abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders baskıcı rejimler ergenlik donemi ipek ongun cihangir kimya ve eczacılık pontus sorunu sollama girişim hasat beşeri dokular staj dosyaları 9. sınıf küme soruları ödevler nasıl olmalı aşılanmak karalar talep tahmini tablo bilgisayar muhendıslıgı nedır türk dil kurumu salâh tedaş staj tarımcı maddenin ayırt edici özellikleri dinamometre hakkında bilgi avrat madde ve özellikler oks öküzgözü eksik olsun pastoral şiir mühendisliği staj raporu zanatkar sürerlik 1921 anayasas elastisite modülü damıtık memnuniyet anketi rasyo analiz bitkiler nasıl solunum yapar uzun hikaye müzikçi fizik ödevleri anakart bölümleri tirit gibi insan olma sorumluluğu suyun yoğunluğunun sıcaklıkla değişimi paraları inceleyen bilim dalı avrupa birliği ve çevre aluminyum sistemler eğitmen kanıtlanmak gayzer kaynakları resimli demirin tarihi akşam 16 yıldızın defosuz ara kalite kontrol basamakları ipi kırmak dürülme işletmelerde insan davranışları kaolen modernizm sanatın insan yaşamındaki yeri yongalama ceza alanı Yahudi baklası izmir gelenekleri çiçeğin görevi nedir tekstilde kullanılan boyarmaddeler bankalarda muhabir bankacılık saltık dergicilik organizasyon kavramı tiyatro oyunları spot kaynak automation artikeller ic organlar ve görevleri 4 zamanlı 2237 provoke mevsim 10.sınıf gir manisa kara taşıtları belirtile sivil toplum örgütleri ve görevleri bagdat seferi atatürkün eğitim doyum askeri alanda gelişmeler katı sıvı gazların özkütlesi halı dokumacılığı zeytinyağlı sarma linking verbs nema çıt yok astragan 8.sınıf matematik konuları


PERMUTASON


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107601 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Konu: Permütasyon & olasılık ve özelliklerini örneklerle açıklayarak yazımı.Konu ile ilgili son 5 yılın Fen Lisesi sorularının çözümü. Öğrencinin Adı: Yiğit Battal Sınıfı ve numarası: 8/A 850 Öğretmenin adı: Aşır Bay Kaynaklar: Akademedia, Güvender yayınları(Liselere hazırlık matematik, Geçmiş yıllarda çıkmış sorular), Aydın yayınları Fen liseleri hazırlık Kitabı. 1. Permütasyonun özellikleri ve örnekler: Tanım : n elemanlı bir A kümesinin birbirinden farklı r, (r n) elemanının herbir sıralanışına A kümesinin r li bir permütasyonu denir. n = r olması durumunda sıralı n lilerin herbirine A kümesinin bir permütasyonu denir. n elemanlı bir A kümesinin r li permütasyonlarının sayısı P(n , r) biçiminde gösterilir. Teorem : P(n,r) = dir. [özel olarak P(n, n) = n! dir.] Örnek: olur. Örnek 2: dır. Örnek 3: A={a, b, c} olduğuna göre, A nın 2 li permütasyonlarının sayısını bulunuz. A nın 2 li permütasyonlarının sayısı 6 dır.Bunlar: (a, b), (a, c), (b, a), (b, c), (c, a), (c, b) dir. Teorem: E örnek uzayında iki olay ve A ve B olsun. A nın E ye göre tümleyeni A olduğuna göre, 1) P(Ø) = 0 2) P ise, P(A)P(B) 3) P(A) =1-P(A) 4) P(AB) = P(A) + P(B) – P(AB) dir. Örnek : Örnek: 5 farklı kitap, 5 kitap konabilen bir kaba kaç değişik biçimde dizlir? 5 5! 5! P(5,5) = = = = 120 dir. 2. Faktöriyel kavramı: n  olmak üzere 1den n ye kadar doğal sayıların çapımına n faktöryel denir ve n! ile gösterilir. n! ise n! = n(n-1)(n-2)...1 dir. 0! = 1 , 1! = 1 dir n faktöryelini sorularda kullanabilmek için değişik yazılımlarınıda bilmek gerekir. Örnek : 5! i değişik biçimlerde yazınız. 5! = 5.4.3.2.1 5! = 5.4.3.2! 5! = 5.4.3! 5! = 5.4! Örnek : (n-1)! i değişik biçimlerde yazınız. (n-1)! = (n-1)(n-2)(n-3)! (n-1)! = (n-1)(n-2)! gibi 3. Genel çarpma kuralı: Bir işlem a yoldan, bununla ilişkili başka bir işlemde b yoldan yapılabiliyorsa bu iki işlem birlikte a.b yoldan yapılabilir. Örnek : A = {1,2,3,4,5,6,7} kümesinin alt elemanlarıyla kaç tane rakamları birbirinden farklı üç basamaklı 350 den büyük sayı yazılabilir? İki tablo çizerek çözelim. 4 6 5 4 6 5 + (4,5,6,7) (3) (5,6,7) 4. Olasılık: Tanım : İhitmal, raslantı ya da kesin olmayan olaylarla uğraşır.Raslantı; sonucu önceden bilinmeyen, gerçekleşmesi şansa bağlı olan olaydır.Örneğin bir parayı havaya attığımızda yazı mı yoksa tura mı geleceğini deney yapmadan bilemeyiz. Örnek : Deney : Bir zarın havaya atılması. Çıkanlar : 1, 2, 3, 4, 5, 6 Örnek Uzay : E={1,2,3,4,5,6} A olayı : Zarın üst yüzüne 5 gelmesi. B olayı : Zarın... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.