abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders Rum ateşi endustri mantık soruları portakal ihracatı anlatım özellikleri the call of the wild tezlik mukadder elektronik workbench atletizm disk atma adana ile ilgili bilgiler boğaziçi mektupları akar usta 1. dünya savaşının nedenleri 1929 ekonomik buhranı keçecilik div meristem örtmek iş tatmini türk ve dünya edebiyatında mektup türü 3.sınıf nükleer enerji ve santralleri lincoln gözlük haldun taner tuş 20.yy enflasyon ilişken as/rs radyonun icadı öz kütle karışımı dümdüz derinlik eğitim ve hukuk ağlayan insan resimleri giydirmek batı müziği çalgıları performance management system teknolojinin amerika üzerindeki etkileri fizik oks peygamberler atatürkün hayatı ve kişiliği aşık veyselin hayati motor yağı imar etmek su geçirmez kumaş rumuzlu bomba nasıl yapılır kip meteoroloji nedir maiyetinde crystal 8. sınıf matematik yıllık planlar islamiyet ressam kumaş üretmi gauss yasası organizational kurumsal bilgisayarla iletişim nedir hidroelektirik santraller göl eko sistemi step motorlar tarih seridi hafiflemek erkekçe güç tutuşurluk iktisadi planlama ipek yolunun geçtiği yerler yıllara sari ödeme hassas ölçüm nedir nazar gelir vergisi 7. sınıf sınav soruları ad durumu eki olan -de ir rasyonel sayı atavik devlet kuşu makina fiyatları kagıt sanayi kitle iletişimi cinayet fakültesi 20.yy da osmanlı devleti okul tıb fiili bozuk 101 örgüt iklimi saklık kelepçeleme çevre işletme stajı ki kare testi habersiz ortakçı eski sporcular dikey geçiş soruları camcı arşidük testere tezgahı


AŞAR KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113446 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANADOLU TARİHİ GEÇİŞ YOLUNDA
ÇAĞDAŞ BİR YAZAR: Yaşar KEMAL
Sosyal Hizmet Uzmanı Aziz ŞekerVan ilinin Muradiye ilçesine bağlı Günseli (Enris) kasabasına dayanır Yaşar Kemal’in kökü. Bir büyük savaşın sonuçlarının en ağır yansımalarından biri olan göç, Kemal’in ailesinin Çukurova’ya yerleşmesi için de bir neden olur.
Savaş: 1915’teki Osmanlı-Rus savaşıdır. Rus ordusu 1915’te Van’ı işgal edince, amansız bir toplumsal hareketlenme başlar Anadolu’nun içlerine doğru.
Yaşar Kemal, tarihte güzel atlarıyla ünlü olarak bilinen Kilikya’nın (Çukurova) bir Türkmen köyü olan Hemite’de 1923 yılında dünyaya gelir. Yoksulluğun ve sıtmanın insanları kırdığı bu köyde ağıt yakmayı bilmeyen bir kadın ya aptal ya da deli olarak değerlendirilirdi…
Kilikya Harabelerinin ismi günümüz Anadolu coğrafyasında Anavarza ismiyle bilinir. Yaşar Kemal külliyatının kimi yerel ve ulusal bileşenlerinin değer bulduğu bir yerdir Anavarza.
Başlarken: Yaşar Kemal’in çok sevdiği babasını, oğulluğu Yusuf, camide bıçaklayıp öldürür. Bundan sonra Yaşar Kemal edebiyatında göreceğiz ki Anavarza ve Yusuf belirleyici bir yer edinecektir.
Yaşar Kemal, babasının ölümüyle ağıtsal bir yalnızlığın eşiğine düşer, koca bir ömrün en büyük hüznü olacaktır belki de bu ölüm.
Kendisi için kurban kesileceği bir günde, halasının kocasının kestiği kurbanın derisinin yüzülmesi esnasında, deriden fırlayan bıçak, sağ gözünün üstüne saplanıp kör eder Yaşar Kemal’in bir gözünü.
Yaşar Kemal, okula başladığı yıllarda güzel bir ağıt okuyucusu ve hikaye anlatıcısıdır. Öyle ki sanatsal dışavurumlarıyla, Walter Benjamin’in konuyla ilgili şu sorusunu da cevaplayacak bir gelişme gösterir: “Kim bugün doğru dürüst hikayeler anlatabilen birilerine rastlıyor? Bugün ölmekte olanların ağzından, kuşaktan kuşağa bir yüzük gibi dolaşan sapasağlam sözlerin çıktığı var mı? Bir atasözü bugün kimin yardımına koşuyor?...”
İlk gençlik yılları Yaşar Kemal’in, doğanın tüm canlılarıyla dostluk kurduğu yıllardır. Doğada bulunan her şey: Su, arı, çiçek, kelebek, kuş…onun için birer araştırma objesidir. Bunun yanı sıra, belleğini de halk edebiyatının olanaklarına yaslayarak ufkunu zenginleştirme uğraşısına girmiştir büyük ozan.
Mahpushane Avlusu: Yaşar Kemal, ilk kez 1950 yılı Nisanında hapse girer. Kadirli hapishanesinde on beş gün yatar. Ve esrarengiz sözlerle başlar hapishane günleri, tıpkı ozan Attilâ İlhan’ın bir şiirini anımsatırcasına: “O sözler ki acıdır / mahpushane avlularında / demirli kırbaçlar gibi şaklar / o sözler ki sırasında / çiçek açmış bir nar ağacıdır / dağ ufkuna vuran deniz aydınlığı / sırasında gizemli bıçaklar / O sözler ki / imgelem sonsuzluğunun / ateşten gülüdürler / kelebek çırpıntılarıyla doğarlar ölürler / O sözler ki kalbimizin üstünde / dolu bir tabanca gibi /ölüp ölesiye taşırız / o sözler ki bir kere çıkmıştır ağzımızdan / uğrunda asılırız.
Pirinç tarlalarında su bekçiliği, trakt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.