abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tirigonometri hz.muhammedin örnek davranışları fizik ekolojik denge yüreği katılmak soluk alıp vermenin önemi şeytanca işteş fiil boroksit adalet dağıtmak dağınık yansıma sıska pompa imalatı bursanın fethi hortum oluşumu halk hikayesi nedir play-back kilüs sulu boya teknikleri açık öğretim fakültesi bilimle ilgili özdeyişler çarpma sistemleri el-harezmi molarite ölçme ve kontrol aletleri ac teori üslü sayılarla ilgili sorular mukemmel mevsimlerin özellikleri dba atp dpy assos savaşın günümüzdeki yeri siper etmek hazmetme genellik hır çıkarmak tc inkılap tarihi insan neden sosyal bir canlıdır işletme birleşimi inkârcı evrim insan ve çevre soğuk hava depo hesabı metelik kimyasal reaksiyonlar ve enerji ağız 9. mantık soruları hedef kazanım doğal anıt el hijyeni ve dezenfektanlar bilkent hazırlık islam dininde hiristiyanlık nardin ata sözlerin acıklaması jambon eylemci sodom ve gomore durgun kilo vermek ettirgen kalabalıklaşma aracı kurumlar sergileyiş 28 kromozomlu buğday 657 kanun sağır dere motel cahit sıtkı 23 nisan neden çocuk bayramı dinimizin temizliğe verdiği önem spss analizleri cam tavan sendromu seslendirmek edebi eser inceleme ıran hava kanalı hesap halk bilimci istihdam tanımları simit biyoloji vücudumuz stratejik işbirliği eğitim alanında yapılan yenilikler arbede cinsiyet ayrımcılığı aslı çıkmak infrared başhakem bahtlı borsa hizmetleri 17.yy ıslahatları Hititçe akciğer iniş aşağı manalı oks puan sıvı olcu birimleri sıvıların kaldırma kuvvetı


BALIKLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107079 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
MESLEK YÜKSEKOKULUKONU:
BALIKLAR İÇİN KURU ve YAŞ YEMLERİN HAZIRLANMASI

DANIŞMAN:
Murtaza ÖLMEZ
HAZIRLAYAN:
Hülya UYANIK
9913712018ISPARTA – 2002

İÇİNDEKİLER


GİRİŞ
Teknolojinin ilerlemesi, nüfusun artışı, besin kaynaklarının azalması, insanların gelecekle ilgili kaygıları yerkürenin büyük bir kısmını kaplayan sulardan da faydalanma yollarını araştırmaya sevk etmiştir insanoğlunu. Bu çalışmalar Oşinografi, Limnoloji, norigasyon, hidrobiyoloji mari kültür, planktonoloji, mikrobiyoloji, kimya, fizik, biyoloji vb pek çok bilim dalının gelişmesini sağlamıştır ve bu bilim dallarının daha farklı bilimsel çalışmalardan faydalanıp bunlarla işbirliği yapmayı zaruri kılmıştır.
Tüm bu çalışmaların sonucunda insanoğlu sulardaki tür zenginliğini keşfetmiş gerek mikroskobik gerekse makroskopik boyuttaki su canlılarından faydalanma yoluna giötmiştir. İnsanın balıklarla ve diğer su canlılarıyla olan ilgisi sadece doğal sucul ortamlarla sınırlı kalmayıp kontorllü kültür ortamlarında da yetiştiriciliğe kadar uzanmıştır. Verimli bir kültür çalışması akvatik canlıların ekolojik yaşam ortamlarını sistematik bilgilerini ve beslenme özelliklerini bilmeyi zaruri kılmıştır. Yetiştiricilikte ürünün kalitesi, beslenmeyle yakından ilgilidir. Bir işletmede en yüksek harcamayı gerektiren faktörlerden birisi de yemdir. Bu bağlamda maliyeti düşünüp verimdeki kaliteyi artırmak için iyi bir rasyon hazırlamak gerekir. İhtiyaca en iyi şekilde karşılık verecek bir rasyon besin maddelerinin içeriğinin iyi bilinmesi, balığın besin ve enerji ihtiyacının yüksek olduğu yaşam evrelerinin doğru tespiti ve öğünlerin uygun zamanlarda verilmesiyle mümkündür.
Kültür çalışmalarında doğal canlı yemler kullanılabildiği gibi fabrikasyon olarak hazırlanmış kuru yemler de kullanılabilmektedir. Balıklara iyi bir rasyon hazırlayabilmek için yapılmış bilimsel çalışmalara ait bazı veriler aşağıda detaylı olarak sunulmuştur.
YEM TİPLERİ VE KULLANIMLARI
GİRİŞ: İntensif yetiştiriciliği yapılan karides ve balık türlerinin çoğu karnivar beslenme özelliği gösterdiğinden yetiştiriciliğin maliyeti yüksektir. Yüksek fiyatlı ünitelerde yapılır. Bu hayvanlar enerji kaynağı olarak ve yem fiyatını düşürmek için diğer yetiştiriciliği yapılan hayvanların yeminde kullanıldığı gibi yüksek orandaki karbonhidratı kullanamazlar (Tablo 5-1).
Sonuçta deniz balıkları yetiştiriciliğinde kullanılan birçok yem enerji ve esansiyel niteliğindeki besinleri yeterli miktarda bulunduran balık unu ve balık yağı gibi pahalı deniz ürünlerinin kullanımına bağlıdır. İlaveten yetiştiriciliği yapılan birçok türün besinsel ihtiyacını bildiğimiz kadarıyla eksikliğinin olmamasını sağlamak için temel esansiyel maddelerin fazla kullanılması ömenli bir faktördür.
Suda beslenen hayvanlar esansiyel be...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.