abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders merbutiyet tahta hipofiz bezi açıkögretim soruları 19.yy osmanlı falsolu bir ara ışık spektrometresi tik ağacı netsis armonika tekstil öğretmenleri tem işi oluruna bırakmak kavuklu çernobil faciası çok partili rejim denemeleri çember alan hesabı internetten görüntü iktisadi planlama kurk vandalizm honda motorları alkol kristal denizaltı indükleme 6502 entegresi relikt ve endemik bitkiler türkiyede kdv sistemi ebruculuk yevmiye defteri sömürgeci halat çekme ulusal ve uluslar arası kuruluşlar anadolu ve türkiye isimleri devir hesabı lazer ile kesme yöntemleri atom mühendisligi alginin etkisi nasrettin hocanın fıkraları teknolojının yararları Pakistanlı sis şiiri jinekoloji kan basıncı dağlıç divan edebiyatı saflaştırma 01 restaurant dünyanın en büyük penisi iç mimarlık sanatı ege bölgesi haritası eski kıyafetleri namüsait onlar basamağı empati sivrilmek marka kültürü fen bilgisi sürtünme cevre kirliligi ankaranın başkent oluş sebebi hayvanlarda beslenme lehim sehpası tabiye uzunluk birimleri cıvıldama hikaye özeti sofistik kaolin agacın faydaları mordanlama çözünme eş anlamlı sözcükler dengeli ters fonksiyon reaksiyon hızı piç yasak kitap hava ulaşımı seh süzme öğrencilerin görevleri kültür kavramı adlî tıp evvel 23 eylül sıcakkanlı ı.ıı meşrutiyet simple enberi yamuk alan kuvvet bir tanem hareket kanunları minyatürcü su yalıtımı tasarruf hünnap hısımlık dünyanın coğrafyası değişir


BEDEN DİLİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 111174 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BEDEN DİLİ

İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasının birçok yolu vardır. İsteklerini sözlü,yazılı,jest ve mimikler vs gibi çeşitli yollarla anlatırlar. Araştırmalara göre verilmek istenen bir mesajın toplam etkisinin yaklaşık %7’sinin sözel(sadece sözcükler),%38’inin sesli(ses tonu,sesin yükselip alçalması ve diğer sesler) ve %55’inin de sözel olmayan öğelerden oluştuğunu ortaya koymuştur. Araştırmaların da anlattığı gibi sözel olmayan öğeler yani bedensel ifadeler(jestler,mimikler vs.) insanların anlaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmacıların çoğuna göre sözel kanal temelde bilgi aktarmak için kullanılırken sözel olmayan kanal da kişiler arası tavırların aktarılmasında kullanılır ve bazı durumlarda sözel mesajların yerini tutar.
İnsanların çoğu zaman farkında olmadan kullandıkları bedensel hareketleri çeşitli biçimlerde kategorilere ayırmak mümkündür. Hareketleri doğuştan gelen,genetik, sonradan öğrenilen ve kültürel işaretler şeklinde kategorilere ayırabiliriz.
Çoğu primat bebek doğar doğmaz emme becerilerine sahiptir. Aynı şekilde çocuklardaki gülümseme yeteneğinin öğrenmeden bağımsız olarak geliştiği tespit edilmiştir. Bu tip hareketler doğuştan gelme ya da genetik hareketler kategorisine dahil edilebilir.
İletişimde kullanılan temel davranışların çoğu dünyanın her yerinde aynıdır. İnsanlar mutluyken gülümserler,üzgün veya kızgınken kaşlarını çatarlar. Baş sallama hareketi ise dünyanın neredeyse her yerinde “evet” anlamına gelirken,bir çeşit baş eğme hareketi olan başı iki yana sallama hareketi “hayır” anlamında kullanılmaktadır.
Araştırmalar çeşitli kültürleri inceleyerek bedensel hareketlerin içinde bulunulan kültürle de alakası bulunduğunu ortaya çıkardı. Bir davranış belli bir kültürde yaygın ve açık bir anlama sahip olabilirken başka bir kültürde anlamsız veya tamamen zıt bir anlama sahip olabilir.
Örneğin, baş parmak ve işaret parmağının birleştirilmesiyle oluşan hareket A.B.D’de herşey tamam anlamında kullanılırken,Japonya’da para, Fransa’da sıfır ya da hiç anlamına gelmektedir. Otostopçular tarafından yaygın olarak kullanılan başparmağını kaldırma hareketi İtalya’da bir sayısını ifade ederken,Yunanistan’da bir küfür yerine kullanılmaktadır.
Hareket grupları ve sözel ve sözel olmayan kanallar arasındaki uyuşmanın gözlenmesi vücut dilinin doğru yorumlanmasında kilit önem taşırlar. İçinde bulunulan ortam,hava koşulları,giyim şekli,içinde bulunduğu statü vb durumlar insanın vücut dilini kullanmasını kısıtlayabilir veya değişik hareketler göstermesine sebep olabilir. Bu yüzden insanların hareketlerin yorumlanmasında bu gibi faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekir. Bazı hareketlerin hızı ve karşıdakiler için ne kadar açık olduğu kişinin yaşıyla da ilgilidir. Örneğin, beş yaşındaki bir çocuk yalan söyledikten hemen sonra iki eliyle ağzını kapatırken, ergenlik ça...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.