abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ıstıklal marsı sulama yönünden bazı toprak özellikleri değgin stored procedure çardak balıkkesir tünel yapıştırmak düzeltilme kontrol nedir küf mantarları kavurga ön sezili mızıkçılık sürüngenler ilik gibi joan miro gezmen korelasyon analizi globalizm sayım serbest meslek makbuzu insan kaynakları yönetiminde personel değerlendirme pic kontrol cemal reşit reyin kala kala horst yalnız efe özeti solucan mersin hakkında kask halkla ilişkiler nedir kapitalizm nedir sanatın insan yaşamındaki yeri e-ticaret ikrar banka hizmet pazarlaması atomun kral tartısma yöntemi smaç gani moka ingilizce günlük konuşma dil sabetay fibonacci sayısı giyimli işletmelerde verimlilik komedi türünde tiyatro eserleri anamal 1.dünya savaşı nedenleri Nijeryalı sanat ile ilgili atasözler pınar et asit baz ve özellikleri muhasebe monografi pvc kalite standartları spot alım dinazorlar 29 ekim 1923 basın kılıçlı illerimizin tarihi cnc programı üçer hayvan ekolojisi kara yolu stajı maliye tezleri zamanlar kefiye atatürkün güneş dil teorisi ders kapakları inci kitabı milli mücadele yıllarında dayanışma inatçılık kosgeb guvenlik sistemleri ayın görüntüleri muhat atatürkçü düşüncede hürriyet kervansaraylar haritası edebi metin ile bilimsel metin arasindaki fark ye kürküm ye! eklektik incili çavuş muhasebe elde dikiş teknikleri kalburlama zabit insan hakları ihlalleri kayrılma tam türkmenistanın başkenti göz yaşı gazlarin kaldırma kuvveti 3. testleri sağılmak 18 mart zafer bayramı dünya nasıl oluştu fildişi


DEĞİRMEN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 106508 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEĞİRMEN
OLAY ÖRGÜSÜ
Değirmen, Reşat Nuri Güntekin’in kısa romanlarından biridir. Bir kasabada yaşanan acı tatlı olaylar, kasabanın ileri gelenlerinin ruh dünyası, Sarıpınar’daki depremin açtığı yaralar ile çıkarcı, entrikacı tiplerin acımasız davranışları, ibret verici biçimde başarıyla işlenir. Toplumun gerçekleriyle bir kez daha yüz yüze gelerek insanın irkilenmesine yol açar. Çarpıcı bir romandır. Olay örgüsü kısaca şöyledir:
Malmüdürü Cevdet Efendi birdenbire ayağa kalkarak; Zelzele oluyor arkadaşlar, dedi.
Cemaatin bir kısmı isyan eder: Ne zelzelesi? Müdür Bey rüya mı görüyordu. Zelzeleyi yerin altındaki koca öküz değil, Arap Ziver’in zilli maşası yapıyordu.
Kaymakam, zelzeleyi inkâr edenlerle beraber değildi. Malmüdürünü ürküten sarsıntının başkalığını o da, sırtında soğuk bir ürperme ile hisseder.
Konak bir anda, fırtınada sığır yüklü bir gemi haline gelir. Ürkmüş sığır sürüsü korkunç böğürtülerle birbirini devirip çiğneyerek ambarda tek selâmet deliği gibi görünen merdiven ağzına saldırıyorlardı.
Halil Hilmi Efendi, kalabalığın ortasındadır. Dalgalı bir denizde çabalar gibi kol ve bacak hareketleriyle bir zaman ileri geri bocalar. Sonra ayağı bir şeye takılır. Bu bir yer sofrasıdır. Ondan ötesi karanlık, haykırışma, sesler, uğultu… ve bunların üstünde Bulgar kızının uzakta bülbül gibi şakırdayan zilleri….
Kaymakam gözlerini açtığı zaman kendini Hükümet Konağı’nın arka bahçesinde portatif bir asker karyolasında yatıyor görür. Ova, sis içinde kalmıştır. Havada yıldızlar görünmekle beraber karşı tepelerin üstünde bulanık bir sabah aydınlığı titriyordu. Kaymakam başından, kolundan, bacağından, boynundan, kuyruk sokumundan yaralanır.
Şehri kontrol eden kumandan bütün geceyi ayakta geçirir. Kaymakamın portatif önünde kunduralarını birbirine vurup bir asker selamı çakarak tekmil haberi verir. Sabaha kadar kasabayı dolaşır, bir bir kapılar çalarak tahkikat yapar. hiçbir zayiat bulamaz. Yalnız gece yarısından sonra merkeze verdiği telgrafla bunun aksini söylemiş, hatta kaymakamın ağır yaralılar arasında bulunduğunu bildirir. Bunu duyan kaymakam yatağından hoplar: Aman be birader, ne yaptın? Diye bağırır.
İşin kötü tarafı Halil Hilmi Efendi bu işte bir yolsuzluk hisseder, fakat böyle sıkı bir vaziyette mutasarrıflıkta muhabere selâhiyetinin kime ait olacağına dair kendi karakaplısında da bir sarahat hatırlayamaz.
Jandarma kumandanının yazdığı telgrafın doğrusunu yazarak mutasarrıfa gönderen Halil Hilmi Efendi için çoktan geçmiş olduğunu anlıyordu. İstanbul’daki bütün millet gazetelerinde Sarıpınar’daki faciadan bahsediliyordu. Depremin çok büyük bir faciaya neden olduğunu yazıyordu. Şehrin yerle bir olduğunu gazeteler her gün satırlarca yazıyordu. İşin ciddiyeti gün geçtikçe artıyordu.
Belediye Reisi kaymakamın yanına gelerek, elindeki mutasarrıflığın uzun ve acele bir telgrafını kaymakama gösterir. Telgrafta sıhhi imdat heyetinin yola ç...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.