abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders konveksiyon nedir 364 açı ölçer imsak tevliyet türkiye iklimler doğruluk ve dürüstlük bizans düştü ayak yapmak memur kuyruklu gidiş idraksiz ataturkun genclige hitabi dış ticaret politikası 2. sınıf hayat bilgisi temiz olmalıyım iş güvencesi iradecilik rusya federasyonu amonyum benzoat aol lise dış vurum akredi muhakkak dairesel konserve fen ve teknoloji projeleri dolaşma yastıklama etkili sunuş implant malzemeler 48 plaka konjoint hamile yakup kadri karaosman inatlaşma canlıların hayatı ilgili sorular güzel konuşmak gıdalarda yeni uygulamalar sahaf şehnameci sanılmak hücrenin evreleri ayrışma kara curuf dergi edebiyatla güzel sanatlar lost icabında pazarlama örgütlenmesi dijital voltmetre kalsiyumlu chair debriyaj sistemleri akşam saati şakayık beyez diş muhallebici beyaz gemi özet matematik ve fen ilişkisi sıcakkanlı istanbuldaki dağlar working life quality çinko atılış metinleri sınıflandır hidratlı genel muhasebe performans don kişot kitabı nın özeti maastrıcht krıterlerı sürüş uçak cisimlerin yüzmesi evrensel saçkıran karizma lıkır lıkır astronomi moder sorunlu krediler turta test soruları azerbaycan tarihi tanpınar çek kpss matematik özet cilalı taş devri türkiye ekonomisini etkileyen etmenler atatürkün eğitim hakkında söylediği sözler kaplama sanayi pısırık denizlerin önemi sevdalı bulut bilinçli tüketicilik dolunay hilal ıslak zemin 13. ve 18. yy halk siirleri üzme jeotermal sera


ATATÜRKÜN ANILARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 112870 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Atatürkün Anıları
Yugoslavya Kralı müteveffa Aleksandr, Balkan Atlantının imzasını takip eden günlerde memleketimize gelmişti. Atatürkle sohbeti sırasında, şahsına ve Türk Milletine karşı duyduğu yakınlığı ve iyi hisleri ifade için dedi ki:
"- Cihan Harbini takip eden mütareke günlerinde, İtilaf devletleri Yunanistandan evvel Türkiyeyi işgali bana teklif etmişlerdi. Fakat hiç tereddüt etmeden bu teklifi reddettim, bunun üzerine Yunanlıları tercihe mecbur kaldılar."
Mustafa kemal muhatabının sözlerini sükunetle dinledi ve birden yerinden kalkıp, muhatabını şaşkınlık içinde bırakarak elini sıktı:
"-Size ve milletinize geçmiş olsun Ekselans..." dedi.
Ve anlatmak istedi ki, Türk topraklarına saldıran kim olursa olsun akibeti değişmeyecekti!

Daha sonra, kalb-i alakası uğruna taç ve tahtını terkederek, İngiltere Krallığı makamını terkedip Windsor Dükü olarak kalmayı tercih eden İngiltere Kralı 8. Edward da Atatürkün misafiri olmuştu. Neşeli bir akşam yemeğini takip eden sohbet sırasında, mevzu, Türk ordusunun savaş gücüne intikal etti. İngiliz hakikatçiliği ile, Mustafa Kemalin ne eşşiz bir kumandan olduğunu bilen misafiri, Atatürke o tarihte bir milyonluk insan gücü olan Türk ordusunun iki milyonla harp sahnesine çıkmasının, dünya barışı için "Ne güvenilecek kuvvet..." olduğunu söyledi. Atatürkün "iki milyon"u "bir milyon" olarak nezaketle tashihini de şu hayranlık duygusuyla tamamladı:
"-Evet Atatürk... Bir milyon Türk ordusu, bir milyon da şahsen siz. Ben tahminimde hata etmedim."
Başkumandanlık yıllarını hatırlayan Gazi, atavik gururu dünyaca malum olan haşmetli misafirinin bu nazik esprisinden elbette çok mütehassis olmuştu. Fakat ona Türk ordusu ve bilhassa hayatında en sevdiği varlık olan Mehmetçik için daha aydınlık bir fikir vermek istedi:
"- Eğer, yurt ve dünya sulhu ve insanlık hürriyetleri için bir kuvvet dengesi olarak ihtiyaç olursa, bizim ordumuzun her ferdini bana layık gördüğünüz ölçü içinde ölçebilirsiniz."
Yani bir milyon kere bir milyonluk bir kuvvet... Milletinin kıymeti için böylecesine sonsuz güven sahibi idi.
"Bir Türk dünyaya bedeldir." , "Ne mutlu Türküm diyene!" hükümlerinde asla "politika" kokmaz. Bu daha çok milletinin aslında var olan hasletlerini devrin bilgi ve tekniği ile cihazlamak hasretini, kendisinden sonra geleceklere inandırmak duygusunun ifadesi idi.
Atatürkün bahçe mimarı Mevlüt Baysal anlatıyor:
Çankaya Köşkünün bahçesini yapıyordum. Bir gün Atatürk, yaveri ve ben bahçede dolaşıyorduk. Çok ihtiyar ve geniş bir ağaç Atanın geçeceği yolu kapatıyordu. Ağacın bir yanı dik bir sırt, diğer yanı suyu çekilmiş bir havuzdu. Ata, havuz tarafındaki kısma yaslanarak karşıya geçti. Derhal atıldım:
- Emrederseniz derhal keselim Paşam!
Bir an yüzüme baktı, sonra:
- Yahu, dedi, sen hayatında böyle bir ağaç yetiştirdin mi ki keseceksin!

Atatürk, 1936da bir lise öğrencisine şunları yazdırmıştır: "Garb sende...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.