abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
AKIŞKANLAR MEKANİĞİ BİLİM ADAMLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 108475 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

S. HAKAN GÖKSOY
NO: 03064004
GEMİ İNŞAATI MÜH. (2.Ö.)
AKIŞKANLAR MEKANİĞİ GR: 4
1)
EVANGELİSTA TORRİCELLİ (1608 – 1647)
İtalyan matematikçi ve fizikçi basınçölçerin keşfine neden olan ünlü deneyi ile akıllarda kalır. Torricelli nin bu keşfinden önce nedeni hava basıncı olan birçok doğal ve fiziksel olayın nedeni “Horror vacui” denilen saçma bir ilkeye dayandırılarak açıklanmaya çalışılmıştı. Açık hava basıncı üzerine yaptığı deneyleriyle tanınan italyan fizik ve matematik bilgini. 15 Ekim 1608de İtalyanın Feanza şehrinde doğdu. Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. 1627de Romaya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galile nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641de Galile ile mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli nin tavsiyesi üzerine Galile, Toricelli yi Tuscany ye davet etti. Galile ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galile ölünce, Tuscany büyük dükü Toricelli yi onun makamına tayin etti. 1644 yılında geometri ve mekanik üzerinde bir kitap yayınladı. Matematik sahasında mühim bir boşluğu dolduran bu kitapta aynı zamanda Galilenin mekanik üzerindeki ilk çalışması, birbirine bağlı cisimlerin ortak ağırlık merkezleri aşağıya doğru hareket ederken, ani hareket edebilecekleri prensibi bir neticeye bağlanıyordu. Toriçelli, bu çalışmalarını yaparken açık hava basıncı üzerindeki deneylerinde de devam etti. Basınçtan faydalanarak, civa doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz seviyesinde 1cm²ye düşen basıncı 1033 gr/cm² olarak tespit etti. Geometri ve mekanik alanındaki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi. Toriçelli aynı zamanda hocası Galilenin teleskobunu ve kendi mikroskobunu geliştirmeye uğraştı. 25 Ekim 1647 tarihinde Floransada öldü.


HENRİ DE PİTOT (1695 – 1771)
Rüzgâr tünellerinde ve uçaklarda havanın basıncını ölçmeye yarayan Pitot Tüpü olarak bilinen içi delik çubuğu bulmuştur. Pitot Tüpü, bir noktada akımın enerjisini ölçmeye yarar. Akım hızını sıfırlar dolayısıyla statik basınç + potansiyel enerji toplam enerjiye eşit olur.


GEORGE GABRİEL STOKES (1819 – 1903)

Başta fizik ve matematik olmak üzere birçok alanda önemli keşifleri bulunan Stokes ünlü bir İngiliz bilim adamıdır. Yer çekimi farklılıkları, astrofizik, kimya, sesle ilgili problemler ve ısı konusunda araştırmalar yapmıştır. Kuartz ’ın, camın tersine ultraviyole radyasyonuna karşı transparan olduğunu gösterdi. Lord Kelvin ile elektro termodinamik araştırmaları yaptı. Stokes, X ışınlarının Maxwellin elektromanyetik spektrumunun bir parçası olduğunu gösterdi. Bir süre Londra Victoria Enstitüsünün başkanlığını yapan Stokes, aynı zamanda Cambridge Üniversitesi Felsefe Topluluğunun faal bir üyesiydi. Doğayı, Yaratıcıya inanarak inceleyen bir bilim adamı olan Stokesun Allah inancını dile getirdiği pek çok yazısı vardır. Stokes bu sözlerinde doğa kanunlarının Allahın emri altında olduğunu ve A...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.