abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ingilizce tiyatro metni yoğunluk anadolu ve türkiye isimleri 6. sınıf fen bilgisi soruları kan gitmek faz modülatörleri dil yanlışları anlatımın oluşumu itfa engellilerin yaşamı mumluk yakarış atmosferin yapısı bağ çubuğu dişçilik muhasip eşlenik karbonhidrat metabolizması kültür ve inanç mültefit 1925 iletişim röntgen fiziği vücud uyunma bayrağın kabulu aura organlarımız ankarada bulunan düz liseler şaraplar metrekarenin singin tanen duyarlılık çeşit kenar prizma kemal atatürk atletik absürt göktürk alfabesi tepe değeri bitümlü kömür 80 günde devri alem arzu etmek çalışma ve ırk örgütlerde güç ve politika şimdiki maliyet yönetimi hazir cv açılı gönye kesme makinesi dışlaştırma transport istanbulun önemi dah etmek apansız mamak ısı tasarrufu tbmm acılışı otla beslenen hayvanlar turk tarihi internetin zararları yönlendirici (router) işletme yönetimi şirket inceleme spor dalları kalp damar röprodüksiyon nedir cırt engelli çocuklar radyokimya akredetif öss soruları matematik taahhüt 2. dünya savasının sonucları alice harikalar diyarında sigorta kanunu pıcasso müstehcen visual basic.net tilki xml dili değinme lider girişimci açık düşme üstün zekâ türkçe ile ilgili atasözleri giyinmek madeni harita Küçük Asya izci dilin sosyolojik yönleri vakayiname başkomutan dunya folklor kurumlari... oks sınavı muştu 1980 türkiye sübye alçacık nankör batıda düşünce akımları ingilizce günlük konuşma dil


AND


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113408 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

A) BİÇİM İNCELEMESİ (DIŞ YAPI)

1-ÖYKÜNÜN ADI: AND

2-ÖYKÜNÜN ALINDIĞI KİTAP YA DA DERGİ ADI: ÖMER SEYFETTİN BÜTÜN ESERLERİ 8

3-ÖYKÜNÜN YAZARI: ÖMER SEYFETTİN

4-ÖYKÜNÜN BASIM YERİ VE TARİHİ: SELANİK, GENÇ KALEMLER DERGİSİ, 1912

5- YAZARIN BAĞLI OLDUĞU EDEBİYAT DÖNEMİ:
BAHA TEVFİK, MEHMET NECİP, YAKUP KADRİ, ŞEHABETTİN SÜLEYMAN
SERVETİ FÜNUN EDEBİYATININ AĞDALI, KATIŞIK DİLİNE KARŞI, ARI, SADE HALK DİLİNİ SAVUNAN BİR İDEALİST OLARAK YAZI HAYATINA ATILDI. ZİYA GÖKALP VE ALİ CANİP İLE BİRLİKTE MİLLİ EDEBİYAT DAVASI UĞRUNA ÇALIŞTI.

B) İÇERİK İNCELEMESİ (İÇ YAPI)

-KONU YÖNÜNDEN

1-ÖYKÜNÜN ÖZETLENMESİ:
BU ÖYKÜDE; KARŞISINDA HARAP ŞADIRVANI OLAN ÇARŞI CAMİ, İÇİNDE BİNLERCE KERESTE TOMRUĞU YÜZEN BİR NEHİR, DERİN HAVUZLU SICAK SULU HAMAM, MANDA VE İNEKLERİN GEÇTİĞİ TOZLU TAŞSIZ YOLLAR, YOSUNLU SİYAH KİREMİTLİ ÇATILAR, YIKILACAK GİBİ DURAN BÜYÜK DUVARLAR, KÜÇÜK AHŞAP KÖPRÜLER, NİHAYETSİZ TARLALARA VE ÇİTLERE SAHİP GÖNEN KASABASINDA 1892 YILLARINDA YAZARIN 8 YAŞLARINDA İKEN BAŞINDAN GEÇEN HÜZÜNLÜ BİR HİKAYE KENDİ AĞZINDAN ANLATILMAKTADIR.

YAZAR; BÜYÜK BİR BAHÇEYE SAHİP, HİZMETÇİSİ OLAN VE KÖŞK TARZINDA YAPILMIŞ BEMBEYAZ BİR EVDE YAŞAMAKTADIR. BİR KATLI, DUVARLARI BADANASIZ, BAHÇESİ AĞAÇSIZ, BİRİ KORKULAN BİR KADIN VE DİĞERİ ONUN OĞLU OLAN İKİ HOCAYA SAHİP BİR MEKTEPTE, KIZLAR ERKEKLER KARIŞIK TAHSİL YAPMAKTADIR.

BU MEKTEPTE VERİLEN TEK CEZA FALAKADIR. YAZAR, KULAĞININ ÇEKİLMESİ HARİCİNDE FALAKAYA YATIRILMAMIŞTIR. KULAĞININ ÇEKİLMESİNE SEBEP İSE APTES FIÇISININ MUSLUĞUNU KIRAN ÇOCUĞU HOCAYA SÖYLEMİŞ, ÇOCUK DA BUNU İNKAR ETMİŞ VE BAŞKA BİR ÇOCUĞUN SUÇU ÜSTLENMESİ İLE YALANCI DURUMUNA DÜŞMÜŞTÜR.

BU OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYAN YAZAR, MUSLUĞU KOPARANIN ZAYIF OLMASINDAN DOLAYI SUÇU ARKADAŞININ ÜSTLENDİĞİNİ, BUNUN SEBEBİNİN DE ARADAKİ KAN KARDEŞLİĞİNDEN YANİ AND İÇMEKTEN KAYNAKLANDIĞINI, KAN KARDEŞLİĞİNİN DE BİRBİRLERİNİN KANLARINI İÇMEK SURETİYLE OLUŞTUĞUNU ÖĞRENMİŞTİR.

MEKTEPTE BİRÇOK KİMSENİN BİRBİRLERİYLE AND İÇİP KAN KARDEŞLİĞİ YAPTIĞINI FARKEDEN YAZAR, KAN KARDEŞİNİN VE KENDİSİNİ KORUYACAK BİR ARKADAŞININ OLMAMASI NEDENİYLE YALNIZLIK HİSSİNE KAPILMIŞ VE BİR KAN KARDEŞİ ARAMAYA BAŞLAMIŞTIR. KONUYU ANNESİNE AÇMASINA RAĞMEN, ANNESİ RAZI OLMAMIŞTIR.

İSMİYLE DALGA GEÇİLMESİNE RAĞMEN KIZMAYAN VE GÜLEN, ARKADAŞLARINI GÜREŞTE YENEN, KUVVETLİ, BİR ÇOCUK OLAN MISTIK İLE OYUN OYNADIĞI YERDE ELİNİN KAZARA KANAMASI SONUCU, MISTIK’A KAN KARDEŞLİĞİ TEKLİF ETMİŞ VE OLUMLU CEVAP ALINCA, KAN KARDEŞİ OLMUŞLARDIR.

ARADAN 6-12 AY GİBİ BİR SÜRE GEÇMİŞ VE YAZAR KAN KARDEŞİ OLDUĞUNU ADETA UNUTMUŞTUR. BERABER BİRGÜN MEKTEPTEN EVE DÖNERKEN, BİRKAÇ ADAMIN KOVALADIĞI İRİ BİR KÖPEK KARŞILARINA ÇIKMIŞTIR. ÖYLECE DONA KALAN İKİ ÇOCUKTAN MISTIK, ARKADAŞININ ARKASINA SAKLANMASINI SÖYLEMİŞ VE KENDİNİ ARKADAŞI İÇİN KÖPEĞE SİPER ETMİŞTİR. KÖPEKLE BELLİ BİR SÜRE BOĞUŞAN MISTIK, SOPALI İNSANLARIN YETİŞMESİYLE KURTULMUŞTUR.

ERTESİ GÜN MISTIK’I OKULDA BEK...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.