abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders senkromeç ışınlama karaman soyu itfaiyeciler kargo çimmek nüksetme edebiyat-tarih ilişkisi izdüşüm nedir cehennem taşı istatistiğin önemi açılarla ilgili soru ayıklanmak neden sonuç ilişkisi devlet sınavları ödemli dramatizasyon türk edebiyatında günlük türünün tarihsel gelişimi zihniye atatür orman çiftliği bitkilerin büyümesi zorunda kalmak (veya olmak) babamın gözleri kedi gözleri tevhidi tedrisat kanunu hücre gazları 8. sınıf sağlanmak hac çekilişi isteri hoca dehani gazeller asepsi bal dudaklı parmak oyunu hart hart fizikî arka vermek yılancık diyarbakır kuruluşu üstüne basmak hamur atması firma kripton bulgaristan coğrafi yapısı ve ekonomisi ulaşım aracları eş açılar proton kaynama ilen edebiyat güzel sanatlar direkler zahmet çekmek tavizci kemal avci ısının maddeye etkisi temenni sakınma the scarlet letter dereceleme resepsiyonist staphylococus aureus transistör çeşitleri karı gibi osmanlıda uygarlık 439 döndürme telgrafhane www.meb.gov.tr tablet 2000 li yılların bilimi biyoloji diyak aöf optik sistemler çevre ile ilgili sözler 10.sınıf gir ilginç kimyasal olaylar antik boyama çağdaş dünya edebiyatı dolaşım sistemleri aile mahkemeleri belletmen ahmet vefik paşa ve tiyatroları tasarımcı berelemek metot halk hikayesi fotomodel french revolution kaynakhane hassas ölçü birimleri şemail açı nedir nerelerde kullanılır suyun halleri deney amud tekerlegin bulunusu şekil konum toleransları insanca varolma sanatı mason locası kalben temel cümle


ALMAN SİASİ BİRLİĞİNİN KURULMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114189 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ALMAN BİRLİĞİNİN KURULMASI

1.Alman Birliği İçin İlk Girişimler
Viyana kongresi’nin (1815), Avusturya’nın da etkisiyle parçalanmış olarak bıraktığı uluslardan biri de Almanlardı. Ancak Almanlar arasında, daha 19. yüzyılın başlarından itibaren ulusçuluk, bağımsızlık ve demokrasi akımlarının etkisiyle, birlik için çalışmalar başlamıştı.
Almanlar arasında, Alman birliğini kurabilecek ve öncülük edebilecek güçte iki aday devlet görülmekteydi. Bunlar Avusturya ve Prusya idi. Avusturya, bir Alman devleti olmakla beraber, aslında kozmopolit bir imparatorluğun başı olduğundan, ulusal bir Alman politikası güdecek durumda değildi. Bu nedenle, ulusal bir Alman devleti olan ve iki yüz yıldan beri Avrupa dengesinde önemli rol oynamakta olan Prusya, ulusal birliğin kurulmasında liderlik yapabilecek durumda idi. Prusya’nın bu birliği gerçekleştirebilmek için Germen federasyonu içerisindeki sayısı otuz sekize varan Alman devletlerini kendine bağlamak zorundaydı. Bu hedefe doğru Prusya’nın attığı ilk adımsa iç gümrük birliğini sağlaması oldu.
1818 yılında Prusya bir gümrük kanunu çıkartarak, ülke içerisindeki gümrüklerin hepsini kaldırmış, böylece Prusya’nın ekonomik birliğini sağlamıştır. Bundan sonra Prusya, diğer Alman devletleri arasındaki gümrüklerin de kaldırılarak, Almanya’da ortak bir gümrük yönetiminin kurulmasını önermiştir. Nitekim 1819’dan 1836 yılına kadar, Avusturya ve Bohemya hariç, diğer bütün Alman devletleri bu öneriyi kabul ederek, Alman Gümrük Birliğini (Zollverein) gerçekleştirdiler. Avusturya, ekonomik birliğin, siyasi birliği getireceğini göz önünde tutarak bu birliğin kurulmasına engel olmaya çalıştı ise de, başarı kazanamadı.
Gümrük Birliği Almanya’nın ekonomik gelişmesinin en temel nedenlerinden birini oluşturmuş bu da Almanya’nın birliğini kurabilmesinde büyük rol oynamıştır


2.Otto Van Bismarck ve Politikası
Otto Van Bismarck Kuzey Almanya’nın gelenekçi tarım soylusu ailelerinden birinden gelmekteydi. Ancak Bismarck’ın öğrenim yaşamı pek parlak geçmedi. Göttingen üniversitesinden ayrılmak zorunda kaldıktan sonra yüksek öğrenimini Berlin’de tamamlayarak Adliye Bakanlığı’na devlet hizmetine girdi. Ancak adliye kâtipliği görevinden sıkılan Bismarck önce gönüllü askerlik görevini tamamlamış ve ailesinin topraklarının başına geçmiştir.
1847 yılında Diyet Meclisi’ne seçilen Bismarck 1854 yılında Prusya’nın Petersburg elçiliğine atanmıştır. Burada diplomasi alanında deneyim edindi, 1857 yılında Paris elçiliğine atandı. Paris elçiliği sırasında yakın ilişki içinde olduğu III. Napolyon’u iyice tanıdığı gibi, daha sonra kullanacağı zaafları hakkında bilgi sahibi oldu
1861 yılında IV Friedrich Wilhelm’in ölümü üzerine Prusya tahtına çıkan I Wilhelm, 8 Ekim 1862 yılında Bismarck’ı başbakan olarak atadı. Bismarck’ın başbakan olduktan sonra Almanya ile ilgili hedefleri beş başlık altında toplanabilir.
1) Ordunun güçlendirilmesi
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.