abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hâlsiz bilgisayar staj içeriği karboksilik flüor iyotlu tuz tıraş etmek dengelenme tabela sarma osmanlıdaki sosyal yaşam ab-türkiye ilişkileri kentsel gün almak tekstür çalışmaları h.z hut sigara ile ilgili resimler vergi rekabeti atom ile ilgili araştırmalar yüksekten uçmak yüzde problemleri sosyal zeka sosyoloji ve spor tezleri erezyon cinayet fakültesi recep oyma teknikleri kazmacı insan haklarının korunmasında eğitimin önemi fm verici nedir türklerin tarihi kitap özeti kanal muhammed flatasyon röportaj nedir çıkarma işlemi cumhuriyetle ilgili şiir müzaheret elverme aile sevgisi ile ilgili resim sene sonu evrakları 7. sınıf soru eğitim ve okul yönetimi bilginin önemi bilgi birikimi mogollarda kültür ve medeniyet siddharta macellan kim cihar çürük sunuluş cihan fiziko kimya atom modeli yapımı müdahale porsuk yağlı ip samiha ayverdi tıbbiyeli kurumsal girişimcilik tekaüt gürbüzlük karnaval bin türlü bilimde ilkler şahlanma bilgisayar ağları mor karaman imparatorluk etkilenmek seyelân yolları tutmak avare nasrettin hocanın fıkraları adım adım gezmek pingpong mikro öğretim uygulamaları hava temizleme sistemleri gözlem mukassi istikraz parazitlik öldürücü fizik ödevleri senatör dayama kaplumbağalar bağdat paktı bilgisaar destekli eğitimin ararları ve zararları oylumlama talkın anasız ilk türkler teknisyen vibrasyon alışkın yargı yeri tokalı bir doğru açısı kaç derecedir ferda atatürkün ölçülerde yaptıgı yenilikler


GENLEŞME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107742 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GENLEŞME NEDİR?

Genleşme ; sıcaklık, basınç ve kuvvet gibi etkenlerle cismin boyutlarında görülen büyümedir.Genleşmedeki asıl neden ısı alan cisimlerin (taneciklerin) hareketleri hızlanır ve molekülleri arasındaki uzaklık artar.Bunun sonucunda da cisim genleşir , yani hacmi artar.
Bütün genleşmeler aslında hacimcedir.Uzun bir demir çubuk ısıtıldığı zaman boyu uzar, boyu uzamanın yanı sıra kalınlığı da artar.Ancak kalınlığındaki artış, boyundaki uzamanın yanında ihmal edilecek kadar küçük olduğundan, bu olay sadece boyca uzama diye tanımlanır.Ayrıca bunun gibi bir metal levha ısıtıldığında metal levhanın yüzeyi artar,yüzeyin artmasıyla beraber kalınlığı da artar.Yani hacimce genleşir.
Netice olarak diyebiliriz ki; ısıtılan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen artışa GENLEŞME denir.
Bu olayın tersine ise , yani üzerinden ısı alınan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen küçülmeye BÜZÜLME denir.

GENLEŞME NEYE BAĞLIDIR?
Genleşme sırasında maddenin molekülleri(tanecikleri) arasındaki uzaklık artıyordu.Genleşmenin esası da moleküller arasındaki uzaklığın artmasıdır.Bu durumda bunun sebepleri neler olabilir?

1-Maddelerin ilk hacimleri büyükse, aynı sıcaklık değişiminde genleşme miktarı da artar.O halde genleşme miktarı maddenin hacmi ile doğru orantılıdır.

2-Farklı metallerin molekülleri arasındaki boşluklar da farklıdır.Örneğin; bakırın molekülleri arasında ki boşluk ile kurşunun molekülleri arasındaki boşluk farklıdır.İkisi de aynı miktarda ısıtılsa bile boşluklardaki artmalar, yani genleşmeler aynı olmayacaktır.O halde genleşme miktarı , maddenin cinsine bağlıdır.

3-Sıcaklık artışı ne kadar çok olursa maddenin molekülleri de o kadar çok hızlanır ve birbirlerinden daha uzaklaşırlar.Bundan da anlaşıldığı gibi genleşme , sıcaklık artışıyla doğru orantılıdır.


Yani genleşme netice olarak ısıtılan bir maddenin ,ilk hacmi V0, sıcaklığındaki artma Δt ise , hacmindeki artma miktarı ;
Δt =V0.a.Δt bağıntısından bulunur.


Genleşme Katsayısı Nedir?
Birim hacimdeki bir maddenin 1 C sıcaklık değişiminde hacmindeki değişme miktarına denir.Aynı şartlarda, katı ve sıvılar için farklı değer aldığından ayırt edici özellik olarak kullanılırken,gazlardan aynı değer aldığından gazlar için ayırt edici özellik değildir.KATILARDA GENLEŞME

Isıtılan metal üç boyutta da uzadığından , boyca ,yüzeyce, hacimce genleşmiş olur.Şimdi katılarda genleşmeyi boyca,yüzeyce ve hacimce inceleyelim:

a)Boyca Uzama:
Bir metal çubuğun ısıtılmadan önceki ilk boyu l0 olsun .Bu metal çubuğu ısıttığımızda boyu uzar ve son boyu l olur .Boyca uzama miktarı (Δl) ;


Δl= L0.λ.Δt bağıntısıyla bulunur.
Burada,
l0 :Metalin ilk boyu.
λ:Metalin boyca...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.