abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders silindirin alanı power point sunumu telsizci düze garni nüfus ve işgücü kambur asker mektubu gebelık hesaplaması çözücü çevre kirliliginin nedenleri ve çozum yolları halkla ilişkilerde sunuş tekniği amfor enerji iletim hattı direkleri pisagor teoremi içgüdü nm3/h vakıflar ahmet kutsi tecer razmol ingilizce ders atatürkün basın alnı çocuk kalbi kıtap özeti kaydetmek eksik etmemek yeşil kimya son anayasamız pinel insan iradesi tapir 1.sınıf soruları salatalık hayvanlarla iletişim kpds özdek develik öbür havada bulunan gazlar 12 eylül 1980 geometrik kavramlar antrasit kandırıcı hicret travmatoloji halkla ilişkilerde sunuş camiler deve olmak vergi denetimi hz ibrahim tokat ilçeleri geometri kim buldu halı onarım aşamaları zikretme çevre sözleri anarşi ve terör gözle görülen hücre şayia boncuk tutkalı ders kesim raporu en kötüsü parçalanma mikron illuminati ingilizce kelimeler ve anlamları monit karagöz dilimiz de güzel sözler hisset atanmak kurbağalarda üreme ihtiyar adam 4 yaş grubu arabalı robert briggs çoklu beceri düzenlenmek pazar yeri çapanoğlu dili tutuk nukut kültür edebiyat faaliyet rapor ar- ge atatürk soy ağacı gıdaların besin içerikleri equus bursa ili tanıtımı misyon vizyon sosyal eylem ve tarih büyük anne bitkilerden aromatik giz trafik haftası koçyiğit köroğlu osmanlı devletinde 17 yüzyıl ıslahatları iç gezegen kiloton fuar çeşitleri ikinci abdulhamid islam amerikan savaşı kitap


AKDENİZ ANEMİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114024 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

KAN NEDİR ?

Kan, plazma denen sarı sıvı kısım ile şekilli elemanlar denen alyuvar, akyuvar ve kan pulcuklarından oluşur. Alyuvarlar, kanın kırmızı rengini sağlayan Hemoglobin denen proteini taşır. Hemoglobin, dokulara oksijen taşıyarak yaşamı sağlar. Sağlıklı bir insanda % 95-96 Hemoglobin A1, %2.5-3.5 Hemoglobin A2 ve % 1 den az hemoglobin F vardır. Esas görevi yapan Hemoglobin Al, 2 Alfa ve Beta zincirinden oluşur. Akyuvarlar, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan elemanlardır. Kan pulcukları ise vücutta herhangi bir nedenle oluşabilecek kanamayı durduran elemanlardır. Plazma; su, tuz, vücutta bulunan yiyecek, içecek, hormon ve diğer maddeleri içeren, kanın yaklaşık yarısını oluşturan sıvı kısımdır.

Kan Hastalıkları nelerdir ?

Kan hastalıklarının temelinde iki neden yatmaktadır, ya kemik iliğinde kan elemanlarının yapımı yeterli değildir, veya kan dolaşımına geçen bu hücrelerin yıkımında artış vardır.
Alyuvarların yapımında azlık veya yıkımında fazlalık sonucu "anemi" dediğimiz kansızlık ortaya çıkar. Aneminin belirtileri; Solukluk, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, çabuk yorulma, üşüme, el ve ayaklarda karıncalanma ve kalp çarpıntısı gibi belirtiler ile başlar. Başlıca anemi nedenleri;
1. Kemik iliğinde alyuvarların az yapılması,
2. Beslenme problemlerine bağlı anemiler: Demir, B12 ve Folik asit vitamin eksikliğine bağlı anemiler,
3. Kalıtsal nedenlere bağlı anemiler;
a. Alyuvarların hemoglobininde bozukluk (Talasemi, orak hücreli anemi),
b. Alyuvarların zarında bozukluklar (sferositoz),
c. Alyuvarların enziminde bozukluklar (favizrrr.bakla zehirlenmesi).


AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ)

Eski yunancada "Thalas" kelimesi deniz, "Emia" kelimesi anemi anlamına, "Thalasemia" ise Akdeniz anemisi anlamına gelir. Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın bir çok ülkesinde görülen kalıtsal kan hastalığıdır. D.S.Ö. (Dünya Sağlık Örgütü) nün verilerine göre, tüm dünyada 266 milyon hemoglobinopati taşıyıcısının bulunduğu vurgulanmaktadır. Şekil 1’de talasemi hastalarının görüldüğü bölgeler yeşil ve kırmızı renkle gösterilmiştir.Şekil 1. Yeşil ve kırmızı bölgeler dünyada Akdeniz anemisi görülen bölgeler.


Talasemi kalıtsal geçiş gösteren, önlenebilir bir kan hastalığıdır. Akdeniz bölgesinde daha sık görülen bu hastalık genellikle bir yaşından önce solukluk, dalak büyüklüğü ve gelişme geriliği ile kendini gösterir. İyi tedavi edilemeyen hastalarda yüz kemiklerinde değişiklikler, demir birikimine bağlı olarak da kalp, karaciğer, pankreas gibi organlarda bozukluklar ortaya çıkmaktadır.
TALASEMİNİN ÇEŞİTLERİ
Hastalığın esas olarak iki apayrı şekli vardır.Talasemi Major ve Talasemi Minör.
• Talasemi Minör: (Akdeniz anemisi Taşıyıcılığı)
Talasemi Taşıyıcılığı Nedir?

Talasemi taşıyıcıları hasta değildir. Ancak bazılarında hafif bir kansızlık olabilir. Talasemi taşıy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.