abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders enerjinin doğal yaşamda oynadığı rol taylorism deterjanın yapısı denim yıkama duyguların olmadığı bir dünya bühtan papara tabanlık terazi nedir domates hastalıkları paletli ıstanbulu dınlıyorum ayasofyanın tarihi plastik sekil verme gider+bütçe baskı grupları batı karadenizde kurtuluş savaşı betimleme paragrafı tuzlu su deneyleri eski ölçüm aletleri seyda sus payı kalorifer nepal 4 sınıf sınav ilk çağda kentler ve kent yönetimi telefon nasıl çalışır fatih sultan mehmet dönemi yer servisi dokuzuncu öneri suyun polar özelliği iş ingilizcesi sakinleşme louısa may alcott ataol behramoğlu ocaklık yurt sevgisi nedir uşak cinsel şiddet united nations conference tipografi edebiyat öğretmenliği milli mücadele döneminde iletişim cıda endaze atatürkün hayatı ve başarıları sarkıl gösterge bilimi sistol baç morarmak şunu gıda sanayi ve pazarlama sorunları kumaşların mekanik özellikleri modal lifler takvimler şapkacı ağı otu öğretim makaleleri müdrik pazarlama yöntemleri aksak ölçü birleşmiş milletlerin görevleri olcu aletleri eski türk yazıtları seçimler iletişim engelleri midevî Kafdağı gram nasırlı dilim dilim tartılmak insanlara nasıl yardım ederiz karekökler desteci akut apikal apse cebir tarihi yağdırılma iş soruları trafik kaza resimleri çiğit eğitsel oyun bireysel eğitim planı demirsiz archimedes ilkesi kaymak bağlamak (veya tutmak) hikayede zaman türkler kitap özeti saf kan ağaç arısı özel sektör saptanmak türkiye nin sınır kapıları bezdirme eşek kadar cumhuriyet şiiri öfke ölçeği


AHLAK FELSEFESİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 111343 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AHLAK FELSEFESİ

A. AHLAK FELSEFESİNİN KONUSU

1. Felsefe Açısından Ahlak

Belli bir dönemde, belli insan toplumlarınca benimsenmiş olan, bireyler arası ilişkileri düzenleyen kuralların tümü ahlak adını alır. Ahlak konu olarak alan felsefe disiplinine ethik adı verilir. Ethik ahlaki olayları genel olarak incelediği, bu alanda ideal olanı ortaya koymak istediği için ahlaktan farklıdır. Ahlak bir kişinin ya da toplumun ahlakını, ethik genel olarak ahlak olgusunu ele alır.

2. Ahlak Felsefesinin Temel Kavramları

İrade: Akıl ve doğal eğilimler ikilemi karşısında kalan insanın doğal eğilimlere karşı özgürce karar verme yetkisidir.

İyi: Yapılması istenilen şey.

Kötü: Yapılması istenmeyen şey.

Özgürlük: Baskı ve zorlama olmadan bir şeyi seçme gücü.

Sorumluluk: İyi yada kötüden birini yapmanın doğuracağı sonucu üstlenmedir. Özgürlük olamadan sorumluluk yüklenmez. Çocuklar ve akıl hastaları sorumlu tutulmaz.

Vicdan: İnsanın ahlaki değerler hakkında sahip olduğu bilinç.

Erdem: İradenin ahlaki iyiye sabit bir yönelme biçimidir. Cesaret, cömertlik, bilgelik gibi.

Ahlak Yasası: İnsan eylemlerini belirleyen herkes için geçerli olan kurallar.

Ahlaki karar: Yasaya özgürce uyma, karar alma.

Ahlaki eylem: Yasaya uygun hareketi yapma. Eylemin dış yüzü davranış, (yapma), iç yüzü (yapmama) tutumu gösterir.

Ödev: Ahlak yasasına uygun eylemde bulunma.

Mutluluk: Ahlaki eylemin insana sağladığı ruh huzuru.

3. Ahlak Felsefesinin Temel Soruları

Ahlaki eylemin bir ereği var mıdır? Evrensel ahlak yasaları var mıdır? Toplumun belirlediği iyi-kötü gerçekten böyle midir? Ahlak yargısını öteki yargılardan ayıran özellikler var mıdır? İnsan yaradılışı bakımından özgecimi bencil midir? Doğası ahlaklı olmaya uygun mu? İnsan ahlakı eylemde özgür müdür? Bu konuda iki karşıt görüş vardır.

a. Ahlak özgürlüğünü kabul eden düşünürler (İndeterministler):

Şu konuları ileri sürer.

1) Psikolojik konut: İnsan eylemde bulunurken kendisini gözleyecek olsa, yaptığı eylemi, isteyerek yaptığını hisseder.
2) Sosyolojik kanıt: İnsan bir toplum içinde yaşar. Toplumun ondan yapmasını beklediği davranışlar, onun özgür olduğu düşüncesine dayanır. Seçim ve kararlarında özgür olmasaydı sorumlu tutulmazdı.
3) Ahlak kanıtı: İnsan özgür olmasaydı ona buyruklar vermesinin anlamı olmazdı.
4) Hukuk kanıtı: Ceza hukuku, insanın yaptığı bir hareketin sorumluluğunu taşıdığı ilkesinden hareket eder. Sorumluluk özgürlük olmadan olamaz.

b. Ahlak (Determinizm) alanında özgürlüğün değil, determinizmin olduğunu savunanların kanıtları şöyledir.

1) Psikolojik kanıt: Karar olayı karmaşık bir olaydır. Dış uyarmalr, duygular bilinçaltı gibi çeşitli unsurların etkisiyle ortaya çıkar. İnsan karar verirken bunların farkında olmadığı için kendini özgürmüş gibi hisseder.
2) Sosyolojik kanıt: Sosyal kurallar davranışları belirler, insanı zorlar.
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.