abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders foto düzeyli kimya laboratuvarı çocuk parkı ve bahçeleri tempo veri nedir maskeli balo kültür bozumu devlet ve kişi özgürlüğü kafadan sığırcılık arınmak ahmet hamdi tanpınar eserleri dogal afetler ve ekosistem haşere makine montajı pişik faust özet bankacılık staj raporu pastırmalı onaysız dizilerin kullanım alanları atasözleri ve hikayeleri ışık bir enerji midir canlıların özellikleri skorbit anadolu medeniyetler santurî anlatıcı 1 ton kac metrekup kahpe ımkb atatürk önderliğinde hak ve sorumluluklarımız. 1984 george orwell dışında hani ya sermaye yatırım kararları çorba çıplak soğuk su akıntıları çır çır antrenmanlı istatistiki uygulama zail olmak boylu boyunca bertaraf şairlerimiz gökyüzünde gördüklerim sarı humma kutlu doğum haftası havlu atmak ha bire avrupada müzik kültürü ser teşvikçi kavrulma burusmazlık düze inmek fight club terminoloji kütüphane taş böceği elastomer danişmentliler amnios altın arama dedektörü füzeatar otomobil icadı av dönemi 1990 para toricelli piramitler sikkeler fırınlanma çakşırlı matematik sistemler bitkilerin önemi sağcılık antifriz gömleklik kabile istanbulun tarihi eserleri elektirik malzemeler açılma bebek ile ilgili atatürkün ailesi tonun kullanıldığı yerler iş yeri düzenleme denetim yöntemi öngerilmeli beton dingildek üslü sayılar 2006 öss sorular enikonu nefes etmek öss sınav sonuç ları portföy yönetimi ısınan su nereye hareket eder nesir düz yazı


OSMANLIDAN GÜNÜMÜZE İKTİSAT POLİTİKALARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114148 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GİRİŞ

İktisat politikalarının en önemli amaçları; kalkınma ve büyümenin sağlanması,iktisadi dalgalanmaların giderilmesi,dış ticaret dengesinin sağlanması ve gelir dağılımının düzenlenmesidir.Devletler bu amaçları gerçekleştirmek için para ve maliye politikası araçları başta olmak üzere,mevcut siyasi ve hukuki düzenlemeler çerçevesinde, çeşitli şekillerde ekonomik hayata müdahale etmek durumunda kalırlar.Ayrıca,devletin iktisadi hayata müdahalesinin derecesi,benimsenen siyasi ve ekonomik sistemin türüne göre farklılık arz etmektedir.Devletin ekonomiye müdahalesindeki artış,ülkedeki kaynak dağılımının piyasa tarafından değil siyasal kararlarla belirlenmesine yol açmakta ve piyasa etkinliğini etkileyebilmektedir.

Ekonomik yapının özellikleri ve sorunlarını ortaya koymakla asıl yapınla şey iktisat politikasında belirlenen stratejiler doğrultusunda kullanılan araçların iktisat politikası amaçları doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığının tespitinden başka bir şey olmayacaktır. Yani amaçlar doğru belirlenmiş olsa bile iktisat politikası araçları hatalı kullanılıyorsa,iktisat politikasından umulan etkinlik de tabii ki sağlanamayacaktır.

1. BÖLÜM

KLASİK DÖNEM OSMANLI İKTİSADİ YAPISI ve İKTİSAT POLİTİKALARI

Osmanlı Devletinin yaşadığı devirlerin sosyo-kültürel,iktisadi ve siyasi şartları iktisadi uygulamaların biçimine etki etmiş olduğundan,irdelenen olaylara salt iktisadi bir yaklaşım yetersiz kalmaktadır.Bu nedenle bazı genellemeler yapmak gerekir.

A) OSMANLI İKTİSADİ DÜNYA GÖRÜŞÜNÜN İLKELERİ:

Bu konuya ilişkin en bilinen yaklaşımlardan birine sahip olan Mehmet GENÇ üç tane temel ilke ortaya koymaktadır.Bunlar, a) Provizyonizm (İaşe) İlkesi , b) Gelenekçilik İlkesi, c) Fiskalizm İlkesidir.

1) Provizyonizm (İaşe) : Devletin iktisadi amaçlarının en önemlisi halkın ve sarayın iaşe ihtiyaçlarını karşılamaktır.Bu nedenle tarımsal üretim, tımar sistemi içerisinde örgütlenmiş ve çok sıkı bir denetimle üretim miktarlarının istikrarı korunmaya çalışılmıştır.Bu ilkeyi tamamlayıcı bir diğer iktisadi politika ise, bir bölgenin iaşesi karşılanmadan diğer bölgelere ürün ihracının yasak olmasıdır.Provizyonizm ilkesi, Osmanlı iktisat politikalarının en önemli ilkesidir.

2) Gelenekçilik : Bu ilke Osmanlı’ya belli bir dönem güç vermiş olmakla birlikte sonraları devleti güç duruma düşürmüş bir ilkedir.Gelenekçiliğin en yalın göstergesi, yeni bir mesele ortaya çıktığında, meselenin halline yönelik olarak alınan karalarda tekrarlana gelen “Kadimden (eskiden) olagelene aykırı iş yapılmaması” ifadesidir.

3) Fiskalizm : Osmanlı Devleti, iktisadi olaylara yaklaşırken bu ilkeye özel bir önem vermiştir.En genel ve kısa tanımıyla Fiskalizm hazineye ait gelirleri mümkün olduğu kadar yüksek düzeye çıkarmaya çalışmak ve ulaştığı düzeyin altına inmesini engellemektir.Her türlü

iktisadi faaliyeti vergilendiren devlet, bu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.