abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kan davası aile sevgisi ile ilgili şiir ileus 11. yy ingiltere makale türleri mehmet kapla ordu 80 sonrası türkiye ovulma diril tertipçi elektirik projesi molar hacim gemi neden kasnaklar karikatürcü yös analitik değişken erezyon resimleri hücre organel organizma arasındaki ilişki yalıtkan malzemeler hipotezler eski konya yeni konya tarık buğra mızrak tan tun ahmet arif az buçuk türkiye ekonomisini etkileyen etmenler osman zeki üngör türkiyenin nüfusu kaç fiberoptik sünnet davetiye yazıları 10. sınıf modülleri tevhid-i tedrisat kanunu cumhuriyet sonrası yenilikler sportmen özel sektör almanya sağlık sistemi fersiz mühlet inleyiş atmosferin tanımı müseddes tebarüz iletkenin direnci pürçük parantez kapatmak ispanyada beslenme ele geçmek temrin randevulaşma 1.meclis taklit hamla çöp ayrımlaşma ilk otomobil avrupa özelleştirme iyonik bağ seri ve paralel piller ataerkil merkez bankasının araçları dekatlon atatürk ilkeleri ve müzik super yalitkan su yatağı özel öğretim yöntemleri gezi gözlem metodu derişik kalite maliyetleri şase kalite çember boş olmak istikbal göklerdedir sığınak 286 falaka ahmet rasim marx kriz durumunda başarılı yönetim pvc boru çap gayrimüslimler 1. dünya savaşı hakkında yazan yazar kaldırıcı zağanos karina akit arızalı makine bakımı ticarethane maddenin elektronik yapısı ilga etmek asker resmi vahit paralel kenar patırtı işi pişirmek sıvıların özkütlesi acınacak milyonlarca yildan bugune turler dipsiz


CÜMLENİN ÖGELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113987 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bir yargıyı tam olarak ifade eden sözcük ya da söz öbeklerine cümle denir.Cümlenin yargısı tek bir sözcükle sağlanabileceği gibi söz öbekleriyle de sağlanabilir.Yargı ne kadar açıklanmışsa o derece anlaşılır hale gelmiştir.İşte bir yargıyı ortaya koyan ve destekleyen söz öbekleri cümlenin öğelerini meydana getirir.
Bir cümlenin oluşması için en önemli şart, orada kip ve şahıs bildiren bir unsurun bulunmasıdır.Yani eğer cümle içinde herhangi bir söz, haber veya dilek kiplerinden herhangi biriyle çekimli halde bulunuyorsa o, bir yargı bildiriyor demektir.Yargı bildirmek ise cümle olmanın en önemli koşuludur.Şahıs bildirmek, cümle olmak için her zaman gerekli değildir.
Cümlede bulunabilecek öğeler, yüklem, özne, nesne ve tümleçlerdir.bunların özelliklerinin neler olduğunu şimdi ayrı ayrı görelim.
Yüklem
Cümlede kip ve zaman bildirerek yargıyı ortaya koyan temel unsurdur.Tek başına cümle özelliği gösterir.Diğer öğeler yüklemin tamamlayıcı öğeleridir.
Cümlede yüklemi bulmak için herhangi bir öğeye soru sormayız.onu çekimli durumda bulunan sözcüklerden anlarız.
Örneğin:
“Biliyorum” sözü “bilmek” eyleminin şimdiki zamanki çekimlendiğini gösteriyor.öyle ise yargı bildiriyor demektir.Dolayısıyla bir cümledir.
“Gidilmeli” sözü “gidilmek” eyleminin gereklilik kipiyle çekimlenmiştir.yargı bildirmiş ve yüklem görevinde kullanılmış demektir.
“Hastayım” sözü “hasta” isminin, ekfiili geniş zamanıyla çekimlenmesinden oluşmuş, dolayısıyla yargı bildirip yüklem olmuştur.
Yüklem durumunda bulunan unsur elbette her zaman sözcük halinde bulunmaz.

“Olayı duyunca küplere bindi.” cümlesinde “küplere binmek” ; sinirlenmek anlamında bir deyimdir.Deyimler kalıplaşmış söz öbekleri olduğundan birbirinden ayrılmaz dolayısıyla cümlenin yüklemi “küplere bindi” olacaktır.
“O artık gözden düştü.”
“Ben bu kadar işle başa çıkamam.”
Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri de deyimdir ve yüklem görevinde kullanılmıştır.Deyimler gibi diğer bileşik fiiller de yüklem olduklarında birbirinden ayrılmaz.Örneğin;
“Gitmeden önce bana telefon etti.”
“Bir anda ortalıktan yok oldu.”
Cümlelerindeki altı çizili sözcükler bileşik fiil olduklarından birlikte yüklem olur.
“Avluda bulduğum demir parçası, meğer sokak kapısının anahtarıymış.”
“Kaside, divan şiirini nazım şekillerinden biridir.”
Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri isim tamlaması olduğundan onları oluşturan sözcükler,hangi öğe durumunda bulunursa bulunsun birbirinden ayrılmaz.
“Sonbaharın kışa döndüğü, esintili, az güneşli bir gündü.”cümlesinde de altı çizili söz, tamamen sonda bulunan ”gün” isminin sıfatlarından oluşmuştur.Dolayısıyla bunları birbirinden ayıramayız.Sonuçta altı çizili grup olduğu gibi yüklem olmuştur.
Yüklem bazen edatlarla bile kurulur.Örneğin;
“Bu gün biraz hasta gibisin.” cümlesindeki gibi edatı bağlı bulunduğu söz öbeğiyle birlikte yüklem görevini üstlenmiştir.
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.