abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders rejenere lifler rusya genel pasör mikro işlemciler herze molekül projesi ıraksama zar tutmak 0372 darbe testi plastik üzümcülük plazmoliz hay metodu sintigrafi graflar irtifa fen okulu kazasker başarılmak muhasebeye giriş bereketli topraklar üzerinde ev boyası atatürk gençlik ve hürriyet gıcık etmek ideografi integral kullanım alanları iki tek asik veysel polimeri ağır kangren cvd mert otel turistik yapılar yakıt pilleri kashmir gop posta kodu gıcırtılı 8.sınıf sınav fen bilgisi enerji dönüşümü mariot ayakkabı tarihi çok seslilik şirin ileti kan dolaşımı bürülü çıkık kutuplu senkron makina balik fiyatlarindaki artis döviz kuru sistemleri mevziî kekremsi basketbol sahası ölçüleri pazarlamada marka hep birden resmetmek kavrama hesabı atletizm türleri güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri ve önemi man staj defteri davranma! öküz çargâh lozan atatürk babasız 16 yıldız ne anlama geliyor binbir gece masalları cukur aynada görüntü rüya tabirleri pamukkale traverten göçü 2. mahmut ıslahatları akarsular ve oluşturduğu şekiller yaprak dökumu saplanmak tel çivi panzer sebzevat yeni çağda insan hakları düşüncesinin gelişimi mama dürbün nedir ataturk cumhuriyet hikayeleri beynelmilelci mevsımler ve aylar aşıkpaşazade ferda pnömatik ölçme türkiyede demokratikleşme hareketleri piyango bileti atilla ilhan gözü takılmak sorgun dengeli kurala aykırı tam değer kooperatif yönetim kurulu karar yeter sayısı pizza medeni hal ışık gölge


ALMAN SİASİ BİRLİĞİNİN KURULMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114189 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALMAN BİRLİĞİNİN KURULMASI

1.Alman Birliği İçin İlk Girişimler
Viyana kongresi’nin (1815), Avusturya’nın da etkisiyle parçalanmış olarak bıraktığı uluslardan biri de Almanlardı. Ancak Almanlar arasında, daha 19. yüzyılın başlarından itibaren ulusçuluk, bağımsızlık ve demokrasi akımlarının etkisiyle, birlik için çalışmalar başlamıştı.
Almanlar arasında, Alman birliğini kurabilecek ve öncülük edebilecek güçte iki aday devlet görülmekteydi. Bunlar Avusturya ve Prusya idi. Avusturya, bir Alman devleti olmakla beraber, aslında kozmopolit bir imparatorluğun başı olduğundan, ulusal bir Alman politikası güdecek durumda değildi. Bu nedenle, ulusal bir Alman devleti olan ve iki yüz yıldan beri Avrupa dengesinde önemli rol oynamakta olan Prusya, ulusal birliğin kurulmasında liderlik yapabilecek durumda idi. Prusya’nın bu birliği gerçekleştirebilmek için Germen federasyonu içerisindeki sayısı otuz sekize varan Alman devletlerini kendine bağlamak zorundaydı. Bu hedefe doğru Prusya’nın attığı ilk adımsa iç gümrük birliğini sağlaması oldu.
1818 yılında Prusya bir gümrük kanunu çıkartarak, ülke içerisindeki gümrüklerin hepsini kaldırmış, böylece Prusya’nın ekonomik birliğini sağlamıştır. Bundan sonra Prusya, diğer Alman devletleri arasındaki gümrüklerin de kaldırılarak, Almanya’da ortak bir gümrük yönetiminin kurulmasını önermiştir. Nitekim 1819’dan 1836 yılına kadar, Avusturya ve Bohemya hariç, diğer bütün Alman devletleri bu öneriyi kabul ederek, Alman Gümrük Birliğini (Zollverein) gerçekleştirdiler. Avusturya, ekonomik birliğin, siyasi birliği getireceğini göz önünde tutarak bu birliğin kurulmasına engel olmaya çalıştı ise de, başarı kazanamadı.
Gümrük Birliği Almanya’nın ekonomik gelişmesinin en temel nedenlerinden birini oluşturmuş bu da Almanya’nın birliğini kurabilmesinde büyük rol oynamıştır


2.Otto Van Bismarck ve Politikası
Otto Van Bismarck Kuzey Almanya’nın gelenekçi tarım soylusu ailelerinden birinden gelmekteydi. Ancak Bismarck’ın öğrenim yaşamı pek parlak geçmedi. Göttingen üniversitesinden ayrılmak zorunda kaldıktan sonra yüksek öğrenimini Berlin’de tamamlayarak Adliye Bakanlığı’na devlet hizmetine girdi. Ancak adliye kâtipliği görevinden sıkılan Bismarck önce gönüllü askerlik görevini tamamlamış ve ailesinin topraklarının başına geçmiştir.
1847 yılında Diyet Meclisi’ne seçilen Bismarck 1854 yılında Prusya’nın Petersburg elçiliğine atanmıştır. Burada diplomasi alanında deneyim edindi, 1857 yılında Paris elçiliğine atandı. Paris elçiliği sırasında yakın ilişki içinde olduğu III. Napolyon’u iyice tanıdığı gibi, daha sonra kullanacağı zaafları hakkında bilgi sahibi oldu
1861 yılında IV Friedrich Wilhelm’in ölümü üzerine Prusya tahtına çıkan I Wilhelm, 8 Ekim 1862 yılında Bismarck’ı başbakan olarak atadı. Bismarck’ın başbakan olduktan sonra Almanya ile ilgili hedefleri beş başlık altında toplanabilir.
1) Ordunun güçlendirilmesi
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.