abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yeniden yapılandırma geometri testleri gücün formulü nedir paraca fuzuli şiiri badanalar yesil gece korse sıcak sular nasıl oluşuyor 1 ve 2 inönü savaşları oturum azeotropik karışımlar 286 indirimli süt otu çevre mühendisliği staj defteri endüktif çeşitleri 2237 magazin sıkı yönetim incelik büyüme hormonu keza abd çelik üretimi açık lise sınav sonuç çevreyi korumak için neler yapmalıyız kalite kontrolü sema nukleer enerji göz pencere radar demir karbon eğlence programları felç sesleniş anının tarihi gelişimi çivit otu vatansever selim soylu tütsü yapmak öss çıkmış soruları istanbulun resimleri ayanlar büro mimarlık sıvılarda genleşme abdestini vermek sebze meyve mevlana hacı bektaş ingilizce öğretimi uzman cavuş bellemek yeni ürün gelistirme refik halit karay sevr antlaşması fukara bor karbürler cop madde döngüsü erat omuz başı sınav programı millet sevgisi açımlama defter nasıl üretilir cengiz han destanı geveleme duka istekli sehiv hatay meselesi yat kaptan akıl almak mıhlanmak spor ile ilgili sözler richard atatürkün türk dili ile ilgili sözleri aşık veyselin insan sevgisi yönetim ve organizasyonda denetim 3. dünya ülkeleri periyodik cetvelin özellikleri transport ordövr kaideli silindirin alanı bursa meslek liseleri fareler kamu arazilerinin tasarrufu rusya edebiyatı Nemçe sanat nedir ziya gökalp lisan duyurum kaybolan meslekler okul ile ilgili kompozisyon planlar takatuka cibali lisesi gırt banka yazılı sınav soruları


İSTATİSTİĞİN ÖNEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 111075 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İSTATİSTİĞİN ÖNEMİ


Sözlük anlamı itibariyle “Bir kısım konuların rakamlarla değerlendirilmesi” olan istatistik, günümüzde ekonomi, siyaset, güvenlik, sosyal bilimler gibi pek çok alanlarda kullanılmaktadır.

Bilgi çağı olarak sıkça zikredilen yüzyılımızda, geleceğin şimdikinden çok daha farklı olacağını düşünen yöneticiler, sunulan hizmetlerde verimliliğin artmasını sağlamak için konularıyla ilgili mevcut bilgilere sahip olmak ve bunları uygulamaya geçirmek zorundadırlar.Zira geçmişten gelen birçok şeyin mevcut yapısı itibariyle geleceğe taşınamayacağı açıktır.Bu yüzden, insanlık için yapılan tüm hizmetlerde olduğu gibi güvenlik alanında da eski yöntemlerin, yerini çağdaş uygulamalara bırakacağı muhakkaktır.

Güvenlik alanındaki uygulama metotlarının da geliştirilmesi, yön verilmesi ve eksikliklerin giderilmesi konusunda yardımcı bilimlerden birisi olan istatistiğin güvenlik güçlerimize faydası inkar edilemez.

Bu hususta, kamu emniyetini muhafaza, müdafaa ve istirahat ile yükümlü kılınan genel zabıta konumundaki polisin görevleri; öncelikle bastırıcı ve önleyici olarak 2 kısımda incelenebilir.

Meydana gelen asayişe müteallik olayların tespit edilmesi ve varsa delillerinin ilgili adli mercilere intikal ettirilmesi demek olan bastırıcı hizmetlerin yanında, olayların meydana gelmeden önce önlenmeye çalışılması anlamını ifade eden önleyici hizmetler de polisiye tedbir ve yaklaşımlarda önemli bir yoğunluğu işgal etmektedir.İşte sayılan bu görevlerin; içinde bulunulan zamanın getirdiği yeni koşullara uyarlanabilmesi, polisin teknik yaklaşımlarının modifiye edilebilmesi ve bu koşullara ilişkin olarak vatandaşlarımız ve ilgili kurumlarca alınması gerekli tedbirler hakkında; zamanı, cinsi, uygulama şekli ile nicelik ve nitelik olarak personel istihdamı gibi hususlarda doğru ve kesin ölçülere sahip olabilmek, mevcut istatistikler sayesinde mümkün olabilecektir.

En basit manada, elimizde mevcut bulunan rakamları bir uzman gözü olmadan yanyana getirip baktığımızda bile, oldukça dikkat çekici noktaları görebiliriz. Zaten günlük hayatımızda da farkında olmadan hepimiz, kendi istatistiklerimizi oluşturup buna göre çeşitli yorumlar yaparak hayatımızın büyük bir bölümünü yönlendirmekteyiz. Sadece yapmamız gereken farkında olmadan yaptığımız bu değerlendirmeleri farklı yönlere taşımaktır.

Öncelikle farkında olmadan yaptığımız istatistik değerlendirmelerinden örnekler vererek başlayalım. Baharın başlangıcında, hepimizin bildiği “kırkikindiler” denilen yağmurlar vardır. Atalarımızın gözlemleri sonucu, çok da güzel bir isim bulunmuştur. Öğleden sonraları başlayan ve günlerce yağan bir yağmurdur bu.Pazarcıların geri götürmemek için meyve ve sebzeleri akşam saatlerinde ucuz sattığını gördüğümüzden, alışverişimizi bu saatlerde yaparız. Hepimiz duymuşuzdur; annelerimiz ve ninelerimiz anne adaylarının fiziki özelliklerinden, doğacak çocuğun cins...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.