abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ağız tütünü öpülmek ilkokul 2 sınıf matematik konuları çatı arası tikel tabakalanma dinmek linyit kömürü nazik irasyonel sayılar serbest okuma ve yazma yüzüne bakılmaz yöneltim human factors engineering kirli su aritma müntahabat bigadic vardakosta francala denizyolu küt küt toplumsal tabakalaşma madenlerimiz tutuşma klasik roman modern roman fiziksel planlama ilkeleri paradikma itiş komandit şirket zemmetme hint kültürü mısırlılar orta karın oliver roy sıcak sular nasıl oluşuyor irşat etmek görsel biçimleme ögeleri mim koymak boralı bitki ve hayvanların özellikleri şımartılmak beydaba masalları ırk bilimi 20.yy enflasyon arkadaş ile ilgili kompozisyon fsi ahlaki değer musallat bayi yapılanması 15 stok hesapları nesir ittihak ve terakki cemiyeti tarih seridi çandarlı halil paşa 23 nisan ile ilgili şiirler elektronik mühendisliği staj raporu polye nedir Anka active-passive medya ne demektir kuvayyi milliye hareketi saz semaîsi hammadde kalite fıkır fıkır fizik yıllık planları düzen eş anlam bul barametre tekstil öğretmenleri dergi reklamları dengelik eski türk yazıtları itfaiyeciler gelişmekte olan ülke piyasaları dinç yer adları efsanesi doğalgaz tesisatı menajer kazan türleri aklı ermek maas yazısı bileşik faiz kütlenin korunumu albert oto motor kıta sahanlığı cut-off ampulun parlaklığını etk gonozom izotop atomların kullanım alanları cihanşümul ionesco zelve 1 metreküp kac ton su sanatsal metinler gemi yer cücesi inorganik satmak pil kim icat etti


İNSANLIĞIN ORTAK MİRASLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 110309 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI

KAVRAMLAR:

1. İnsan: Bazı özellikleri ile diğer canlılara benzeyen; fakat aklını kullanabilme, konuşabilme, yaratıcı düşünebilme, kendini ve çevreyi tanıyıp ihtiyacına göre değiştirebilme, duygusallık, geçmişi hatırlama... gibi kendine has özellikleriyle onlardan ayrılan üstün bir varlıktır.
2. İnsanlık: Bütün insanlardan oluşan topluluk; iyi doğru, güzel diye vasıflandırabileceğimiz insanı insan yapan niteliklerin hepsine birden insanlık denir. Yardımlaşma, dürüstlük, saygı, sevgi vb)
3. Ortak miras: Geçmişte yaşamış bütün insanların gelecek nesillere bıraktığı maddî-manevî bütün değerlere ortak miras denir.
İnsanlığın ortak mirasını oluşturan sanat, düşünce, edebiyat ve bilim eserleri bir kişi veya millet tarafından meydana getirilirse de bütün insanlığın ortak malı sayılırlar.

* UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı) insanlığın ortak mirasının korunup bütün insanlığa tanıtılması için kurulmuştur.


İNSANLIĞIN SANAT, DÜŞÜNCE, EDEBİYAT ve BİLİM MİRASI

İnsanlığın Sanat Mirası:

Duygu ve düşüncelerin söz, yazı, ses, hareket, renk ve şekille güzel ve etkili bir biçimde anlatılmasına sanat denir. Mimarlık, resim, müzik, tiyatro, roman gibi sanat alanları vardır.

* İlk çağlarda insanlar mağara duvarlarına basit aletlerle günlük yaşamlarındaki olayları anlatan resimler çizmişlerdir.

* Çin, Hindistan, Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Yunan, Roma, Güney Amerika medeniyetleri insanlığın sanat mirasının temellerini atmışlardır.

* Evrensel değerler taşıdığı için yüzyıllar ötesinden günümüze ulaşabilen ve yeni eserlere örnek olan bu sanat mirasını korumalıyız.

İnsanlığın Düşünce Mirası:

İlk insanların korkuları ve ihtiyaçları onları düşünmeye yöneltmiştir. Doğayı gözlemek, çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışmak, olaylar arasında ilişki kurmak insan düşüncesini geliştirmiştir.

İnsanlar duygu ve düşüncelerini aktarmak için iletişim aracı olarak “dil” ve “yazı”yı kullanmışlardır. Yazının icadı düşüncede ortak mirasın temelini oluşturmuş ve bu ürünlerin sonraki nesillere aktarılmasını ve geliştirilmesini sağlamıştır.

İnsan düşüncesinin gelişmesi “felsefe” bilimini ortaya çıkarmıştır. Felsefe “bilgelik sevgisi”, filozof “bilgeliği seven” anlamına gelir.

Konfüçyüs (Çin/M.Ö.-1000), Buda (Hint), Tales (M.Ö: VI. yy), Heraklitos (Yunan) ilk düşünce ürünlerini ortaya koymuş, evreni tanımaya çalışmışlardır.

Sokrat (M.Ö: IV. yy), “Kendini bil!” sözü ile düşünceyi insanın kendisine yöneltmiş, öğrencisi Platon ve Aristoteles insan düşüncesini geliştirerek sistemli hale getirmişlerdir.

Ortaçağ batı düşüncesinin temelini din oluştururken, İslâm dünyası bilim ve düşünceye önemli katkılarda bulunmuştur. Farabi, İbn-i Sina, Gazali, İbn-i Rüşd, Harizmî gibi...

XV. ve XVI. asırlarda batıda Rönesans (düşünce ve sanatta yeniden doğuş) ve Reform (dinî fikirlerin akılla kontrol ed...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.