abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders işaretlenme ulkemizde tarım ve sanayii goc sınavları nadan pazarlama stajı bulmaca türleri devriliş şehriye kaligrafi çizgiler fırat nehri doğurarak çoğalan hayvanlar yosun külü kriminolog protez dünyada kullanılan bütün diller markov zincirleri müseddes ağzını açmak paslanmaz çelik toz maslow ve gereksinmeler hiyerarşisi rodeo sosyal örgütlerin amacı saçı uzun aklı kısa kurşun izabe fırınları siyahımsı çivisiz ago go bel kamaşma muhasebeci kara parcası hırslanma osmanlı devletinin kültür ve uygarlığı ultrasonik muayene uydu fotogrametrisi sahtecilik lise 1 kimyası doğal afetlerden korunma yolları çinde teknoloji alanı il rakımları badem fidanı alk oto trafosu taş bilimi belgenin genel anlamı aşkabat insanların çevreye olan olumsuz etkileri batı etkisin dat net makroklima atatürk ve laiklik kimya mühendisliği ithalat staj yavaşça yavaşça perdah 13-18 yaş arası psiko-sosyal gelişim sermaye piyasası kurulu sınav soruları hunharca mamül hayat eğrisi galileo galilei temsilci oradan kobilerde insan kaynakları tanrilar ve generaller proje ve performans sunumu bulanık blaise pascal pizza kulesi büyülü ana mektebi tag java script belirti türkiye ekonomi şehzade mustafanın öldürülmesi kaynak teknolojisi seslenmek tez önerisi tek sesli gıdalar yarılanma sekretarya sevkiyat divizör hesabı mastitis doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı sonucu oluşan sorunlar lise 1 matematik konu mantık morfem kasabacık bahaddin hâlen doluşma perklorik asit ingilizce konuşma konuları lise 2 kimya sut kostik telekominasyon yüz temel eser özetleri çekim ekleri


KUVAİ MİLLİE


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 110938 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Kuva-yı Milliye

MONDROS MÜTAREKESİNİN İMZALANMASIYLA İSTANBUL HÜKÛMETİ VE BUNA BAĞLI OLARAK ORDU İTİLAF DEVLETLERİNİN KONTROLÜNE GİRMİŞ, DEVLET MÜESSESELERİ VAZİFELERİNİ YERİNE GETİREMEZ DURUMA GELMİŞTİ. TÜRK MİLLETİ UĞRADIĞI HAKSIZLIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HUSUSUNDA RESMÎ MAKAMLARA YAPMIŞ OLDUĞU MÜRACAAT SONUÇ VERMEYİNCE VAZİFENİN KENDİNE DÜŞTÜĞÜNÜ KABULLENİP, İŞGAL GÖREN BÖLGELERDE DÜŞMANA KARŞI HAREKETE GEÇTİ. İŞTE BU DİRENİŞ HAREKETİNİ BAŞLATANLARA KUVA-YI MİLLİYE(MİLLÎ KUVVETLER) ADI VERİLMİŞTİR.
mili mücadele tarihimizde kuva-yı milliye deyiminin biri dar, diğeri geniş olmak üzere iki ayrı manası vardır. bunlardan ilki milis teşkilâtı adıyla da anılan millî kuvvetleri, yani silâhlı mukavemet teşkilatını anlatmaktadır. diğeri ise millî mücadeleyi bütünüyle içine alan daha geniş bir anlamı ifade eder. bu geniş mana içerisinde müdafaa-i hukuk cemiyetleri, kongreler, ilk büyük millet meclisi , misak-ı millî gibi dönemin temel gelişmeleri yer almaktadır. yakın tarihimizde kuva-yı milliye dönemi izmirin işgali ile ı.inönü muharebesi arasında geçen yaklaşık bir buçuk yıllık (mayıs 1919-aralık 1920) dönemi ihtiva eder. bu zaman zarfında fiilen yabancı işgaline karşı koyan kuva-yı milliye hareketi osmanlı devletine bağlı bir kuvvet hüviyetinde değildir. mevcut hükûmetten ayrı fakat türk milletine dayanan ve onun adına faaliyet gösteren, dolayısıyla yalnız anadolu türk halkının bünyesinden çıkmış bir direniş hareketidir. kuva-yı milliyenin ortaya çıkışı bir siyasî parti hüviyetinde de olmamış, taraftarlarını memnun edecek mevkileri ve memuriyetleri de vaat etmemiştir. buna rağmen az zamanda ülke genelinde samimî bir türk birliği meydana getirmiş olmasını ancak halkın hâlet-i ruhiyyesi, geçirdiği sıkıntılar ve istiklâlini müdafaa hususundaki hassasiyeti ile izah etmek mümkündür.
kUVA-YI mİLLİYENİN mİLLİ mÜCADELE DÖNEMİNDE BİRÇOK FAYDALARI OLMUŞTUR. sAĞLADIĞI EN ÖNEMLİ FAYDA, DÜNYA KAMUOYUNDA tÜRK HALKININ yUNAN İŞGALİNİ SÜKÛNETLİ KARŞILIĞI KANAATİNİN YERLEŞMESİNİ ÖNLEMEK VE mİLLİ mÜCADELE HAREKETİNİ MAZLUM BİR MİLLETİN İSTİKLÂL HAREKETİ OLARAK GÖSTERMEK OLMUŞTUR.
Mustafa Kemal Paşa Anadoluya ayak bastığım zaman milleti bir istiklâl cidaline hazır ve teşne bir hâlde buldum derken mevcut olan bu ortamın geniş bir propaganda şebekesi vasıtasıyla sağlandığı anlamına gelmediği açıktır. Anadolu Türkünün bu noktaya gelmesini sahip olduğu cevher-i aslîsinden çıkan tabiî ve ananevî bir netice olarak kabul etmek en isabetli görüş olacaktır. Kuva-yı Milliye ruhundan anlaşılması gereken mana da bu olmalıdır. Kuva-yı Milliye ruhu sadece Milli Mücadele döneminde ortaya çıkan bir vakıa değildir. Kaynağını Türk milletinin bilinmeyen tarihinden bu tarafa sahip olduğu ve nesilden nesile intikal etmiş olan ilk cevherinden alan yeni bir Türk ruhudur. Yahya Kemal bu anlayışı şu şekilde dile getirmektedir.:
Anado...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.