abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ALÜMİNUM DÖKÜMÜ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114214 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Alüminyum
Alüminyum bileşenleri yönünden en bol bulunan bir elementtir yeryüzü kabuğunun katı kısnının % 8,5 ini oluştuturu alüminyum içeren maddeler her ülkede çok fazla bulunmaktadır fakat günümüze kadar bilinen proseseler ile bu bilşenlerin bir çoğundan metlik alüminyum elde edilmesi ekonomik olamamaktadır.
Tarihçe . alüminyum , metalik olarak ilk defa 1825 yılında H.C.Oersted tarafından üretildi. Oersted susuz alüminyum klorürü bir potasyum – civa amalgamı ile ısıtmak ve sonra civayı destilleyerek uzaklaştırmak suretiyle saf olmayan bir metalik alüminyum elde etti 1854 de Henri Sainte – Claire Deville alüminyumun , sodyum – alüminyum klorürden metalik ile ısıtarak üretti 1855 te fransada kurulan tesislerde üretilen alüminyum çok pahalı idi ve 1885 de ise alüminyum fiyatları oldukça düştü.
Eloktrolik proses : Charles Martin Hall 1886 da ilk defa olarak alüminyumun günümüzün büyük kapasiteli prosessi olan , alimina (Al203) nın elektrolizi ile üreti. Hall alüminayı , karbon astarlı bir kaptaki eritilmiş bir kriolit ( 3NaF.AlF3 ) bonyosu içinde 960 ºC , çözündürdü ve bonyodan elektirik akımı geçirerek metalik alüminyumu eriöiş bir halde elde etti. Aynı yıl , Paul Heroult a , Hall’unkine benzer bir proses için bir fransız patenti verildi. Bu , hakikaten grip ve şaşırtıcı bir rastlantı idi fakat raslantılar burada son bulmadı her ikiside 1863 yılında doğmuşlardı ve her ikiside 23 yaşında iken buluşlarını yapmışlardı ve her ikiside aynı yıl öldüler. (1914)
Kullanış alanları : tüketimi çok hızlı bir şekilde artan alüminyumun ara kullanılış alanları , yapı ve konstriksiyon , ulaştırma , ambalaj ve paketleme , elektirik , dayanıklı tüketim alanları , makina , donatım ve diğerleridir. Hafifliği ve sağlamlığı yüzünden alüminyum çok çeşitli alanlarda kullanılır. Bu alanlarda alüminyumun yeri diğer metallerle doldurulamaz. Alüminyum eşdeğer ağırlıktaki bakıra oranla , iki kat daha fazla iletkenliğe ve ayrıca , yüksek sıcaklıklarda , daha yüksek bir haddeden çekilebilirlik özelliğine sahiptir. Alüminyum çoğu zaman , bakır magnezyum, çinko , silisyum , krom ve mangan gibi diğer metallerle alaşımlar haline getirilerek çeşitli yerlerde kullanılır. Metalik alüminyum veya alüminyum alaşımları ( özellikle magnezyumlu ) uçak , otmobil, kamyon ve demir yolu vagonları için yapım malzemelerinde , elektirik kablolarında ve döküm veya dövme parçalarında kullanılır. Özell olarak hazırlandığı taktirde alüminyum , korozyona karşı çok dayanıklığı sağlamlığı ve hadden çekilirliği , demir ve çeliktekinin aksine , sıfırın altındaki sıcaklıklarda artar.
Üretimi: günümüzdeki ticari eloktrolik tesisler Hall ve Heroult tarfında bulunmuş prosese dayanır.
Metalik alüminyum eritilmiş bir kriyolit ( 3NaF.AlF3 ) bonyosundan çözündürülen saf alüminanın ( Al2O3 ) elektrolitik indirgenmesi yolu ile üretilir. ( proseste alüminayı çözmek için kullanılan kriyolit , kar – beyazı renkt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.