abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dağî mucip ingilizce günlük konuşma dil olasılık işlemleri kaynaklar suçlama hız vermek milli emlak kucak pablo picassonun hayati fransızca kelimeler roman incelemesi eskişehir lise isimleri kitap ayaküstü nevzat serian anıtkabir projesi beton türleri dinamometre yapimi çekememek ampermetre yapısı basıncın kullanım alanları kartelleşme iş güvenliği ve işçi sağlığı ilköğretim 4. sınıf peşmelba nikbin birinci derece bilinmeyen denklemler polislik sınav hidrografi vakfiye kreş görevlilik immunoloji su sayacı telemetri 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf eğir kökü kan almak 6. sınıf hayvan ile ilgili soruları activity based costing fehamet solo kurbağanın yapısı azap alışkı mezopotamya matematiği gazlarda basınç orsat cihazı halk müzigi notalari tarz anket araştırma taşınır mal edinme arttırmak metabolizma nedir birler etkin dinleme çocuk felci leaders göllerden yararlanma doğal akaryakıtlar boru bileziği going to future tense daraltma sadme okullarda rehberlik brachial plexus beden cezası müzikte tekseslilik 3. selimin kıbrısı fethi sağ ol müşahede mizah şehir efsaneleri azmizade haleti ipekyolu bilim öğrenme kaos Merkür azil hastalanma ihata iktisadi planlama çikolata kalite kontrol genetikte gelişmeler rasyo analiz üzüm çekirdeği yağı inisiyatif hikaye kitapları paniklemek teravih açısal çap genellik taksicilik parazitler boynuz anatomisi kartal dizel motor


MISIR VE MEZOPOTAMYA’DA TIP ALANINDAKİ GELİŞMELER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 112680 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ESKİ MISIR VE MEZOPOTAMYA TARİHİ

M.Ö. 3000 yılından önce başlayan eski Mısır tarihi, 333 yılında Büyük İskenderin Mısırı imparatorluğuna ilhak etmesiyle sona ermiştir.
Eski Mısır, Hiksus’lar (1700 - 1580), Asur’lular (715 - 663) ve İranlıların (525 - 404) istilâları dışında devamlı, istikrarlı ve uzun bir tarihe sahip bulunuyor. Bunda şüphesiz Mısırın büyük çöller ve denizlerle çevrili olması önemli rol oynamaktadır.
Evet, eski Mısırda siyasî tarih M.Ö. 333 de son bulmuştur ama, eski Mısır, Yunan ve Roma imparatorlukları zamanında da çok önemli bir bilim merkezi olma hüviyetini devam ettirmiştir.
Mısırdan da eski olan Mezopotamya tarihinde ise, birbiri peşi sıra başka başka kavimlerin egemenlik durumuna geçtikleri görülüyor. Bu da Mezopotamyanın kıtaların birleşme noktasında ve geçiş yolu üzerinde bulunmasından kaynaklanıyor.
Mezopotamya medeniyetinin kurucusu olarak Sümerliler biliniyor. Ancak, araştırmacı tarihçiler, Sümerlilerin ana yurdunun Mezopotamya olmadığını söylüyor. Asıl yurtları henüz bilinmeyen Sümerlilerin M.Ö. 3000 yılında Mezopotamyaya geldiklerinde burada oldukça gelişmiş bir uygarlıkla karşılaştıkları sanılıyor. Sümerlilerin buna rağmen, Mezopotamya medeniyetinin kurucusu olarak adlandırılmaları, bu medeniyeti çok ileri götürmüş olmalarından kaynaklanmaktadır.
Mezopotamyada hakimiyet kuran kavimler kronolojik olarak şöyle sıralanıyor: Sümerliler (3000-2400), Akadlar (2400-2100), tekrar Sümerliler (2100-1900), Eski Babil Devri ((1900-1650), Hint-Avrupa Kavmi Kaslar (1650-1300), Asurlular (1300-700), Yeni Babil Devri (700-540), İranlı Ahamanişler (540-330), Büyük İskender (330-312) Selökidler (312-M.S.104), İranlı Partlar (104-226), Sasaniler (226-630)ve arkasından İslâm hakimiyeti.

ESKİ MISIRDA TIP

Eski Mısır üzerindeki akademik çalışmaların başından itibaren az sayıda akademisyen hastalık ve sağlığın bir toplum üzerindeki önemini fark etmiştir. Yirminci Yüzyılın başında, yeni arkeolojik buluşlar eski Mısır dili ve yazısı hakkındaki bilgiyi artırmış, eski Nil vadisindeki hastalık ve sağlık konusunda araştırmalarda yeni bir akımı başlatmıştır. Bu dönemde eski Mısır hastalıkları üzerindeki akademik çalışmalar üç belirgin kategoriye ayrılmıştır.
Bunlardan birincisi, tıbbi papirüsler (papirüs üzerine yazılmış metinler) üzerindeki çalışmalar; ikincisi, hastalığın Nil vadisindeki sanatsal tasviri üzerindeki çalışmalar; üçüncüsü, ve belki de en bariz olanı ise, hem iskelet hem de yumuşak doku olarak eski Mısırdan kalma insan kalıntıları üzerindeki çalışmalardır.
Yirminci yüzyılın başında gittikçe artan bir şekilde ileri tıbbi tekniklerin geliştirilmesi, eski Mısırdan kalan ve gerçek bir zenginlik olan insan kalıntılarının analiz edilmesi; eski Nil vadisinde hastalık ve sağlığın durumu hakkındaki çalışmalara olağanüstü bir ivme kazandırmıştır.

Tıbbi Papirüsler

Edwin Smith Papirüsü
Edwin Smith papirüsü şüph...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.