abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tanrıça anemometre karabalık üçkağıtçı yumuşatıcı melez buğday atatürk ilkeleri ve müzik tekstilci düzgülü alternatif enerji kaynakları-su ahmet ercilasun sait faik hikayeleri çarpanlar ve katlar ambalaj üretiminde dikkat edilecek hususlar fagosit araz dyp sonuçları developman yalayıcı çarpımların bulunması Alp eren televizyonun icadı intibak birinci motor yol basit deney taşra ağzı tapa tbmm nin açılışı ergenleşme işkâl etmek tombala idadiye rıfat uçarol kamu mali yönetiminde saydamlık fitil makinası serf çiftetelli dik başlı polikarbon demokrasi olmasaydı yerli bankalar materyal nedir kalıp tasarımı sınava nasıl gireceğim açık şehir 8. sınıf türkçe ar etmek ayırıcılar plastik malzemeler duvar boşlukları kapı pencereler fotometre soru ingilizce rakamlar hatırlama siyasal eğlence star bayramlar gönüllü hizmet seyahat acentalarının tahrirat karaman anatomi ders notları elizabeth yaz mevsimi türkü nedir gibilerden türk askeri edat(ilgeç) osmanlı da mucitler şanslılık kahraman sigorta poliçesi on binlik pürüzlülük küresel elektronik eşyalar t testi 1 günün oluşumu dünya dilleri kontrolör bilgisayar dersinde sistem nedir mimar sinan resimleri adıl 1960-1965 jenaratör yapımı paralel doğrular hidra ateşleyici elektro kaynak çeşitleri küfürbaz göl başı parametre turta demir madenleri mürver asp nedir procurement bisküvi yagları devamsız hortum gibi


EKLEMLEME BOZUKLUĞU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107311 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

EKLEMLEME (Artikülasyon) BOZUKLUĞU Tanım:Eklemlenme değişik sözcüklerle adlandırılmaktadır.Artikülasyon, boğumlanma,oynaklanma, bunlardan bazılarıdır.Eklemleme, konuşma dilindeki sesler için nefesin ses bantlarını titreştirerek yada titreştirmeden gırtlaktan geçtikten sonra ağız ve burun boşluğundan geçerken şekillenmesi halidir.Eğer çocuk ana dilinin bağımsız yada bileşik seslerini doğru ve anlaşılır şekilde çıkaramıyor birbirine gereği gibi ulayamıyor yada bu seslerin çıkarılması ve ulanmasında bizim onun yaşından beklediğimizden çok fazla ayrılık gösteriyorsa o çocuğun konuşmasında eklemleme bozukluğu var demektir Türleri ve Belirtileri:Eklemleme bozukluğu değişik türlerde ortaya çıkar.Belirtileri de bunlara göre değişir.Genellikle eklemlenme bozukluğu dört ayrı şekilde görülür.Bunlar sesin düşürülmesi veya atlanması sesin değiştirilmesi sesin bozulması ve olmayan bir sesin eklenmesidir. Bazı çocuklar konuşurken bir sözcüğü oluşturulan seslerden birini yada bir kaçını atlar.Bazen buna sesin düşürülmesi de denir.Sözcüğü söylerken sanki o sözcük içinde o ses yokmuş gibi söyler.Bu tür bozukluk küçük çocuklarda büyüklere oranla daha sık görülür.Seyrekte olsa büyüklerde de görüldüğü olur. Duruyo duruyor Gördüm gördüm Ava hava Reberlik rehberlik Sat saat Apı kapı gibi… Küçük çocuklarda da çok sık görülen eklemleme bozukluklarından biri sesin değiştirilmesidir.Çocuk sözcük içinde kendine çıkarılması zor gelen sesin yerine başka bir ses çıkararak konuşur.Bu tür değiştirmelerde bazı çocuklar belli bir kuralla bağlanmaksızın gelişi güzel değiştirme yaparlar.Bazıları hep belli sesleri hangi sözcükte olursa olsun değiştirir.Esas sesin yerine çıkardığı ses, bazıları için hep aynı kalırken,bazılarında böylesi bir kural görülmez.Bazı vak’alarda sözcüğün içinde yan yana olan iki ses yer değiştirilmek suretiyle çıkarılır.Örnek için: Sayı-sarı yüsük- yüzük toprak-toprak Kaya-kara proplem-problem köprü-köprü Bes-beş mutlak-mutfak kamyon-kamyon Bazı çocuklar sesi atlamaz,değiştiremez.Ama konuşmasında yine eklemleme bozukluğu vardır.Bu gibiler genellikle bazı bazı sesleri bozar.Bozduğu sesin yerine öyle bir ses çıkarır ki bu ses konuşma dilinde yoktur.Pek sık rastlanmamakla beraber büyük, küçük ayırt etmeden görülebilen bir bozukluktur. Örnek için: Gelix gelir Yax yaz Kaxgöz karagöz gibi… Eklemleme bozukluğu türlerinden biri, sözcüğe aslında olmayan bir sesin eklenerek söylenmesidir.Bazı çocuklar birbiri ardına gelen iki ünsüz arasına bir ünlü ekleyerek söylerler.Bazıları belli bir kurala uymaksızın sözcüğün herha... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.