abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders köstek olmak kompanzasyon sistemleri olagelme ekonomi politikası kanıtlamak atatürkün yenilikleri resimleri geometrik dizi gömmek geçici görev yolluğu turgenyev bobin demokrasi tarihi durgun elektrik ac motor türk devrimi konfeksiyon staj hayat bilgisi günlük planları sınav soruları aöf oyalanmak hoşgörünün tanımı büyük anne murat etmek poşet sıgmund freud bitkiler arasındaki benzerlik ve farklılıklar ı.ıı meşrutiyet bağın bağırtma esirgemek mause nedir soğukkanlı el arabası deniz altında 20000 fersah demokrasinin yararları sürülüş soğuk şaka kesirlerde dört işlem microsoft access raporlar soya çekmek hiyerarşik emici malzeme kokona yer demir gök bakır kitap özeti çağdaşlık ve cumhuriyet kapitalist sistem dil oğlanı pulsuz astronomik fiyat doğum günü partisi özeti bilgisayar programcılıgı staj raporu iç tehtit unsurları attila ilhan bıçağın ucu niteliksiz donanım staj rapor muhasebe ödevi biyolojinin uygulama alanları hattat krizantem tartılış artistçe didaktik unsurlar voleybol saha ölçüleri karbonhidrad 3g teknolojisi türkiyede liderler yaşamımızdaki elektrik sezilmek küçük kemancı çokgensel bölgeler ortalıkta 1. sınıf zümre 20 staj boyun yildizlar amorf maddeler ambalaj sektörü kütahya 300 den büyük en küçük çift doğal sayı az gittik uz gittik kitap özeti akraba evlilikleri ile ilgili sunu boru hesabı fiyasko soru baş koşmak ulaşım araçları tarihi merkezi yönetim muhasebe yönetmeliği izotop hec ras kimya lab kara borsa faiz oranı tablosu tekil 3, sınıf matematik onursal tonlu ünsüz trafik levhaları haraket kravatlı refinery


CÜMLENİN ÖGELERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 113987 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bir yargıyı tam olarak ifade eden sözcük ya da söz öbeklerine cümle denir.Cümlenin yargısı tek bir sözcükle sağlanabileceği gibi söz öbekleriyle de sağlanabilir.Yargı ne kadar açıklanmışsa o derece anlaşılır hale gelmiştir.İşte bir yargıyı ortaya koyan ve destekleyen söz öbekleri cümlenin öğelerini meydana getirir.
Bir cümlenin oluşması için en önemli şart, orada kip ve şahıs bildiren bir unsurun bulunmasıdır.Yani eğer cümle içinde herhangi bir söz, haber veya dilek kiplerinden herhangi biriyle çekimli halde bulunuyorsa o, bir yargı bildiriyor demektir.Yargı bildirmek ise cümle olmanın en önemli koşuludur.Şahıs bildirmek, cümle olmak için her zaman gerekli değildir.
Cümlede bulunabilecek öğeler, yüklem, özne, nesne ve tümleçlerdir.bunların özelliklerinin neler olduğunu şimdi ayrı ayrı görelim.
Yüklem
Cümlede kip ve zaman bildirerek yargıyı ortaya koyan temel unsurdur.Tek başına cümle özelliği gösterir.Diğer öğeler yüklemin tamamlayıcı öğeleridir.
Cümlede yüklemi bulmak için herhangi bir öğeye soru sormayız.onu çekimli durumda bulunan sözcüklerden anlarız.
Örneğin:
“Biliyorum” sözü “bilmek” eyleminin şimdiki zamanki çekimlendiğini gösteriyor.öyle ise yargı bildiriyor demektir.Dolayısıyla bir cümledir.
“Gidilmeli” sözü “gidilmek” eyleminin gereklilik kipiyle çekimlenmiştir.yargı bildirmiş ve yüklem görevinde kullanılmış demektir.
“Hastayım” sözü “hasta” isminin, ekfiili geniş zamanıyla çekimlenmesinden oluşmuş, dolayısıyla yargı bildirip yüklem olmuştur.
Yüklem durumunda bulunan unsur elbette her zaman sözcük halinde bulunmaz.

“Olayı duyunca küplere bindi.” cümlesinde “küplere binmek” ; sinirlenmek anlamında bir deyimdir.Deyimler kalıplaşmış söz öbekleri olduğundan birbirinden ayrılmaz dolayısıyla cümlenin yüklemi “küplere bindi” olacaktır.
“O artık gözden düştü.”
“Ben bu kadar işle başa çıkamam.”
Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri de deyimdir ve yüklem görevinde kullanılmıştır.Deyimler gibi diğer bileşik fiiller de yüklem olduklarında birbirinden ayrılmaz.Örneğin;
“Gitmeden önce bana telefon etti.”
“Bir anda ortalıktan yok oldu.”
Cümlelerindeki altı çizili sözcükler bileşik fiil olduklarından birlikte yüklem olur.
“Avluda bulduğum demir parçası, meğer sokak kapısının anahtarıymış.”
“Kaside, divan şiirini nazım şekillerinden biridir.”
Cümlelerinde altı çizili söz öbekleri isim tamlaması olduğundan onları oluşturan sözcükler,hangi öğe durumunda bulunursa bulunsun birbirinden ayrılmaz.
“Sonbaharın kışa döndüğü, esintili, az güneşli bir gündü.”cümlesinde de altı çizili söz, tamamen sonda bulunan ”gün” isminin sıfatlarından oluşmuştur.Dolayısıyla bunları birbirinden ayıramayız.Sonuçta altı çizili grup olduğu gibi yüklem olmuştur.
Yüklem bazen edatlarla bile kurulur.Örneğin;
“Bu gün biraz hasta gibisin.” cümlesindeki gibi edatı bağlı bulunduğu söz öbeğiyle birlikte yüklem görevini üstlenmiştir.
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.