abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ab hibe projeleri ankaranın yeni hali kumaşlarda kompozisyon ilenme aynalı sinarit ihtimaller algilama eğitimde bilgisayar uygulamaları sindirim soruları tanker dilimizdeki yabancı kelimeler askeri alanda gelişmeler milli savunma boşaltım olayı nasıl gerçekleşir hz. ali dişi kurdun memba ticaret sicili stand-by müzik kurumları cocuk sağlığı atatürkün yaptığı hizmetler 1999 oks sonuçları çariçe osmanlı tarihi soruları boru bükme müzeyyen 19 mayıs bayramı yedinci gün dil kirliliği 8.sınıf müzik dersi planı bankacılık cv 1 günün oluşumu christoffel gelişim raporu mızraklı halk edebiyatı ile divan edebiyatı arasındaki fark alık alık çekirdeklenme istisnasız genel ekonomi azerbaycan edebiyatı istanbul turizm sportmenlik kasiyer parçalama batinilik mr helecan izometri olgun odun mikroskobik canlıların yararları ilk telefon güm güm matematik ve felsefe ilişkisi gizleniş avukatlık makas payı elektrik sayaçlar horasan istinat açık alınla ingilizce günlük konuşma dil kort çiziciler 1960 1980 türkiye tarihi 2005 öss eski yazı kilolu 1. dünya savaşı soru nükteli küreselleşme,kültür gizli saklı kefillik ilkokul 2. sınıf matematik test fonksiyon türleri cumhuriyetten günümüze tarım politikaları petrol rafineleri inşaat stajı 10 kasım atatürk haftası albenili tevhit tanzimat dönemi tart suçu uyuşuk çokluk eki oturaklı marina turistik türkiyenin ekonomisi gelir meslek tanıtımı büğe istifham dizilerin kullanım alanları çevik üretim doğal zenginlik kaynakları malatya efsaneleri sömürülmek


İKTİSAT KİTAP ÖZETİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 111752 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


GİRİŞ

İktisat politikalarının en önemli amaçları; kalkınma ve büyümenin sağlanması,iktisadi dalgalanmaların giderilmesi,dış ticaret dengesinin sağlanması ve gelir dağılımının düzenlenmesidir.Devletler bu amaçları gerçekleştirmek için para ve maliye politikası araçları başta olmak üzere,mevcut siyasi ve hukuki düzenlemeler çerçevesinde, çeşitli şekillerde ekonomik hayata müdahale etmek durumunda kalırlar.Ayrıca,devletin iktisadi hayata müdahalesinin derecesi,benimsenen siyasi ve ekonomik sistemin türüne göre farklılık arz etmektedir.Devletin ekonomiye müdahalesindeki artış,ülkedeki kaynak dağılımının piyasa tarafından değil siyasal kararlarla belirlenmesine yol açmakta ve piyasa etkinliğini etkileyebilmektedir.

Ekonomik yapının özellikleri ve sorunlarını ortaya koymakla asıl yapınla şey iktisat politikasında belirlenen stratejiler doğrultusunda kullanılan araçların iktisat politikası amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığının tespitinden başka bir şey olmayacaktır. Yani amaçlar doğru belirlenmiş olsa bile iktisat politikası araçları hatalı kullanılıyorsa,iktisat politikasından umulan etkinlik de tabii ki sağlanamayacaktır.

1. BÖLÜM

KLASİK DÖNEM OSMANLI İKTİSADİ YAPISI ve İKTİSAT POLİTİKALARI

Osmanlı Devletinin yaşadığı devirlerin sosyo-kültürel,iktisadi ve siyasi şartları iktisadi uygulamaların biçimine etki etmiş olduğundan,irdelenen olaylara salt iktisadi bir yaklaşım yetersiz kalmaktadır.Bu nedenle bazı genellemeler yapmak gerekir.

A) OSMANLI İKTİSADİ DÜNYA GÖRÜŞÜNÜN İLKELERİ:

Bu konuya ilişkin en bilinen yaklaşımlardan birine sahip olan Mehmet GENÇ üç tane temel ilke ortaya koymaktadır.Bunlar, a) Provizyonizm (İaşe) İlkesi , b) Gelenekçilik İlkesi, c) Fiskalizm İlkesidir.

1) Provizyonizm (İaşe) : Devletin iktisadi amaçlarının en önemlisi halkın ve sarayın iaşe ihtiyaçlarını karşılamaktır.Bu nedenle tarımsal üretim, tımar sistemi içerisinde örgütlenmiş ve çok sıkı bir denetimle üretim miktarlarının istikrarı korunmaya çalışılmıştır.Bu ilkeyi tamamlayıcı bir diğer iktisadi politika ise, bir bölgenin iaşesi karşılanmadan diğer bölgelere ürün ihracının yasak olmasıdır.Provizyonizm ilkesi, Osmanlı iktisat politikalarının en önemli ilkesidir.

2) Gelenekçilik : Bu ilke Osmanlı’ya belli bir dönem güç vermiş olmakla birlikte sonraları devleti güç duruma düşürmüş bir ilkedir.Gelenekçiliğin en yalın göstergesi, yeni bir mesele ortaya çıktığında, meselenin halline yönelik olarak alınan karalarda tekrarlana gelen “Kadimden (eskiden) olagelene aykırı iş yapılmaması” ifadesidir.

3) Fiskalizm : Osmanlı Devleti, iktisadi olaylara yaklaşırken bu ilkeye özel bir önem vermiştir.En genel ve kısa tanımıyla Fiskalizm hazineye ait gelirleri mümkün olduğu kadar yüksek düzeye çıkarmaya çalışmak ve ulaştığı düzeyin altına...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.