abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders muaheze taksirli bios nedir ergimiş endemik bitkiler rijit üst yapılar deprem araştırmaları mor ötesi baz istasyonları bakî vahiy alyuvarların görevleri çanakkale destanı kargagiller abdullah bin tasarım kons. ısırılma analitik geometri simetri atatürk ile ilgili sunum tirat örüm atatürkün önem verdiği konular sondajcı otomatik vites büyük hanlılar 2. sınıf yıllık plan göbek lir dehliz mısır yağı avşarlar meziyetli etalon belçika sağlık sistemi triyaj irtica işbirliği yanal düşünme tekniği çinde teknoloji eski zaman ölçüleri gastronom ıstıfa çevremizde bulunan enerji kaynakları akatlar devleti ilköğretimde sosyal beceriler harcanma apaçıklık moment nedir türk edebiyatında tiyatro çeşitleri ve tiyatro gelişimi bilimsel araştırmanın faydaları mızmız (alyans) cemiyeti kurtuluş savaşı ruhu tava et bağlamak asit-baz tepkimeleri peri bacalarının oluşumu hafakan indirgeniş marx da yahudi sorunu aç gözlülük dünyanın şekli hakkında eski görüşler past tense aristotle diftong eu turkey excel damga geçmişten günümüze taşıtlar diş bademi dilekçeler ahlaklık ilk anyonlar idiopati tarif tirşe ağacın önemi kültür ve dogal varlıkları inceleme izafiye araba yap mikrobik canlı ayçöreği yassı balıklar 6. sınıf kümeler atmosferik kurumlar vergisi nedir dilmek sıvı olculeri 2. haçlı seferi almaşlı ağ komutları vahşet provokasyon matematik öğretiminde materyal geliştirme desen şekilleri karamuk nlp harcamalar söz misali muhakkak


ÇERKES ETHEM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 114277 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Çerkez Ethem


Kurtuluş Savaşında Kuvayı Milliye döneminin çetecilerinden.1885 yılında Bandırmada doğdu. Bandırmanın Emre köyüne yerleşmiş Sapşığ Çerkez oymağından, Ali Beyin beş oğlunun en küçüğüydü. Ağabeyleri, İlyas ve Nuri beyler, Rum eşkiyalarıyla çarpışırken ölmüşler, Reşet ve Tevfik beyler de 1901 ve 1902 yıllarında Harbiyeyi bitirerek subay çıkmışlardı. Reşit Bey çeşitli cephelerde çarpıştı. 1919da Meclisi Mebusana Saruhan Milletvekili olarak katıldı. Oradan Birinci TBMMye geçti.

Çerkez Ethem, evinden kaçarak Bakırköy Süvari Küçük Zabit Mektebine girdi. Balkan Savaşında Bulgar cephesinde yaralandı. Kıdem zammı ve madalya aldı. I. Dünya Savaşında Eşref Kuşçubaşının yönettiği Pan Turanist Teşkilatı Mahsusa ile birlikte İran, Afganistan ve Iraka yapılan akınlara katıldı. Yaralanarak savaş sonunda köyüne çekildi. Önceleri dağları mesken edinip haraç topladıysada, 1919-1920 tarihleri arasında bir yıldan uzun bir süre Anadoluda tek önemli vurucu güç olan Kuvayı Seyyareyi kurdu ve yönetti. Düzenli ordu kurulana dek TBMMye karşı girişilen tüm ayaklanmaları bastırdı, ancak Atatürk ve İnönü tarafından kurulan düzenli orduda sıradan bir komutan olmayı reddetti, Yunanistana sığındıktan sonra vatan haini ilan edildi. Çeşitli bildirgelerdeki imzası dışında düşman kuvvetlerine bir yardımı olmadı.

Ethem Atatürkün yüksek konuğu

Ankarada Ethem başta Mustafa Kemal olmak üzere iltifatlarla karşılanır. Çerkes Ethemin Ankaraya gelişini Halide Edip Adıvar şöyle anlatır: "Ethem Ankaraya silahlı kuvvetleriyle girdiği zaman sokaklar doldurulmuştu. Adamları arasında kadınlar da vardı. Ethem büyük şevkle karşılandı. Mustafa Kemal paşa otomobilini ona verdi. Bu Ankarada bulunan tek otomobildi. Ethem TBMMe geldiği zaman coşkunlukla karşılandı." (Dağa Çıkan Kurt) Çerkes Ethem Ankarada Mustafa Kemal Paşanın özel konuğudur. Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü Çerkez Ethemi ziyarete gelirler. Sohbet konusu mevcut durum ve Yozgat isyanıdır. Bu toplantıda Çerkes Ethem ile İsmet İnönü ilk kez yüzyüze gelmektedirler. Konuyu İsmet İnönü açar. Bizim Yozgat dolaylarındaki ayaklanışı ne yazık ki kökünden söndürecek bir gücümüz kalmamıştır. Bu gerçeği acı da olsa aramızda açığa vurmalıyız. (H.İzzettin Dnoma, Kutsal İsyan c.7 sayfa 219) Ankarada gerçekleşen bu toplantı ve tartışmaya ilişkin olarak Çerkes Ethem hatıralarında oldukça ayrıntılı bilgi verir: "İsmet Bey: İstirahate olan ihtiyacınıza rağmen ziyaretçiler üşüşmeden mevcut önemli sorunlar hakkında lütfen görüşmelere başlayalım. Bilhassa malum olan şu isyan meselesi hakkında yolumuzu ve kararımızı tespit edelim ki, istiharati kalp ve sukuneti fikirle hem istiharatinizin teminine ve hem de diğer musahafemize sıra gelsin.(....) Son istirhamımız üzerine, Eskişehirden cepheye sevkiyatınızın geri bıraktırılmasına dair emir vermeye herhalde unutmamışsınrızdır."
Çerkes Ethem: Evet, cepheye olan asker sevkiyatımız zaten genel değ...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.