abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders istanbulu kim ne zaman fethetti geometri tahtası konserve nedir beşeri yapı hz muhammed hayatı altın ışık /ziya gökalp ahmet turan oflazoğlu afyon mermer fabrikası permanganat haya insan sesinin oluşumu atatür ve bilim kaynak tekniği gümüş iyonları öğle vakti tekstil mühendisliği katılarda genleşme taşçı karşılaştırmalı edebiyat doğa ve biz izmirin işgali dorian karadenizin koyleri arefe günü yazışma teknikleri türkçe ile ilgili söylenmiş sözler elektrik makinalar ingilizce günlük konuşma dil akifer Urban vitaminler 2004 kpss sonuçları 3. jeolojik zaman mantolu göllenme odunsu bitkiler mutmain sıkıntıda olmak eksiliş elektrik devresi anı türü tarihçesi 4 büyükl kutsal kitap birim analizi sokucu dogal afetlerden korunma 18 mart canakkale şehitleri hz muhammed 21haziran bahçelik muzaffer izgü güderi metal kalıba döküm körfez savaşı elipsoit köy türküsü kılçıklı +413 savuşturma sansar süleymaniye el ele tezkireci 1980 sonrası tekstil endüstrisi inhisar ötmek anybody çıkarmak kıble globalization iş gören bulma ve seçme tıraş etmek halojen art cam pro konferans çekmek hürriyet ve eşitlik ne demektir mikrobik canlı odaklaşmak kimyasal tepkimelerin önemi İslâv 2. dönem tanzimat edebiyatı automation zigetvar seferi kazandırmak kaçamak karadenizde el sanatları peynirli pide çocuk ruhlu küçük borçlu van gogh relative mimar sinanın hayatı ve eserleri yatağan çevremizde bulunan dini semboller gadir müthiş ilk çağda anadolu uygarlıkları hempa dala çıka öncesiz


İNSANLIĞIN ORTAK MİRASLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 110309 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İNSANLIĞIN ORTAK MİRASI

KAVRAMLAR:

1. İnsan: Bazı özellikleri ile diğer canlılara benzeyen; fakat aklını kullanabilme, konuşabilme, yaratıcı düşünebilme, kendini ve çevreyi tanıyıp ihtiyacına göre değiştirebilme, duygusallık, geçmişi hatırlama... gibi kendine has özellikleriyle onlardan ayrılan üstün bir varlıktır.
2. İnsanlık: Bütün insanlardan oluşan topluluk; iyi doğru, güzel diye vasıflandırabileceğimiz insanı insan yapan niteliklerin hepsine birden insanlık denir. Yardımlaşma, dürüstlük, saygı, sevgi vb)
3. Ortak miras: Geçmişte yaşamış bütün insanların gelecek nesillere bıraktığı maddî-manevî bütün değerlere ortak miras denir.
İnsanlığın ortak mirasını oluşturan sanat, düşünce, edebiyat ve bilim eserleri bir kişi veya millet tarafından meydana getirilirse de bütün insanlığın ortak malı sayılırlar.

* UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı) insanlığın ortak mirasının korunup bütün insanlığa tanıtılması için kurulmuştur.


İNSANLIĞIN SANAT, DÜŞÜNCE, EDEBİYAT ve BİLİM MİRASI

İnsanlığın Sanat Mirası:

Duygu ve düşüncelerin söz, yazı, ses, hareket, renk ve şekille güzel ve etkili bir biçimde anlatılmasına sanat denir. Mimarlık, resim, müzik, tiyatro, roman gibi sanat alanları vardır.

* İlk çağlarda insanlar mağara duvarlarına basit aletlerle günlük yaşamlarındaki olayları anlatan resimler çizmişlerdir.

* Çin, Hindistan, Mısır, Mezopotamya, Anadolu, Yunan, Roma, Güney Amerika medeniyetleri insanlığın sanat mirasının temellerini atmışlardır.

* Evrensel değerler taşıdığı için yüzyıllar ötesinden günümüze ulaşabilen ve yeni eserlere örnek olan bu sanat mirasını korumalıyız.

İnsanlığın Düşünce Mirası:

İlk insanların korkuları ve ihtiyaçları onları düşünmeye yöneltmiştir. Doğayı gözlemek, çevresinde olup bitenleri anlamaya çalışmak, olaylar arasında ilişki kurmak insan düşüncesini geliştirmiştir.

İnsanlar duygu ve düşüncelerini aktarmak için iletişim aracı olarak “dil” ve “yazı”yı kullanmışlardır. Yazının icadı düşüncede ortak mirasın temelini oluşturmuş ve bu ürünlerin sonraki nesillere aktarılmasını ve geliştirilmesini sağlamıştır.

İnsan düşüncesinin gelişmesi “felsefe” bilimini ortaya çıkarmıştır. Felsefe “bilgelik sevgisi”, filozof “bilgeliği seven” anlamına gelir.

Konfüçyüs (Çin/M.Ö.-1000), Buda (Hint), Tales (M.Ö: VI. yy), Heraklitos (Yunan) ilk düşünce ürünlerini ortaya koymuş, evreni tanımaya çalışmışlardır.

Sokrat (M.Ö: IV. yy), “Kendini bil!” sözü ile düşünceyi insanın kendisine yöneltmiş, öğrencisi Platon ve Aristoteles insan düşüncesini geliştirerek sistemli hale getirmişlerdir.

Ortaçağ batı düşüncesinin temelini din oluştururken, İslâm dünyası bilim ve düşünceye önemli katkılarda bulunmuştur. Farabi, İbn-i Sina, Gazali, İbn-i Rüşd, Harizmî gibi...

XV. ve XVI. asırlarda batıda Rönesans (düşünce ve sanatta yeniden doğuş) ve Reform (dinî fikirlerin akılla kontrol ed...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.