abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders murdarlık omça özgürlükçü vahşetın cagrısı ses titreşimi haberleşme kron içgüdü toplumsal gruplar yakup kadri karaosmanoglu etkileşim galvaniz direkler atatürk meslek lisesi sureler Dadaist Güneş yılı kalplık 4.sınıf test işin üstesinden gelmek üretim iş emri gezegenlerimiz Hindoloji klasik kitap avrupa halkı aşındırma atatürk spor resimleri spektrofotometri 12 kasım kabul günü mücver pressure measurement kondansatör hundevleti uluslararası işletme sünger sakatlama noniyonik fizik uzay soruları ortak mirasın oluşumu mezhepçi hesapça etol gıcırtılı tarihi ve turistik yerleri ekosistemler eski konya yeni konya aktif ve reaktif sayaçlar dijital elektronik eğrelti otu 3. zaman neozoik süreç analizi ve iyileştirme tragedya hidratlar ginseng avogadro sayısı lise 2 polinom debagat yasama organı pembemsi benzoin atatürk ve matematik gemi boyası bilgisayar stajı Kübalı duvar kaplamaları kominizm makina döküm akraba evliği neden tekstilde ıso margarin elektrolitik iletim denet fiillerde zaman destan dilinin özellikleri enerji denklikleri yeni teknolojik gelişmeler 0342 bağlantısız dip not dil ile söylenmiş özdeyişler ana britanica dalavereci akliyeci amaçlanan sonuç etiği büklük işlem ve modüler aritmetik doğal gazla çalışan motorlar sır boya memet baydur ülüş california insuyu magarasi kırkpınar sait faik yaşadığımız yer tepeleme ihsan oktay anar tbmm acilis mikrokok faktoriyel hesabı


EĞİTİM SİSTEMİNE DAVRANIŞÇI YAKLAŞIMIN ETKİLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113824 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Eğitim Sistemine Davranışçı Yaklaşımın Etkileri

Davranışçı kuramın Türk Milli Eğitim sistemine yansımasını Klasik koşullanmanın yansıması ve Edimsel koşullanmanın yansıması olarak da alabiliriz.
Klasik koşullanmayi ele alacak olursak;
Klasik koşullanma kuramcilarina göre insanlara, yerlere ve nesnelere karşi geliştirilen pek çok davranişsal, duygusal ve bilişsel tepki klasik koşullanma süreci ile kazanilmaktadir.Okulda sürekli başarisiz olan bir ögrenci genellikle başarisiz oldugu dersle birlikte dersin ögretmenine de olumsuz duygular geliştirir.Bu olumsuz duygusal tepkiler çocugun daha sonraki performansini etkiler.
Öğretmen öğrencilerin kaygılarını azaltmak için başarısızlığın nedenlerini dikkatle incelemeli ve olumsuz duygusal tepkilerin okulla ilgili uyarıcıları genellemesi önlenmelidir.Klasik koşullanma sürecini ve etkilerini bilen öğretmenler bu olumsuz duyguların oluşmaması için önlemler alabilir veya koşullanmış tepkileri ortadan kaldırabilirler.

Koşullu Tepkileri Ortadan Kaldirma
Öğretmenlerin, olumsuz koşullu tepkilerden kurtulmaları için öğrencilere yardımcı olma bakımından koşullu tepkiyi ortadan kaldırmak için üç etkili yol vardır.Bunlar
Davranışın sönmesini bekleme
Karşi koşullanma
Duyarsızlaştırma

1)Davranışın Sönmesini Bekleme: Pekiştirilmeyen ögrenmeler sönmeye yüz tutar.Koşullu uyaricidan sonra koşulsuz uyarici verilmezse bir süre sonra koşullu tepkinin sönmeye başladigi görülür.
Matematik dersiyle ilgili örnek olarak tahtaya soru çözmek için çıkmaya çekinen bir öğrenciyi tahtaya kalktığında soruyu çözerken azarlamadan ve eleştirmeden beklerse öğrenci korkusunu yavaş yavaş yener ve öğrencinin korkusu yavaş yavaş söner.Bir davranışın kendiliğinden kaybolması zaman alan süreçtir.Öğretmen burada sabırlı olmalıdır.

2)Karşi Koşullama(Bastirma): Söndürülmek istenen davranışın ortadan kalkmasını hızlandırmak için, hoş olmayan bir uyarıcıyla karşılık verilmesidir.Söz istemeden konuşma alışkanlığı olan bir öğrencinin arka sıraya oturtulması buna bir örnektir.
Matematik dersiyle ilgili olarak matematik dersinde ne yaparsa yapsın öğretmenin gözündeki yaramaz ve tembel fikrini değiştiremeyen öğrenci, bir süre sonra çabalamaktan vazgeçmekte ve bu etiketten kurtulmak için hiçbir şey yapmamaktadır.Öğretmen öğrenciyi çaresizliğe iten uyarıcıları belirleyip ortadan kaldırmalıdır.

3)Duyarsızlaştırma: Organizmanın belli bir uyaranla sürekli karşılaşması sonucunda giderek o uyarana tepkide bulunmama halidir.
Matematik dersiyle ilgili örnek verecek olursak matematikle ilgili bir konu anlatacak ama topluluk önünde konuşmaktan çekiniyor.Ögrenci görüşlerini yazarak küçük bir gruba sonra daha büyük bir gruba okumasi ve sonra yazili rapor yerine konuşarak görüşlerini paylaşmasi istenebilir.Böylece duyarsizlaştirma yoluyla ögrencinin giderek topluluktan etkilenmemesi saglanir.


Edimsel Koşullanmayi Ele Alacak Olursak;
Öğre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.