abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders istisnasız kolon şeması incidence dinlence anlatım ve özellikleri güzel konuşma ve yazma plan turizm istatistik yüzü soğuk ekonomik sistem metrekare hesaplama kartografik calı kuşu apartman çocukları rıfat ılgaz kent yönetimi imik kutsiyet astarlama edebiyatta mektup temsilcileri terörün yayılma nedenleri benzeşmek su korkusu genotip dış güçler sessizleşme cabadan münhani oys sınavları ne zaman adana dalama kımıldatma kara elmas saat çeşitleri yalancı dolma holografi c20 betonu 10.sınıf ders notları yüreklilikle 1919 ile 1923 arası sırım gibi sac hesapları cumhuriyet tarihi kronolojisi makine arızaları nabizade nazım dinin değerleri sıcak soğuk şekil verme stajı performans ve proje ödevi kategorik eğiticilik çamaşır makinası iyonlaşma enerjisi bilgi felsefesi muvasala akil baliğ olmak eski hayvan resimleri arşivlemek muhasebeye giriş ithaf 2004 kpss istatistik soruları atom modeli yapımı adam başına filo kiralama perestiş temel büyüklük ne demektir doğadaki madde çevrimi saydam boya peygamberlere gelen mesajların amacı volkanik daglar nimet hakkı harmonik titreşim ceza yemek sual etmek lifo fizyonomi makro iklim tipleri normatif puzolanlar internet tabanlı lojistik civata standartları atp molekülü hakkında beklenmez resimde doku nedir sermaye arttırımı 1. murat hayatı forvet atatürk ve edebiyat öss problemler matematik soruları başkalaşım kayaçları balık yağı zeolit soluklaşma türkçe dersi otorite kurma tariş tevcih fahrî rövanş sarman haldun taner tuş traventer


İNSANLIĞIN ORTAK MİRASLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 110309 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI

KAVRAMLAR:

1. İnsan: Bazı özellikleri ile diğer canlılara benzeyen; fakat aklını kullanabilme, konuşabilme, yaratıcı düşünebilme, kendini ve çevreyi tanıyıp ihtiyacına göre değiştirebilme, duygusallık, geçmişi hatırlama... gibi kendine has özellikleriyle onlardan ayrılan üstün bir varlıktır.
2. İnsanlık: Bütün insanlardan oluşan topluluk; iyi doğru, güzel diye vasıflandırabileceğimiz insanı insan yapan niteliklerin hepsine birden insanlık denir. Yardımlaşma, dürüstlük, saygı, sevgi vb)
3. Ortak miras: Geçmişte yaşamış bütün insanların gelecek nesillere bıraktığı maddî-manevî bütün değerlere ortak miras denir.
İnsanlığın ortak mirasını oluşturan sanat, düşünce, edebiyat ve bilim eserleri bir kişi veya millet tarafından meydana getirilirse de bütün insanlığın ortak malı sayılırlar.

* UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı) insanlığın ortak mirasının korunup bütün insanlığa tanıtılması için kurulmuştur.


İNSANLIĞIN SANAT, DÜŞÜNCE, EDEBİYAT ve BİLİM MİRASI

İnsanlığın Sanat Mirası:

Duygu ve düşüncelerin söz, yazı, ses, hareket, renk ve şekille güzel ve etkili bir biçimde anlatılmasına sanat denir. Mimarlık, resim, müzik, tiyatro, roman gibi sanat alanları vardır.

* İlk çağlarda insanlar mağara duvarlarına basit aletlerle günlük yaşamlarındaki olayları anlatan resimler çizmişlerdir.

* Çin, Hindistan, Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Yunan, Roma, Güney Amerika medeniyetleri insanlığın sanat mirasının temellerini atmışlardır.

* Evrensel değerler taşıdığı için yüzyıllar ötesinden günümüze ulaşabilen ve yeni eserlere örnek olan bu sanat mirasını korumalıyız.

İnsanlığın Düşünce Mirası:

İlk insanların korkuları ve ihtiyaçları onları düşünmeye yöneltmiştir. Doğayı gözlemek, çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışmak, olaylar arasında ilişki kurmak insan düşüncesini geliştirmiştir.

İnsanlar duygu ve düşüncelerini aktarmak için iletişim aracı olarak “dil” ve “yazı”yı kullanmışlardır. Yazının icadı düşüncede ortak mirasın temelini oluşturmuş ve bu ürünlerin sonraki nesillere aktarılmasını ve geliştirilmesini sağlamıştır.

İnsan düşüncesinin gelişmesi “felsefe” bilimini ortaya çıkarmıştır. Felsefe “bilgelik sevgisi”, filozof “bilgeliği seven” anlamına gelir.

Konfüçyüs (Çin/M.Ö.-1000), Buda (Hint), Tales (M.Ö: VI. yy), Heraklitos (Yunan) ilk düşünce ürünlerini ortaya koymuş, evreni tanımaya çalışmışlardır.

Sokrat (M.Ö: IV. yy), “Kendini bil!” sözü ile düşünceyi insanın kendisine yöneltmiş, öğrencisi Platon ve Aristoteles insan düşüncesini geliştirerek sistemli hale getirmişlerdir.

Ortaçağ batı düşüncesinin temelini din oluştururken, İslâm dünyası bilim ve düşünceye önemli katkılarda bulunmuştur. Farabi, İbn-i Sina, Gazali, İbn-i Rüşd, Harizmî gibi...

XV. ve XVI. asırlarda batıda Rönesans (düşünce ve sanatta yeniden doğuş) ve Reform (dinî fikirlerin akılla kontrol ed...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.