abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders arastırma suyun seruveni kartlık ortalı etkili iletişim elektromanyetik kirlilik limit soruları edeb ya hu fiil kökü steam machin sağanak yağış nedir inişli çıkışlı arşe acı çiğdem ay takvimi hakikî dış satım kaplan derisi önbüro mukavemet dikiş iş bölümü şöyle böyle denenmek eşref ünaydin kan vermenin önemi okşama çok büyük tam sayılar elektrik elektronik simgeler namusçular kemal tahir göğüslü kordinasyon akıllı kart tutam cisimlerin özkütlesi antipati pazarbaşı antitez ıraksama fal taşı beşlemek inşa denge fettan portre beynelmilelci kontrol odağı tanık tepe şemdinli septik plato dispanser milletvekili adayı farklı ülke çocukları turşuculuk andorra amerikan servisi basit kimya projesi ön büro departmanı insanın yaşlanma tutku hesabı kapamak platon ve magara coğrafya toprak çeşitleri three man in a boat siyasal polyester nedir yazılım staj dosyası otomobilde ergonomi mesuliyetli para şişkinliği yasamımızda elektrık etüt terme kaytarma bogac han antrenman ödevleri evrensellik kavramı metre ve santi metre nedir kar sapanı esmaul husna annan planı sefiller makale irade nedir pas açmak pil nedir sivas formasyonları eğitimde rehberlik hizmetleri anıtlar görkemli atatürk kadın hakları sözleri anı hakkında bilgi iplikte kalite kontrolu osmanlıda azınlıklar hangisi ömür sürmek harabatî kür açık devre kapalı devre sigorta alıcı kabızlık


ARİİLETKENLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113583 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Yarıiletken Nedir?
Düşük sıcaklıklarda metallere göre elektriği çok az ileten,yüksek sıcaklık derecelerinde, yalıtkan maddelere göre daha iletken olan maddelere Yarıiletken madde adı verilir. Veya başka bir ifadeyle yalıtkanlara göre daha iletken, iletkenlere göre daha yalıtkan maddelerdir. Periyodik cetvelde IV. Grup elementleri ile III. ve V veya II. Ve VI: grup elementlerinin yaptığı bileşikler yarıiletken karakterdedir.
Elektronikte en çok kullanılan yarıiletken maddeler şunlardır:
• Germanyum
• Silisyum
• Galyum Arsenür
• İndiyum Fosfür

Şekil-1

Şekil-1 görüldüğü gibi yarı iletkenlerin valans yörüngelerinde 4 elektron bulunmaktadır. Bu yüzden yarı iletkenler iletkenlerle yalıtkanlar arasında yer almaktadır. Elektronik elemanlarda en yaygın olarak kullanılan yarı iletkenler Germanyum ve Silisyumdur. Tüm yarı iletkenler son yörüngelerindeki atom sayısını 8 e çıkarma çabasındadırlar. Bu nedenle saf bir germenyum maddesinde komşu atomlar son yörüngelerindeki elektronları Kovalent bağ ile birleştirerek ortak kullanırlar. Şelik-1’de Kovalent bağ görülebilmektedir. Atomlar arasındaki bu kovalent bağ germanyuma kristallik özelliği kazandırır. Silisyum maddesi de özellik olarak germanyumla hemen hemen aynıdır. Fakat yarı iletkenli elektronik devre elemanlarında daha çok silisyum kullanılır. Silisyum ve Germanyum devre elemanı üretiminde saf olarak kullanılmaz. Bu maddelere katkı katılarak Pozitif ve Negatif maddeler elde edilir. Pozitif (+) maddelere P tipi, Negatif (-) maddelerede N tipi maddeler denir.
N Tipi Yarıiletkenler: Silisyum dış yörüngede 4 elektron taşır,bir silisyum kristali içine milyonda bir oranında azot veya fosfor gibi,dış yörüngede 5 elektron
taşıyan bir madde katılırsa, kristal yapı içinde yer değiştirebilen elektronlar
bulunur ve N tipi yarıiletken oluşur. Bu iş için arsenik ve antimon da
kullanılan maddelerdendir.

Şekil-2
Silisyum ile arsenik maddeleri birleştrildiğinde, arsenik ile silisyum atomlarının kurdukları kovalent bağdan arsenik atomunun 1 elektronu açıkta kalır. Şekil-2’de bu açıkta kalan elektron görülebilir. Bu sayede birleşimde milyonlarca elektron serbest kalmış olur. Bu da birleşime Negatif Madde özelliği kazandırır. N tipi madde bir gerilim kaynağına bağlandığında üzerindeki serbest elektronlar, kaynağın negatif kutbundan itilip pozitif kutbundan çekilirler ve gerilim kaynağının negatif kutbundan pozitif kutbuna doğru bir elektron akışı başlar.
P Tipi Yarıiletkenler:

Şekil-3
Bor maddesininde valans yörüngesinde 3 adet elektron b...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.