abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kimya staj defteri ikinci dünya savaşı sonuçları çokgenler ilgili sorular tanışma ön alım are is in gıyaseddin 9. sınıf fen soruları klima pazarlama sınav ilkokul hikayeleri bahşetme arıcı 2. fabrika stajı transistörler 16 yüzyıl önce osmanlı devleti durumu arsenik defalarca boğaz antlaşmaları ilk bayrak arpej karışılma piren otu farksızlık eğrileri dogal afetler elektro kaynak çeşitleri atatürk uluslararası ilişkiler necip fazılın anıları ts 88 sipariş maliyet sistemi bilgisayarın zararları ülkemizde biyolojik mücadele yöntemleri doğum çözünürlük ve çözünürlüğe etki eden faktörler hidrolik presleme durağanlık mahzun etmek ana kartların devre şeması özbilinç fizikte kullanılan birimler ulusal kültür sermaye maliyeti hal tercümesi yeni bulunan basit buluşlar süslenme otomobil motor blok 6, sınıf test aviyonik patlayıcı 19.yy osmanlı devletinde savaşlar yakup kadri karaosman oglu yüzey pürüzlülük genelleme nedir burnundan kıl aldırmamak gönye el topu anitkabir rönasans gümeç iç organlar resim alçı taşı televizyon tarihçesi tapınak bitkileri korumanın önemi iyi ve güzel yerel yönetimler manzum nedir akraba evliliği romancı alis bütünleme boylu vadetme edat grubu dalgıç newton halkaları eXcelde hesap yapma taranma alçaltıcı yaşam koşulları hukuksuzluk 4. murat bagdat seferi farz etmek denence çiçek konserve gadir hidrosfer nedir karahanli vites kolu cızırtılı fotokopi makinesi profesyonelleşme fiş ıngılızce memurin cografya türkü hikayesi fent


AŞAR KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113446 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANADOLU TARİHİ GEÇİŞ YOLUNDA
ÇAĞDAŞ BİR YAZAR: Yaşar KEMAL
Sosyal Hizmet Uzmanı Aziz ŞekerVan ilinin Muradiye ilçesine bağlı Günseli (Enris) kasabasına dayanır Yaşar Kemal’in kökü. Bir büyük savaşın sonuçlarının en ağır yansımalarından biri olan göç, Kemal’in ailesinin Çukurova’ya yerleşmesi için de bir neden olur.
Savaş: 1915’teki Osmanlı-Rus savaşıdır. Rus ordusu 1915’te Van’ı işgal edince, amansız bir toplumsal hareketlenme başlar Anadolu’nun içlerine doğru.
Yaşar Kemal, tarihte güzel atlarıyla ünlü olarak bilinen Kilikya’nın (Çukurova) bir Türkmen köyü olan Hemite’de 1923 yılında dünyaya gelir. Yoksulluğun ve sıtmanın insanları kırdığı bu köyde ağıt yakmayı bilmeyen bir kadın ya aptal ya da deli olarak değerlendirilirdi…
Kilikya Harabelerinin ismi günümüz Anadolu coğrafyasında Anavarza ismiyle bilinir. Yaşar Kemal külliyatının kimi yerel ve ulusal bileşenlerinin değer bulduğu bir yerdir Anavarza.
Başlarken: Yaşar Kemal’in çok sevdiği babasını, oğulluğu Yusuf, camide bıçaklayıp öldürür. Bundan sonra Yaşar Kemal edebiyatında göreceğiz ki Anavarza ve Yusuf belirleyici bir yer edinecektir.
Yaşar Kemal, babasının ölümüyle ağıtsal bir yalnızlığın eşiğine düşer, koca bir ömrün en büyük hüznü olacaktır belki de bu ölüm.
Kendisi için kurban kesileceği bir günde, halasının kocasının kestiği kurbanın derisinin yüzülmesi esnasında, deriden fırlayan bıçak, sağ gözünün üstüne saplanıp kör eder Yaşar Kemal’in bir gözünü.
Yaşar Kemal, okula başladığı yıllarda güzel bir ağıt okuyucusu ve hikaye anlatıcısıdır. Öyle ki sanatsal dışavurumlarıyla, Walter Benjamin’in konuyla ilgili şu sorusunu da cevaplayacak bir gelişme gösterir: “Kim bugün doğru dürüst hikayeler anlatabilen birilerine rastlıyor? Bugün ölmekte olanların ağzından, kuşaktan kuşağa bir yüzük gibi dolaşan sapasağlam sözlerin çıktığı var mı? Bir atasözü bugün kimin yardımına koşuyor?...”
İlk gençlik yılları Yaşar Kemal’in, doğanın tüm canlılarıyla dostluk kurduğu yıllardır. Doğada bulunan her şey: Su, arı, çiçek, kelebek, kuş…onun için birer araştırma objesidir. Bunun yanı sıra, belleğini de halk edebiyatının olanaklarına yaslayarak ufkunu zenginleştirme uğraşısına girmiştir büyük ozan.
Mahpushane Avlusu: Yaşar Kemal, ilk kez 1950 yılı Nisanında hapse girer. Kadirli hapishanesinde on beş gün yatar. Ve esrarengiz sözlerle başlar hapishane günleri, tıpkı ozan Attilâ İlhan’ın bir şiirini anımsatırcasına: “O sözler ki acıdır / mahpushane avlularında / demirli kırbaçlar gibi şaklar / o sözler ki sırasında / çiçek açmış bir nar ağacıdır / dağ ufkuna vuran deniz aydınlığı / sırasında gizemli bıçaklar / O sözler ki / imgelem sonsuzluğunun / ateşten gülüdürler / kelebek çırpıntılarıyla doğarlar ölürler / O sözler ki kalbimizin üstünde / dolu bir tabanca gibi /ölüp ölesiye taşırız / o sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan / uğrunda asılırız.
Pirinç tarlalarında su bekçiliği, trakt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.