abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kömür yöntemler canlılar ile grafik soru martenzit geçenlerde küfe şiiri dilini tutmak cemal süreya röntgen eline almak 1. sınıf türk ressamları salto çizgili ilkokul 1 matematik düzlem örnekleri psikomotor üreme hücrelerinin oluşumu ölçekli bergama krallığı serv antlasması oruç bozmak türkçe ile ilgili söylenmiş olan sözler factöring spermatozoit islamiyet öncesi ve sonrası türk destanları betimleyici anlatım harita mezapotamya hazır giyim 1.konu ritmik haşlamak kafesli iddiacı önlük doğrudan anlatım sağlamlaştırma ces üretim fonksiyonu geçmişi kandilli 2006 oks 2. yerleştirme grobeton bozum oda müziği eşanlamlar kargasekmez basınçla çalışan makineler pekmez düşünmek sırasız cari masraf kremalı seçkinleşme 15 yaşında bir kaptan özeti 5. sınıf hız problemleri esnek döviz kuru sisteminde talep yönlü politikalar tatminsiz baski sonrasi bütçe dışı avans ve krediler canlılar için madde ve enerji çalışma belgesi uzluk batı etkisin donatma tanzir serdümen 2005 oks soruları eski çağlarda haberleşme memur etmek tarakçı kontes belediye yerel yönetimleri power point örnekleri el etmek kefil olmak sokrates savunma çizgi film yapımcıları pazarlama satış farkı gıcık Musevî kumpas nedir haberin olsun! kasımpatı parfüm yapımı lityum atatürk ve ölçüler ayla sözleşme gerektirme dedektor uygarlıkların kullandığı sayı sistemleri amorf madde dekovil hırsız adım 98 pansuman güneş,ay,dünya eski ve yeni ölçme araçları sekizgen alan hesabı çıma vermek çiçek boyası filament iplik


EĞİTİM SİSTEMİNE DAVRANIŞÇI YAKLAŞIMIN ETKİLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113824 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Eğitim Sistemine Davranışçı Yaklaşımın Etkileri

Davranışçı kuramın Türk Milli Eğitim sistemine yansımasını Klasik koşullanmanın yansıması ve Edimsel koşullanmanın yansıması olarak da alabiliriz.
Klasik koşullanmayi ele alacak olursak;
Klasik koşullanma kuramcilarina göre insanlara, yerlere ve nesnelere karşi geliştirilen pek çok davranişsal, duygusal ve bilişsel tepki klasik koşullanma süreci ile kazanilmaktadir.Okulda sürekli başarisiz olan bir ögrenci genellikle başarisiz oldugu dersle birlikte dersin ögretmenine de olumsuz duygular geliştirir.Bu olumsuz duygusal tepkiler çocugun daha sonraki performansini etkiler.
Öğretmen öğrencilerin kaygılarını azaltmak için başarısızlığın nedenlerini dikkatle incelemeli ve olumsuz duygusal tepkilerin okulla ilgili uyarıcıları genellemesi önlenmelidir.Klasik koşullanma sürecini ve etkilerini bilen öğretmenler bu olumsuz duyguların oluşmaması için önlemler alabilir veya koşullanmış tepkileri ortadan kaldırabilirler.

Koşullu Tepkileri Ortadan Kaldirma
Öğretmenlerin, olumsuz koşullu tepkilerden kurtulmaları için öğrencilere yardımcı olma bakımından koşullu tepkiyi ortadan kaldırmak için üç etkili yol vardır.Bunlar
Davranışın sönmesini bekleme
Karşi koşullanma
Duyarsızlaştırma

1)Davranışın Sönmesini Bekleme: Pekiştirilmeyen ögrenmeler sönmeye yüz tutar.Koşullu uyaricidan sonra koşulsuz uyarici verilmezse bir süre sonra koşullu tepkinin sönmeye başladigi görülür.
Matematik dersiyle ilgili örnek olarak tahtaya soru çözmek için çıkmaya çekinen bir öğrenciyi tahtaya kalktığında soruyu çözerken azarlamadan ve eleştirmeden beklerse öğrenci korkusunu yavaş yavaş yener ve öğrencinin korkusu yavaş yavaş söner.Bir davranışın kendiliğinden kaybolması zaman alan süreçtir.Öğretmen burada sabırlı olmalıdır.

2)Karşi Koşullama(Bastirma): Söndürülmek istenen davranışın ortadan kalkmasını hızlandırmak için, hoş olmayan bir uyarıcıyla karşılık verilmesidir.Söz istemeden konuşma alışkanlığı olan bir öğrencinin arka sıraya oturtulması buna bir örnektir.
Matematik dersiyle ilgili olarak matematik dersinde ne yaparsa yapsın öğretmenin gözündeki yaramaz ve tembel fikrini değiştiremeyen öğrenci, bir süre sonra çabalamaktan vazgeçmekte ve bu etiketten kurtulmak için hiçbir şey yapmamaktadır.Öğretmen öğrenciyi çaresizliğe iten uyarıcıları belirleyip ortadan kaldırmalıdır.

3)Duyarsızlaştırma: Organizmanın belli bir uyaranla sürekli karşılaşması sonucunda giderek o uyarana tepkide bulunmama halidir.
Matematik dersiyle ilgili örnek verecek olursak matematikle ilgili bir konu anlatacak ama topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor.Ögrenci görüşlerini yazarak küçük bir gruba sonra daha büyük bir gruba okumasi ve sonra yazili rapor yerine konuşarak görüşlerini paylaşmasi istenebilir.Böylece duyarsizlaştirma yoluyla ögrencinin giderek topluluktan etkilenmemesi saglanir.


Edimsel Koşullanmayi Ele Alacak Olursak;
Öğre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.