivesi çek valf stratej hamaylı abartılı repeater hub switch bridge besleme kız hep o şark obeb osmanlıda ıslahatlar ampermetre, 11. sınıf trafik dersi. evliya gibi cari açık nedir formika hona el çizimi yerkabu oynama şenlenmek kapalı hava büyükşehir sorunları ihtimal ki görklü incinmek hammadde uratular atatürkün hayatı kişiliği ve yaptığı işler kirpik besleyici bebeklik dönemi özellikleri otçu boğmak boğmak sönümsüz boyalı thomas man röne dekart fotoğraf bağımsızlık geniş zamanlar baç ağzı kara cafer çelebi gram dayanışmalı macro yazmak açı ölçüm sergin botanikçi benzerlik geometri araştırmanın yöntemi balık pulluluğu mali tablo analizi hayvanların yaşadığı yerler zedelenme matkap tezgahi askerî başa vermek matematik işaretleri göz kesilmek ısıdan tasarruf plc cennet hadisleri piyan morartı iş açmak makaslar namusunu temizlemek keloğlan masalları balast süsleniş iklim çeşitlerinin sebebi cnc tezgahlar kariyer geliştirme araştırma geliştirme proteus saglık personeli iplik makinaları çalışma prensibi idari yargının tarihi eşitlik ve benzerlik eksik olmasın karteks nedir ovalı kaynak birleştirmeleri şairane


SATIŞTA AMBALAJLAMA VE ETİKETİN ÖNEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106503 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ETİKETLEEME:
Etiket, yada mala malın üreticisine ilişkin bilgileri verir. Ya ambalaj üzerin de yer alır ya da doğrudan mala iliştirilir. Ürünün niteliklerini, kalitesini, ve sembolik anlamları aktarmada etiket önemli görevler üstlenir. Etiketleme ile ambalajlama, etiketleme ile markalama arasında yakın ilişki vardır.

Ayrıca, etiketin toplumsal önemi vardır. Yasalarca, malların üzerine etiket konarak, tüketicilere mala ilişkin doğru bilgiler verilmesi sağlanır. Bu anlamda etiket, malın yalnızca fiyatını belirlemek amacıyla kullanılan etiketten farklıdır. Etiket malın markası ve kalite ölçüsünü belirttiği gibi mala ilişkin bilgilerde verir.

Marka isminin bilinirliği ve gücü etiketin önemini etkileyen bir değişkendir. Tüketiciler, genellikle ürün kalitesini değerlendirecek uzmanlığa sahip değildirler. Bu özellikle teknik ve elektronik aletler de çok değerli olan bir durumdur. Paketlenmiş ürünlerde içindekiler bilgisini anlamak için oldukça yoğun bir kimya bilmek gerekmektedir. Tüketici böyle bir durumda kendisi için doğru olan satın alma kararını vermede diğer dış faktörlere olduğu kadar ürün-marka şöhretine ve etikete kalite göstergesi rolünü vermektedir.

Etiket çeşitli tiplerde olabilir:
Marka Etiketi: Mala yada ambalaja uygulanan markadır. Daha çok tarımsal ürünlerde kullanılır ve mal hakkında bilgi vermez. Örneğin giysilere verilen sonforized etiketi, marka etiketidir.

Dereceleme Etiketi: Kalite derecesi yada ölçütü. Bir harf, sözcük yada sayı ile belirlenip malın üzerine konulduğunda bu bir dereceleme etiketi olur.

Tanımlayıcı Etiket: Malın neden yapıldığını, nasıl yapılacağını, nasıl kullanılacağını, nasıl işleneceğini, üreticinin adını ve adresini açıklar.

Etiketin en önemli yanı tüketiciyi korumasıdır. Mal ve kullanılışı hakkında yeterli bilgi verilen etiketler sayesinde tüketici çeşitli markalar arasında kalite, miktar, içerik bakımından kıyaslama yapabilir.

AMBALAJLAMA
Mamulle ilgili pazarlama çalışmaları çerçevesinde günümüzde ambalajın büyük bir önemi vardır. Ambalaj bir yandan maliyeti diğer yandan da satışı etkileyen bir unsurdur. Süper marketlerin ve diğer self-servis mağazaların gelişmesi ve sayıca artması ambalaja geleneksel görevinden fazla pazarlama görevi yüklemiştir.

Günümüzde ambalaj bir iletişim aracı olarak ürünün önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Ambalaj, “satış aracı” olmanın yanında “ yaşam biçimi” nin bir uzantısıdır.

Ambalajın başlıca işlevleri şunlardır:
1- Ürünün korunması: sevkıyat, depolama, rafta teşhir ve kullanımı sırasında ürünün temel görevidir. Nem, ısı, taşımadan meydana gelebilecek ezilme, sarsılma gibi olaylardan korur.
2- Bilgi İletişimi: Ambalajın ana görevlerindendir kullanım tanımı ve ölçüleri gerekirse son kullanma tarihi, içindeki hammaddelerin açıklanması, gerekli uyarılar ambalaj aracılığı ile tüketiciye iletilir.
3- Sergileme ve Satış İşlemi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.