abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders difraksiyon 3. sınıf doğal sayılar dürbün nasıl yapılır hamisiz duvak din adamı meşgul hızlı hücum nazil buğday ve un açmak matematik spor ilişkisi 3. zaman neozoik empatinin tarihçesi cıs demir tayini mordanlama macera antitoksin mersi siyasal reklam atatürkün sanat sonsuz vida ve karşılık dişlisi açı ile ilgili sunum elmasiye modernize elçek starter kültür madde ne demektir resul forsu olmak çöğür boşaltım sistemleri ahududu hikaye fotosentez evreleri otomobil motor blok dokum 2005 matematik soru çözümleri banko dalgalanan bayrak aktif dinleme elde tutmak çöküntü sonlu farklar ve diferansiyel denklem çözümleri karşılanış indiksiyon akımı ulaşım tarihi kurandan isimler ehlî milli mücadele döneminde iletişim yer seçimi holozoik beslenme üstübeç köycü amortismanlar italyan kıyafetleri turunç iletişim çeşitleri sokulmak bakteriyosin genetikle ilgili olarak yapılan son çalışmalar roman tahlili kalaycılık italyada rönesans sanatı lira sindirim sistemi günlük planı sosyal zümre ıtri doğum video iplik fabrikaları klima sistemleri hır çıkarmak deniz haritası okuma fren sistemleri çiçeklenmek sargılı ışıksız dadaş çekme akrostiş fötr fen bilgileri tarifsiz hentbol tarihcesi selvi Skoç raci olmak menenjit kola yapılışı matematiğin günlük hayattaki yeri ve önemi öznellik devrilme görünme evsaf inanılmak farabi yönetim han ve kervansaraylar dağınık yansıma dort zamanlı motorların calısma ılkeleri oda spreyi


ALCI DONMA SÜRESİ HESAPLANMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 112966 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALÇI DONMA SÜRESİNİN SAPTANMASI

Deneyin amacı:Kalıp malzemesi olarak kullanılan alçının donma süresinin saptanması ve bazı katkı malzemelerinin bu donma süresine etkisinin incelenmesi .

Deneyde Kullanılan Araçlar ve Malzemeler:
• Alçı,
• Balon joje,
• Pipet ,
• Saat camı,
• Spatula,
• Puar,
• Piset,
• Hassas tartı,
• Saf su,
Solüsyonlar (%4 KNO3, %2 K2SO4, %4 CaCl2, %4 NaCl,)

Teorik bilgi: CaSO4.1/2H2O kimyasal formülü ile ifade edilen alçı su ile karıştırıldığında 1.5 mol suyu bünyesine alarak sert bir mase haline dönüşür. Alçı su süspansiyonunun sertleşmesi ortam sıcaklığına ,süspansiyonun karıştırılma hızına bağlı olarak 1-5 dakika arasında alçı kristallerinin aşağıdaki formüle göre hidrate olması ile karışımın sertleşmesi başlar.CaSO4.1/2H2O + 3/2 H2O CaSO4 + 2H2ODeneyin yapılışı: 10 gr alçı oval cam cir lamelin içine konur.bunun ardından sırayla 7 ml; saf su,%4 lük KNO3,%4 lük CaCl2,%4 lük NaCl solüsyonları göstrgeli cam cubuklarla konur ve koyma işlemi bittiği anda kronometreyle zamantutulmaya ve alçıyı hemen bir plastik çubukla karıştırmaya başlanılır.Bu işlem alçı sertleşene kadar devam eder.alçı tkırılmaya basladığı ana kronometre durdurulur ve bu süre not edilir.SOLÜSYON ZAMAN(dakika)

Saf su
6,34

%4 KNO3
1,49

%4 CaCl2
5,22

%4 NaCl
2,50
Donma Süresine Solüsyonların Etkisi:

Solüsyonlardaki alçı partiküllerinin bir araya gelmesiyle alakalıdır.Alçı Partikülü için zeta potansiyeli;

d: Mesafe : Elektriksel şarjD: Ortam sıvısının dielektrik sabiti

10 mV ise partiküller arası itme kuvvetleri çekme kuvvetlerinden daha büyüktür. Buna deflokülasyon denir.

Katyonlar için sıralama;

H +, .Al +, Ba2+, Sr2+, Ca2+ // Mg2+, NH4+, K +, Na+, Li +
Flokülasyon gücü artar Deflokülasyon gücü artar

Anyonlar için sıralama;

SO42-, F -, NO3 -, Cl - // Br -, I -, CNS -, OH –
Flokülasyon gücü artar Deflokülasyon gücü artar

Deneyin sonucu:
Flokülasyon gücü artarsa alçının donma süresi kısalır.

%2 K2SO4 çözeltisinin hazırlanması:
100 birim ağırlıkta 2 birim ağırlık K2SO4 ve 98 birim ağırlık su ile hazırlanabilir. ALÇI DONMA SÜRESİNİN SAPTANMASI

Deneyin amacı:Kalıp malzemesi olarak kullanılan alçının donma süresinin saptanması ve bazı katkı malzemelerinin bu donma süresine etkisinin inc...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.