abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders örülme haddehane helme gibi istanbulun fethi 19 yüzyılda osmanlı sıfırı kim buldu moloz sığırtmaç simetrisiz tulup bit palas abaşo mataryel her gün tekelci içi ısınmak habis mdb görsel sanatlar eğitimi mozole türkü hikayesi ilgi duymak insan kaynakları yönetimi performans değerlendirme dpy bursluluk sinav sonucu jeneratörlerin çalışma prensibi kangal köpeği bitkiler guneş enerjisi hindistan sorgun yer kapmak aşırı riayet postmodern pazarlama one way ticket iletişimin toplum açısından önemi açıt ticaret lisesi, öss puan susturucu başaltı takvimin icadı çevre hesaplamaları federal yönetim hurufat kalite çemberleri ve endüstri işletmeleri uygulaması inglizce hidrolik presleme nasa nın tarihi reaktivite hse bisiklet ve kuralları 4. sınıf ses ve ışık erkence milyon matematikte para insan sevgisi atasözleri amme ömer seyfettinin ingilizce hayatı kamburu çıkmak demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler plato devlet otomobilin tarihi büyütülme türkiye gelenek görenek yoldan çevirmek musa peygamberin hayatı susmak ortalama indike basıncı tanımı dış ticaret maliyet hesapları internship ne ise atatürkün cumhuriyet yenilikler milli mücadele döneminde iletişim gizleniş istirahat af kapsamına alınmak sıyrılmak divane hatira ani nedir al basmak yumuşatıcı yahoo 1925 iletişim kayıt zamanı kara kış yanlı zemheri tergal hamle etmek (veya yapmak) uykulu uykulu halı staj rap tarihi kafiye redif vakvaklama düzlem araştırma yöntemi ayasofyanın tarihi grafik sanatlar 8. sınıf sıfat turizmin zararları


BALIKLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107079 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ
MESLEK YÜKSEKOKULUKONU:
BALIKLAR İÇİN KURU ve YAŞ YEMLERİN HAZIRLANMASI

DANIŞMAN:
Murtaza ÖLMEZ
HAZIRLAYAN:
Hülya UYANIK
9913712018ISPARTA – 2002

İÇİNDEKİLER


GİRİŞ
Teknolojinin ilerlemesi, nüfusun artışı, besin kaynaklarının azalması, insanların gelecekle ilgili kaygıları yerkürenin büyük bir kısmını kaplayan sulardan da faydalanma yollarını araştırmaya sevk etmiştir insanoğlunu. Bu çalışmalar Oşinografi, Limnoloji, norigasyon, hidrobiyoloji mari kültür, planktonoloji, mikrobiyoloji, kimya, fizik, biyoloji vb pek çok bilim dalının gelişmesini sağlamıştır ve bu bilim dallarının daha farklı bilimsel çalışmalardan faydalanıp bunlarla işbirliği yapmayı zaruri kılmıştır.
Tüm bu çalışmaların sonucunda insanoğlu sulardaki tür zenginliğini keşfetmiş gerek mikroskobik gerekse makroskopik boyuttaki su canlılarından faydalanma yoluna giötmiştir. İnsanın balıklarla ve diğer su canlılarıyla olan ilgisi sadece doğal sucul ortamlarla sınırlı kalmayıp kontorllü kültür ortamlarında da yetiştiriciliğe kadar uzanmıştır. Verimli bir kültür çalışması akvatik canlıların ekolojik yaşam ortamlarını sistematik bilgilerini ve beslenme özelliklerini bilmeyi zaruri kılmıştır. Yetiştiricilikte ürünün kalitesi, beslenmeyle yakından ilgilidir. Bir işletmede en yüksek harcamayı gerektiren faktörlerden birisi de yemdir. Bu bağlamda maliyeti düşünüp verimdeki kaliteyi artırmak için iyi bir rasyon hazırlamak gerekir. İhtiyaca en iyi şekilde karşılık verecek bir rasyon besin maddelerinin içeriğinin iyi bilinmesi, balığın besin ve enerji ihtiyacının yüksek olduğu yaşam evrelerinin doğru tespiti ve öğünlerin uygun zamanlarda verilmesiyle mümkündür.
Kültür çalışmalarında doğal canlı yemler kullanılabildiği gibi fabrikasyon olarak hazırlanmış kuru yemler de kullanılabilmektedir. Balıklara iyi bir rasyon hazırlayabilmek için yapılmış bilimsel çalışmalara ait bazı veriler aşağıda detaylı olarak sunulmuştur.
YEM TİPLERİ VE KULLANIMLARI
GİRİŞ: İntensif yetiştiriciliği yapılan karides ve balık türlerinin çoğu karnivar beslenme özelliği gösterdiğinden yetiştiriciliğin maliyeti yüksektir. Yüksek fiyatlı ünitelerde yapılır. Bu hayvanlar enerji kaynağı olarak ve yem fiyatını düşürmek için diğer yetiştiriciliği yapılan hayvanların yeminde kullanıldığı gibi yüksek orandaki karbonhidratı kullanamazlar (Tablo 5-1).
Sonuçta deniz balıkları yetiştiriciliğinde kullanılan birçok yem enerji ve esansiyel niteliğindeki besinleri yeterli miktarda bulunduran balık unu ve balık yağı gibi pahalı deniz ürünlerinin kullanımına bağlıdır. İlaveten yetiştiriciliği yapılan birçok türün besinsel ihtiyacını bildiğimiz kadarıyla eksikliğinin olmamasını sağlamak için temel esansiyel maddelerin fazla kullanılması ömenli bir faktördür.
Suda beslenen hayvanlar esansiyel be...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.