abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders özel okul çocuk eğitimi if clause anlamı amerikan kapı pervaneli fm alıcılar ağırlık birimleri aufbau kuralı iç cümle araştırılma trend analizi yönetici sekreterliği kâkül hücre nasıl çoğalır adab tevil buzdolabı müzik nedir deve yavrusu tahassüs 446 istiflemek gezgin satıcı problemi murassa 100 temel eser dilin önemi eş sesli kelimeler 13. yüzyıl ıslahatları iso 14000 kabadayı güneş pareleli hazım bizim 68 2 yıllık myo tekerleme bitkiler alemi adil akan yıldız adana ili language family of english şehzade mustafa ve öldürülmesi yapıt muhasebe staj dosyası toprak boya adlı lgs 2003 zaviye ardışıklık adsız zurnazen kumanda devrelerı dirhem dönüşümlü enerji kaynakları müzisyenler anadolu liseleri servisleri jimnastik tarihi düğüm düğüm 11. sınıf trafik dersi. iyicene boya bitkileri nizamiye debi hesap bir hilal uğruna çanakkale sesin yayılmasını önlemek inha istanbul ingilizce hz .haticenin hayatı fasit çukur aynada görüntü sac malzeme çekmesi mouse çeşitleri 5. henry temerrüt saye bitkisel ve hayvansal besinler ferromagnetizma birun antimon belgesel av katliyam mantık ve onermeler torunlar milgram itaat deneyi son kuslar stor beyaz gemi kitap özeti osmanlı tarihi duygular ve hayaller atatürkün ölçülerde yaptığı degişiklikler kanuniyet 8. sinif fizik testleri kudurgan staj raporu insaat gözle görülemeyen canlılar defter nedir goriot baba tecdit 7. sınıf türkçe


GENLEŞME


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 107742 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GENLEŞME NEDİR?

Genleşme ; sıcaklık, basınç ve kuvvet gibi etkenlerle cismin boyutlarında görülen büyümedir.Genleşmedeki asıl neden ısı alan cisimlerin (taneciklerin) hareketleri hızlanır ve molekülleri arasındaki uzaklık artar.Bunun sonucunda da cisim genleşir , yani hacmi artar.
Bütün genleşmeler aslında hacimcedir.Uzun bir demir çubuk ısıtıldığı zaman boyu uzar, boyu uzamanın yanı sıra kalınlığı da artar.Ancak kalınlığındaki artış, boyundaki uzamanın yanında ihmal edilecek kadar küçük olduğundan, bu olay sadece boyca uzama diye tanımlanır.Ayrıca bunun gibi bir metal levha ısıtıldığında metal levhanın yüzeyi artar,yüzeyin artmasıyla beraber kalınlığı da artar.Yani hacimce genleşir.
Netice olarak diyebiliriz ki; ısıtılan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen artışa GENLEŞME denir.
Bu olayın tersine ise , yani üzerinden ısı alınan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen küçülmeye BÜZÜLME denir.

GENLEŞME NEYE BAĞLIDIR?
Genleşme sırasında maddenin molekülleri(tanecikleri) arasındaki uzaklık artıyordu.Genleşmenin esası da moleküller arasındaki uzaklığın artmasıdır.Bu durumda bunun sebepleri neler olabilir?

1-Maddelerin ilk hacimleri büyükse, aynı sıcaklık değişiminde genleşme miktarı da artar.O halde genleşme miktarı maddenin hacmi ile doğru orantılıdır.

2-Farklı metallerin molekülleri arasındaki boşluklar da farklıdır.Örneğin; bakırın molekülleri arasında ki boşluk ile kurşunun molekülleri arasındaki boşluk farklıdır.İkisi de aynı miktarda ısıtılsa bile boşluklardaki artmalar, yani genleşmeler aynı olmayacaktır.O halde genleşme miktarı , maddenin cinsine bağlıdır.

3-Sıcaklık artışı ne kadar çok olursa maddenin molekülleri de o kadar çok hızlanır ve birbirlerinden daha uzaklaşırlar.Bundan da anlaşıldığı gibi genleşme , sıcaklık artışıyla doğru orantılıdır.


Yani genleşme netice olarak ısıtılan bir maddenin ,ilk hacmi V0, sıcaklığındaki artma Δt ise , hacmindeki artma miktarı ;
Δt =V0.a.Δt bağıntısından bulunur.


Genleşme Katsayısı Nedir?
Birim hacimdeki bir maddenin 1 C sıcaklık değişiminde hacmindeki değişme miktarına denir.Aynı şartlarda, katı ve sıvılar için farklı değer aldığından ayırt edici özellik olarak kullanılırken,gazlardan aynı değer aldığından gazlar için ayırt edici özellik değildir.KATILARDA GENLEŞME

Isıtılan metal üç boyutta da uzadığından , boyca ,yüzeyce, hacimce genleşmiş olur.Şimdi katılarda genleşmeyi boyca,yüzeyce ve hacimce inceleyelim:

a)Boyca Uzama:
Bir metal çubuğun ısıtılmadan önceki ilk boyu l0 olsun .Bu metal çubuğu ısıttığımızda boyu uzar ve son boyu l olur .Boyca uzama miktarı (Δl) ;


Δl= L0.λ.Δt bağıntısıyla bulunur.
Burada,
l0 :Metalin ilk boyu.
λ:Metalin boyca...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.