abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hatay sorunu şanlıurfa baççı dağ çamı çarpanlara ayırma öss domino ah şu gençlik kitap özeti kimlikler sosyolojisi kesik silindir hacmi son anayasamız yönetici nedir sınıf numarası cumhuriyet dönemi ve sonrası akımlar bankalarda kurumsal yönetim fmcg eski roma dili vasıtalar iktifa sakıp sabancı muhtaç etmek ıtrî istatistikler ve grafikler kabarcık dosyalama sistemleri parasal tahsin iç salgı ahmet özcan harcama düzeyi hastane bilgi yönetimi köy doktoru mamafih para ve faiz teorileri pasifik yüzde faiz hesaplamaları müstear polyster beslenme döngüsü üslup nedir posta kodu fen bilgisinin kapsamı ağaçsı katıştırma siyaset sosyolojisi istifleniş ağzını toplamak boslu bir çırpıda kazan türleri gönen çevre sorunu pahalanma şerare 1453 1699 fresk surat kalmamak 1071 ile 1453 röportaj yapmak ışığın yapısı akvaryumcu eleji kamu çalışanlarının izin hakları ahmet haşimin hayatı tevfik fikret dag olusumu evreleri gülten dayıoğlu postlu doğal afet bağıl atom ağırlığı 10 yılın kimya soruları housekeeping kalben gençlik iyiye gidiyor iş koşulları düdüklü tencere etik yargılama tenses mermer maliyet hesapları tükoder hesabı yok ilk iletişim araçları kayın baba akıllı sistemler iş kazası hizmet üreten işletmeler bankacilikta pazarlama dökmeci şafi mezhebi güçlülük perakendecilik radar sonar ultrason dünyada açlık savaş Hint pamuğu okul deneyimi raporları sıkışma hayatı toprak besler türkce nokta optimal sermaye yapısı dört halife alt ekstremite


ALÜMİNYUM VE ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ KAYNAĞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 109375 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALÜMİNYUM VE ALÜMİNYUM ALAŞIMLARININ KAYNAĞI
Alüminyum ve alüminyum alaşımları ergitme kaynak yöntemleri ile kaynak yapılabilir. Çeliklere kıyasla alüminyum malzemeleri kaynak yaparken, malzemeye has bazı özellikler dikkate alınmalıdır. Alüminyum malzemeler, yapısal çeliklere göre daha yüksek termik iletkenliğe sahip olduğundan kaynak nüfuziyeti daha düşük ve kaynak banyosunun gazlardan arınması daha geç olur. Sonuç olarak, kaynak dikişinde yetersiz ergime ve gözenekler oluşabilir. İş parçasını ön tav yaparak ve kalın kesitli malzemeleri kaynak esnasında da tavlayarak, bu tür kaynak hataları önlenebilir.
Kaynağa başlamadan önce, yüzeydeki alüminyum-oksit tabakası kaynak bölgesinden frezeleme yoluyla veya paslanmaz çelik fırça ile fırçalayarak tamamen temizlenmelidir. Kaynak ağzı yüzeyleri ve kaynağa yakın bölgeler (kaynak ağzının en az 50 mm yakını) temiz, yağsız ve kuru olmalıdır. İyi bir depolama ve mekanik işlemler sonrası kaynak yüzeylerinin özel bir yağ çözücü ile temizlenmesi, bu tür hazırlık işlerini kolaylaştırır. Bunların yanında, alüminyum malzemelerin kaynağında kullanılan el aletleri yalnız bu malzemeler için kullanılmalıdır.
Alüminyum malzemeler çok yansıtıcı bir yüzeye sahip olduğu için, kaynak esnasında oluşan ultaviole radyasyon yanıklarından korunmak için koruyucu giysiler giymek zorunludur.
GAZ KAYNAĞI :
Basit ekipmana ve düşük maliyete sahip olması nedeniyle, bazen saf alüminyumu ve bazı alüminyum alaşımlarını kaynak yapmak için gaz (oksi-asetilen) kaynağı kullanılmaktadır.
Kaynak gazları (Yanıcı gaz-oksijen) : Genellikle asetilen ve oksijen gazları kullanılmaktadır.
Oksi-asetilen alevinin göreceli olarak düşük ısı yoğunluğu ve alüminyumun yüksek ısı iletkenliği kaynak hızını düşürür ve büyük çekmelere neden olur ki bu kaynaklı birleştirmede gerilimler ve deformasyon oluşturur. Isıdan etkilenen bölge çok geniştir, soğuk veya yaşlandırarak sertleştirilen iş parçalarında ana metal yumuşar ve mekanik mukavemetini kaybeder. Gaz kaynağı için gereken dekapan kaynak ağzının iki yüzeyine ve ilave metale fırça ile uygulanır. Dekapan artıklarının temizliği zaman harcayan bir iştir.
ÖRTÜLÜ ELEKTROD KAYNAĞI
Örtülü elektrodlar ile elle kaynak yaparak daha yüksek kaynak hızları elde edilir.
8 mm’den kalın malzemeleri kaynak yaparken, gözeneksiz ve iyi bir birleştirme sağlayabilmek için en az 200°C’ye ön tav yapılması tavsiye edilir. Kaynak dikişinin korozyon direncini korumak için, tüm curuf kalıntılarının temizlenmesi gereklidir.
GAZALTI KAYNAKLARI (MIG/TIG) :
Koruyucu Gazlar
Havayı kaynak banyosundan uzak tutmanın yanında, koruyucu gazın, arkın kararlığı ve sonuçtaki kaynak kalitesi üzerinde çok büyük etkisi vardır. Şu ana kadar Argon ve Helyum soy gazları ayrı, ayrı veya karışımları alüminyumun kaynağında çok iyi sonuçlar vermiştir. Fakat, saf argonun, Ar+He karışımına göre daha sessiz ve kararlı bir arkı vardır. Diğer...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.