abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders cözelti cesitleri inanç şahane dairesel dürüst oyun agrafi çekilme çağdaş devlet teknolojik tahmin sabetay 2a grubu metalleri genel özellikleri düzyazı türleri sertleşmek düşüş tel örgü sürükleme tahrir bakır kaynağı hükümsüzlük yatılma pisagor ve öklid bağıntısı weber kent çipo görsellik ileri geri etmemek şebeke büyü bozmak alumina üretimi bebek isimleri bütünlemek çözümleme aql kavuniçi şunu püfür püfür ankara romanı kilitli diferansiyel çalısma göğüsleme misal 3 selim dönemi ve yaptığı yenilikler sabetay sevi water pollution avrupa hun devleti hapsetme sabo hesap etmek memurluk purchasing power parity astronomi ve uzay bilimleri gün ortası hücre soruları internet tabanlı lojistik aşki mustafa curtius elektrik ark kaynagı esir şehrin insanları hacivat ve karagoz hayatı 17. osmanlı iran ilişkisi ve genel bir bakış bir defa giresun seri garanti bankası devimsel sultanlık derken 1980 turkiye tarim durumu kağıdın oluşumu türkiyede ham maddesi toprak olan fabrikalar ışık ve ses fen bilgisi sürükleyici 32 farz demokrasi ve iletişim iç dünya yapı kredi hz idris pazarlama örgütlenmesi terletmek katlanılma tekstil baskı önlemek desenleme toptan satış insanda solunum sistemi enstantane oks sınav sonucu öğrenme altın ışık özeti folklorik ekran ilkokul ders konuları kus beton karısım hesabı göl deniz okyanus hoşgörülü olmak yumuşacık muvakkaten su nedir staj şantiye traffic calming kafaca


BLAİSE PASKALIN HAATI - PASKAL UÇGENİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 110801 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


Blaise PASCAL


(Fransız matematikçi, fizikçi ve yazar, 1623 - 1662)


Bir Fransız matematikçi ,fizikçi ve aynı zamanda teolojist olan Blaise Pascal, Etienne Pascalin üçüncü çocuğu ve tek oğluydu.Daha üç yaşındayken annesinin ölümü üzerine yetim kalır.1632 yılında babası dört çocuğuyla beraber Clermont’u terk ederek Paris’e yerleşir.


Babası antiortodox olduğu için O’nu kendisi yetiştirmeye karar verir. Kendisi de zamanının iyi matematikçilerinden olan Etienne Pascal, oğlunun 15 yaşından önce matematik çalışmaması gerektiğine karar vererek evini matematik dokümanlarından arındırır.Fakat bu küçük Pascal’in sadece matematik merakını ateşler,12 yaşında kendisi geometri çalışmaya başlar. O zamanlarda üçgenin iç açılarının toplamının, iki dik açının toplamına eşit olduğunu bulur , bunun üzerine babası teslimi silah eder ve ona incelemesi için Euclid’in teoremlerini içeren dokümanları verir. Yani matematikle ilgisi çocukluk döneminde matematik eğitimi almadan başlar, sonraları babasıyla beraber "Academie Parsienne" deki derslere katılmaya başlar, 16 yaşına geldiğinde burada aktif olarak rol alır, ve profesör Girard Desargues in bir numaralı yardımcısı ve öğrencisi olur. Bu esnada özellikle konikler üzerinde çalışarak konu hakkında kitapçık yayınlar.


1639 yılında da "Pascalın Esrarengiz Altıgeni" yle geometriye katkıda bulunur.


Daha 16 yaşındayken konikler üzerine bir inceleme yazdı. 1642de bir hesap makinası icat etti. Matematikle uğraşan babasıyla birlikte Paris Mersenne Akademisine kabul edildi.Pascala göre rastlantı geometriye dökülebilir. Onun olasılıklar hesabına yaklaşımı, Pascal üçgeni denen aritmetik üçgene dayanır. Pascal daha sonra sikloit üzerine incelemelere başladı ve "Traité des sinus du quart du cercle" (Çeyrek çemberin sinüsleri üzerine inceleme) adlı yapıtında Leibniz in de yararlanacağı karakteristik üçgeni buldu... 1653ten itibaren matematik ve fizik üzerine çalışarak sıvıların kararsızlığı üzerine bir kitapçık yazar. Bu kitapçıkta Pascalın basınç kanunu açıklanır. Kendisi binom üçgeni üzerinde çalışan ilk matematikçi olmasa da bu konuda çalışması değişik gelişmelere ışık tutmuştur...Aynı yıl babasının bir vergi toplama memuru olarak tayini çıkması üzerine Parisi terk ederek Rouen şehrine yerleşirler. Burada babasına yardımcı olmak amacıyla ilk rakamsal hesap makinesini yapar, bunu gerçekleştirmek için üç yıl çalışır, 1642-1645.1646-1648 yıllarında atmosfer basıncı üzerinde değişik deneyler yapar, ve şu sonuca varır: atmosfer basıncı yükseklikle doğru orantılı olarak düşer ve atmosferin üzerinde bir boşluk vardır.1653 ten itibaren matematik ve fizik üzerinde çalışarak sıvıların kararsızlığı üzerine bir kitapçık yazar, bu kitapçıkta Pascalın basınç kanunu açıklanır. Kendisi binom üçgeni üzerinde çalışan ilk matematikçi olmasa da bu konuda çalışması değişik gelişmelere ışık tutmuştur. ...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.